Fedeztek fel egy lenyűgöző Einstein-gyűrűt a közvetlen közelben!

Az Európai Űrügynökség tudósai szerint az NGC 6505 nevű galaxis pontosan úgy viselkedik, ahogy azt Einstein általános relativitáselmélete is megjósolta.
Az Európai Űrügynökség űrteleszkópja, az Euclid, egy különleges és ritka természeti jelenséget örökített meg. A lencséjén keresztül szemügyre vett Einstein-gyűrű lenyűgöző módon demonstrálja, hogy a galaxisok gravitációja miként képes jelentős mértékben meghajlítani a teret. Ez a látványos kép nemcsak a tudományos közösséget izgatja, hanem a világegyetem mélyebb megértésére is új lehetőségeket nyújt.
Az Astronomy & Astrophysics tudományos folyóirat legújabb számában megjelenő felvétel egy lenyűgöző közeli galaxis, az NGC 6505 varázslatos látványát tárja elénk. A galaxis körül egy csodálatos fénygyűrű alakult ki, amely lehetővé teszi, hogy egy távolabbi galaxisra is rálássunk, amely az NGC 6505 mögött helyezkedik el. E különleges égi jelenség során az NGC 6505 gravitációja a fényt olyan módon hajlította meg, hogy az felfedte ezt a távoli galaxis titkait is.
Stephen Serjeant csillagász szerint nagyon ritkán lehet látni tökéletes Einstein-gyűrűt, márpedig a most felfedezett ilyen.
Albert Einstein általános relativitáselmélete szerint a fény elhajlik az űrben lévő hatalmas objektumok körül, ami azt jelenti, hogy a galaxisok hatalmas lencsékként - gravitációs lencsékként - működhetnek. Az Einstein-gyűrűk hatékony eszközt jelentenek a csillagászok számára, mivel olyan objektumokat tárnak fel, amelyeket egyébként nem láthatnának, valamint megmutatják azt is, hogy a köztes galaxisnak mekkora lehet a tömege - a sötét anyag jelentette plusz tömeggel együtt.
A kutatók jelenlegi megfigyelései alapján arra következtettek, hogy az NGC 6505 galaxis sötét anyagának aránya körülbelül 11 százalékra tehető. Ez az érték viszonylag alacsonynak számít, különösen annak fényében, hogy a tudományos közösség szerint a sötét anyag az univerzum jelentős részét alkotja.
Az Európai Űrügynökség által indított közel 1 milliárd eurós Euclid-misszió középpontjában a sötét anyag és a sötét energia rejtélyeinek feltérképezése áll, amelyek együttvéve a világegyetem 95%-át alkotják. Ez a forradalmi távcső, amely képes akár 10 milliárd fényévre lévő galaxist is detektálni, a legnagyobb kozmikus 3D térkép megalkotására törekszik, amely valaha készült. A projekt révén a csillagászok új felismerésekre tehetnek szert a sötét anyag eloszlásáról nagy léptékben, miközben felfedezik a sötét energia szerepét, amely felgyorsítja az univerzum folyamatos tágulását.
Az NGC 6505 csillagképződése mindössze 590 millió fényévnyire helyezkedik el tőlünk, ami igazán lenyűgöző közelségnek számít a galaktikus skálán. Ezzel szemben a háttérben látható galaxis már jóval távolabb, 4,42 milliárd fényévnyire terül el, így a mélység és távolság érzete rendkívül izgalmas kontrasztot teremt.