Ujhelyi István: Európa újra naggyá tétele – Valóra vált ez a cél? A Mandiner cikkében Ujhelyi István arra reflektál, hogy a „Make Europe great again!” szlogen mennyire képes valósággá válni a politikai diskurzusban. A kérdés, hogy sikerült-e valóban előr

A 2024 végével hivatalosan is véget érő magyar uniós elnökség kétségkívül sok tekintetben eredményes volt.
"Egyszerre rendkívül kiemelt és egyszerre rendkívül súlytalan időszakban került sor (immáron a tavalyi év második felében) az uniós magyar elnökségre, de megvolt benne a lehetőség, hogy Magyarország - ha akarja - meg tudja mutatni a szebbik arcát is az európai közösségnek. Megvolt a lehetőség arra, hogy olyan témákat és ügyeket tegyünk a közös asztalra, ami számunkra nemzeti minimumot jelent. A 2024 végével hivatalosan is véget érő (történelmileg immár második) magyar uniós elnökség kétségkívül sok tekintetben eredményes volt - bizonyos ügyekben persze olyan tollakkal ékeskedik a NER-adminisztráció, amely valójában nemcsak a miénk, de erről lejjebb bővebben -, másfelől pedig sajnálatos módon az általam fentebb említett ziccert tudatosan kihagyta. Kár érte.
Egy különös időszakra emlékszem, amikor az ellenzéki tábor részéről hideget-meleget kaptam, amiért egyedüli magyar szociáldemokrata EP-képviselőként részt vettem Brüsszelben azon a kerekasztal-beszélgetésen, amelyet Novák Katalin, a később kegyelmi botrányba keveredett államfő szervezett az uniós elnökség előkészületei jegyében. A fideszes politikusok társaságában, akik rendszerint lehazaárulóztak, nem éppen baráti légkör uralkodott, de úgy éreztem, hogy kötelességem részt venni, és képviselni a saját, valamint választóim véleményét és elvárásait az elnökséggel kapcsolatban. Kezdetben nem voltak illúzióim a Fidesz és az állami apparátus ellenzéki javaslatokra való nyitottságát illetően – amit végül be is bizonyítottak, hiszen ez a hat hónap nem a nemzet és az európai közösség érdekében telt, hanem csupán Orbánék politikai céljait szolgálta.
Kétségtelen, hogy a soros elnökségünk egy különleges időszakra esett: éppen egy európai választásokkal teli időszak végén jártunk, amikor új fejezet nyílt az Unió történetében. Az új Európai Parlament megalakulása és az uniós elnökség második felére összeálló új Európai Bizottság is jelentős átalakulásokat hozott. Ez a periódus tehát egy átmeneti állapotot teremtett az EU életében, amely egyfajta súlytalanságot okozott a soros elnökség számára, ugyanakkor a politikai változások - és a Trump megválasztása, amit már nem is érdemes külön kiemelni - viharos időszaka miatt éppen ellenkezőleg, kiemelt figyelmet kapott.