Ursula von der Leyen ismét feszültséget kelt az európai gazdák körében.

Az Európai Bizottság elnök a tagállamokra hárítaná át az agrártámogatások körüli "káosz" kezelését - írja egy EU-s reform kapcsán a Politico. A lap szerint az egyik ok, hogy kevesebb gazdatüntetést akarnak látni Brüsszelben, de szerdán épp egy ilyenre került sor a belga fővárosban.
Miközben az uniós források csökkenése egyre égetőbbé válik, az Európai Bizottság egy „finom mozdulattal” a jövőben a tagállamokra hárítaná a konfliktusos döntések felelősségét - írja a Politico. Brüsszel célja, hogy távolodjon a közös agrárpolitika, más néven KAP korábbi modelljétől. A lap által megszerzett tervezetek alapján Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke 2028-tól jelentős reformokat tervez a támogatási rendszerben: az agrártámogatások egyesítése a kohéziós és regionális forrásokkal várható, míg a konkrét döntési jogköröket a nemzeti kormányok kapnák meg.
A brüsszeli retorika ezt "egyszerűsítésnek" nevezi, ám több tagállami vezető és szakértő attól tart, hogy valójában csak áttolnák a pénzügyi és politikai konfliktusokat az EU központjából a tagállami fővárosokba. Vagyis, hogy a termelők ne Brüsszelt torlaszolják el a traktoraikkal, hanem otthon tüntessenek - írja a Politico. A tagállami mezőgazdasági minisztereknek például maguknak kellene eldönteniük, ki számít "aktív gazdának", és hogyan osztják szét a szűkülő forrásokat. Brüsszel szerint a kisgazdaságokat, a fiatal gazdákat és az agráriumban dolgozó nőket, valamint a hegyvidéki termelőket kell előre sorolni.
Christophe Hansen, az agrárügyi biztos, eltökélten küzdött a közvetlen támogatások fenntartásáért és a fiatal gazdák számára rendelkezésre álló keret bővítéséért. Ennek ellenére azonban még mindig számos kihívással kellett szembenéznie.
A jelenlegi ciklushoz viszonyítva 15-25 százalékos csökkenés prognosztizálható a források terén.
A tervezet alapján a jövőben csökkenne a nagybirtokosok számára juttatott támogatások mértéke, hiszen az értékhatár 100 ezer euróra lenne korlátozva. Brüsszel ugyanakkor ajánlásokat tesz, de a döntő szót a tagállamok mondják ki, ami miatt sokan aggódnak az uniós agrárrendszer fragmentálódása miatt.
José Manuel Fernandes portugál mezőgazdasági miniszter például úgy fogalmazott: "A közös agrárpolitika jól működik, és Európa stratégiai önállósága szempontjából kulcsfontosságú. Nem szabad lerombolni, ami bevált."
A gazdák véleménye alapján az Európai Bizottság javaslata nem veszi figyelembe a tényleges helyzetet. Luc Vernet, a Farm Europe érdekvédelmi csoport szóvivője úgy fogalmazott, hogy...
"Ez egy határozott üzenet a gazdák számára, nem pedig egy segítő szándékú lépés..."
Amit von der Leyen elképzelt, az teljesen eltér az európai mezőgazdaság valós állapotától.
A gazdák nem tétlenkednek: szerdán ismét Brüsszelbe vonulnak, hogy kifejezzék elégedetlenségüket a támogatások csökkentése és a KAP nemzeti programokba való integrálása miatt. Ezúttal nem traktorokkal, hanem gyalogosan demonstrálnak, hangsúlyozva az ügy fontosságát. A döntés mögött hosszú és feszültséggel teli tárgyalások várnak ránk az Európai Parlament és a tagállami kormányok között. Úgy tűnik, most kezdődik a komoly küzdelem az uniós agrárpénzekért.