Ursula von der Leyen kijelentette, hogy Putyin célja az ukrán hadsereg megadásának kényszerítése, és tisztában vagyunk azzal, hogy mi következhet a következő lépésként.

Emlékezetes esemény zajlott Kijev szívében, a Majdanon 2025. február 24-én. A pillanatok megörökítésében Christophe Licoppe, az Európai Bizottság Audiovizuális Szolgálatának munkatársa játszott kulcsszerepet, hozzájárulva e különleges alkalom dokumentálásához az Európai Unió keretein belül.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke hétfőn Kijevben hangsúlyozta, hogy egy szabad és szuverén Ukrajna nem csupán Európa, hanem az egész világ jövője szempontjából kulcsfontosságú. A nyilatkozatát egy csúcstalálkozón tette, ahol a bizottság számos tagjával együtt különböző országok vezetői is részt vettek, többek között uniós államok, valamint Norvégia, Albánia és Kanada képviselői, akik személyesen vagy videókapcsolaton csatlakoztak az eseményhez, amely az orosz invázió harmadik évfordulóját jelölte.
Von der Leyen hangsúlyozta, hogy a világ autokratái figyelemmel kísérik Ukrajna eseményeit, és azt kérdezik, elkerülhetik-e a következményeket a szomszédos államok megtámadásáért, illetve a határok megsértéséért, vagy valódi elrettentés zajlik. Ez a téma különösen fontos Ázsia, Afrika, valamint az Atlanti-óceán mindkét partján, amit burkoltan az Egyesült Államoknak üzent, részben Kínára utalva. Kiemelte, hogy ha Ukrajna önrendelkezésébe fektetnek, az valójában a jövőbeli konfliktusok megelőzésére irányuló befektetés. Putyin birodalmi ambíciói vezették Ukrajna ellen, célja pedig az volt, hogy az uniós tagjelölt feltétel nélkül megadja magát, és pontosan tudjuk, mi következhet ezután, hiszen hasonló már korábban is megtörtént. Úgy véli, a tét nem csupán Ukrajna, hanem Európa jövője is, ezért fontos, hogy Ukrajna ellenállóképességét megerősítsék.
Az Európai Bizottság bejelentette, hogy egy új támogatási csomagot indít, amely lehetőséget biztosít Ukrajna és Moldova számára, hogy teljes mértékben részt vehessenek az uniós energiapiacon. Ennek keretében a két ország 2027-re teljesen beépülhetne az elektromos áram és a gázpiac struktúrájába. A gázpiac terén az uniós testület külön támogatást nyújtana a beszerzésekhez. Emellett a megújuló energiaforrások termelését is jelentősen, másfél gigawattra kívánják növelni, ami a jelenlegi mennyiségnek a négyszerese. Ursula von der Leyen beszédében arra is utalt, hogy Ukrajna földgáz-tárolási lehetőségei révén kiegészítő bevételi forráshoz juthatna.
A bizottsági elnök bejelentette, hogy egy átfogó tervvel készül, amelyet a jövő heti rendkívüli csúcstalálkozón ismertet az uniós állam- és kormányfőkkel. A célja, hogy erősítse az EU fegyvergyártási kapacitásait és védelmi képességeit.
António Costa, a tagállami vezetők testületének elnöke hangsúlyozta, hogy a békének nem csupán a tűzszünetről kell szólnia, és nem lehet a támadókat jutalmazni; valódi, tartós megoldásra van szükség. "Tanulnunk kell a múlt tapasztalataiból, különösen a budapesti és a minszki egyezményekből" – emelte ki, utalva az 1994-es és a 2014-2015-ös megállapodásokra, amelyek ellenére Oroszország inváziót indított Ukrajna ellen. Az Európai Tanács elnöke bejelentette, hogy a jövő heti csúcstalálkozó célja Ukrajna támogatása és Európa védelmének megerősítése.