Természetesen! Íme egy egyedi változat: **A Gondviselés Pajzsa** A gondviselés védelme alatt állni olyan, mint egy erős pajzs mögött élni, amely megóv minket a világ kihívásaitól. Ez a védelem nem csupán fizikai, hanem lelki és szellemi támogatást is ny

Több mint három éve zajlik a második világégés óta a legnagyobbik háború tőlünk nem messze, és továbbra is meglehetősen harcias az európai politikusok többsége. Ám mindeközben, legalábbis nálunk, az állam alig van felkészülve rá, hogy menedéket nyújtson a lakosságának, és nem is látszik igyekezni, hogy nagyon javítson ezen a helyzeten.
A közelmúltban egy közlemény révén napvilágot látott, hogy a számvevőszék felmérést végzett az országban található óvóhelyek állapotáról. Különös figyelmet érdemel, hogy mindez éppen akkor történt, amikor a Duna-delta környékén rendszeresen zajlottak dróntámadások, amelyek miatt a lakosságot is riadóztatták. Kérdéses, miért éppen a számvevőszék vállalkozott egy ilyen jelentés elkészítésére, hiszen alapvetően a költségvetés védelme a feladata, nem pedig az adófizetők biztonságának szavatolása. Mivel azonban ők is belefogtak a témába, valószínűleg csak arra a következtetésre juthatunk, hogy a levegőből érkező fenyegetések ellen igazán csak a sors és a gondviselés nyújthat tényleges védelmet.
A jelentések alapján úgy tűnik, hogy az óvóhelyekre vonatkozó szabályok még mindig nem tisztázottak teljesen. Az illetékes hatóságok állítólag nem végeztek alapos nyilvántartást az óvóhelyek számáról, ami felveti a kérdést, mennyire megbízhatóak az ezen a témán alapuló információk, amelyek az utóbbi időben a médiában is megjelentek. A nyilvántartások szerint hazánkban több mint ötezer óvóhely található, ám ezek közül körülbelül a fele használhatatlan. Ráadásul, egyes források szerint ezek az óvóhelyek összesen körülbelül 610 ezer ember számára nyújtanának menedéket veszély esetén. Azonban kérdéses, hogy a lakosság hány tagja tudja, hol található a legközelebbi és egyben használható óvóhely, mivel a legtöbben, gyaníthatóan, nincsenek tisztában azzal, merre is kellene keresniük egy ilyen létesítményt.
A számvevőszéki felmérés publikálása után a belügyminisztérium vészhelyzeti államtitkára is megszólalt. Kijelentése szerint a vészhelyzeti hatóságok összesen 2269 óvóhelyet vizsgáltak át az előző évben – ami már önmagában is biztató, hogy ennyi létesítményt sikerült azonosítaniuk. Ezen kívül 328 bírságot róttak ki, és 2408 figyelmeztetést adtak ki a szabálytalanságok miatt.
A legfrissebb események tükrében világosan kirajzolódik, hogy több mint három év elteltével a polgári védelemért felelős szervek nem csupán hogy nem képesek hitelesen ellátni feladataikat, de még a látszatot sem képesek fenntartani. A háború kitörése után csupán néhány héttel már egy drón is eljutott Belgrádig a harci övezetről, teljesen büntetlenül, hiszen a légvédelem nem lépett közbe, és csak az üzemanyag kifogyása állította meg a légi járművet. Amíg a harcok folynak, a veszély mindig jelen van, de egy komolyabb támadástól való védelem inkább a szerencse vagy a sors kegyelme révén valósulhat meg, semmint az óvóhelyek nyújtotta biztonság révén.