Trump volt igazságügyi minisztere kérte, hogy állítsanak össze egy listát azokról az FBI-ügynökökről, akik részt vettek a Capitolium ostromának idején végzett munkában.


Pénteken különös utasítást kaptak az FBI vezetői, amely szerint keddig be kell számolniuk az amerikai igazságügyi minisztériumnak minden olyan jelenlegi és korábbi alkalmazottról, aki valaha is részt vett a Capitolium ostromával kapcsolatos ügyek kezelésében. Az információ Brian Driscoll, a megbízott FBI-igazgató egy levélből származik, amely a CNNhez jutott el. Az e-mailben hangsúlyozzák, hogy az igazságügyi minisztérium alaposan át fogja vizsgálni azokat az alkalmazottakat, akik az amerikai törvényhozás épülete ellen 2021. január 6-án elkövetett támadással kapcsolatos ügyeken dolgoztak. A levél kifejezetten arra utal, hogy ez a lépés szükséges ahhoz, hogy felmérjék, indokolt-e további személyzeti intézkedések bevezetése.

A CNN értesülései alapján a Trump-adminisztráció lényegében arra készül, hogy szélesebb körű vizsgálatokat indít a hivatásos rendvédelmi tisztviselők körében. Külön figyelmet szentelnek a Capitolium ostroma alatt tevékenykedőkre, valamint azokra, akik részt vettek Donald Trump ellen indított korábbi nyomozások lebonyolításában.

A Reuters által megszerzett két dokumentum és egy, az ügyet jól ismerő forrás információi alapján arról számolt be, hogy az FBI ügynökeinek átvilágítása a Trump-adminisztráció legújabb erőfeszítése az amerikai büntető igazságszolgáltatási rendszer reformjára. Az FBI ügynökeit képviselő szervezet figyelmeztetése szerint több száz elbocsátás is várható az ország vezető bűnüldöző hatóságánál.

A CBS News hírportálja szerint az aktív és nyugalmazott FBI-ügynökök érdekeit képviselő szövetség éles kritikát fogalmazott meg a sajtóban megjelent információk alapján tervezett ügynöki elbocsátásokkal kapcsolatban. Az ügynökök azt állítják, hogy ha a hírek valósak, akkor a tisztogatás nemcsak felháborító, hanem ellentétes is azzal a bűnüldözési vízióval, amelyet Trump korábban megfogalmazott, és ami az FBI-ügynökök támogatásán alapult. "Több száz ügynök eltávolítása drámai mértékben csökkentené az iroda képességét, hogy megvédje az országot a nemzetbiztonsági és bűnügyi fenyegetésekkel szemben, ami végső soron a hivatali apparátus és az új vezetés kudarcához vezethet" – figyelmeztettek a szövetség tagjai.

A CNN pénteki jelentése szerint az Igazságügyi Minisztérium több mint tizenkét ügyészt bocsátott el, akik a Capitoliumi zavargásokkal kapcsolatos ügyeken dolgoztak. Érdekes módon a Biden-kormányzat végén ezek az ügyészek állandó státuszt kaptak. Néhány nappal ezelőtt pedig újabb nyomozó ügyészek távoztak az amerikai igazságügyi tárcától.

A január 20-án hivatalba lépett amerikai elnök már régóta törekszik arra, hogy maximális befolyást gyakoroljon az igazságügyi minisztériumra, amely az első mandátuma alatt és az azt követő négy évben is számos ügyben nyomozott ellene. Donald Trump többször is hangsúlyozta, hogy hűséget vár el a minisztérium munkatársaitól. Az igazságügyi miniszteri posztra jelölt Pam Bondi a szenátusi meghallgatásán kijelentette, hogy "nem kíván politizálni", azonban nem zárta ki annak lehetőségét, hogy vizsgálatok induljanak Trump politikai riválisaival szemben.

Related posts