Több ország tehetséges fényfestői gyűltek össze Pécsen, hogy részt vegyenek a lenyűgöző Zsolnay Fényfesztiválon.

A Barbakán területétől egészen a Székesegyházig lenyűgöző fényshow-k varázsolták el a közönséget.
Kilencedik alkalommal töltötte meg fénnyel és varázslattal Pécs történelmi belvárosát Magyarország legnagyobb fényünnepe, a Zsolnay Fényfesztivál. Az esemény mintegy 100 programmal, látványos fényinstallációkkal, nemzetközi fényfestőversennyel és i újcirkuszi produkciókkal várta a látogatókat.
A fesztivál egyik leglenyűgözőbb része a Zsolnay Light Art Mapping Verseny, ahol a Székesegyház impozáns homlokzatán négy tehetséges fényfestő – egy magyar, egy bolgár, egy cseh és egy lengyel művész – mért össze kreatív tudását.
Idén is a lenyűgöző Fény Útja vezetett végig a fényattrakciók során a belvárostól a Kodály Központon át a Zsolnay Kulturális Negyedig.
Összesen 28 különböző helyszínen csodálhatták meg a látogatók a varázslatos fényinstallációkat, lebilincselő vetítéseket, interaktív műveket és térspecifikus élményeket, amelyek között számos neves nemzetközi művész alkotásai is szerepeltek. A korábbi évek hagyományait követve idén körülbelül százezer érdeklődő gyűlt össze, hogy felfedezze ezeket az egyedülálló látványosságokat.
A Barbakán várárok varázslatos helyszínné alakult, ahol a "tűzforró élmények" színpadán tűzzsonglőrök és akrobaták lenyűgöző produkcióikkal bűvölték el a nézőket a Parázsfészekben.
A Fénybütyköldében a látogatók felfedezhették a fény lenyűgöző művészeti aspektusait és kreatív alkalmazásait. A helyszínek varázslatos világában a világító bogaraktól kezdve a díszes üvegablakokig számtalan csodálatos alkotás született, mindezt tapasztalt szakemberek irányítása mellett. Összesen négy különböző helyszínen bontogathatták szárnyaikat a résztvevők, felfedezve a fény művészetének határtalan lehetőségeit.
A fesztivál zenei programját igazán színes és pezsgő élmények hatották át. A belváros különböző klubjaiban nap mint nap izgalmas zenei csemegék várták a látogatókat. A rendezvény csúcspontját a Flipside Tettye Open Air eseménye jelentette, ahol szombat éjjel az Óperentzia és Zságer Balázs varázsolta el a közönséget a Tettye Katlan varázslatos környezetében.
A Színház téren a svájci Encor Studio kreatív módon átalakította a szállítmányozási konténert egy lenyűgöző fénydobozzá, míg a Széchenyi téren a Fényszórók csapata egy körpanorámás vetítéssel varázsolta el a nézőket.
A Janus Pannonius utcai Fényszőnyeg idei kreatív megvalósítója a budapesti Anuri grafikai és designstúdió volt. A spanyol művész, Javier Riera, lenyűgöző geometrikus formákat vetített a Cella Septichorában, ezzel varázslatos atmoszférát teremtve.
A Nádor Galériában a Koros Design hatalmas fej installációja azt a kérdést járta körül, hogy a robotok hogyan lesznek képesek a mesterséges intelligencia segítségével az emberi mimika utánzására, míg az Árkád bevásárlóközpontban felállított óriás LED-kijelzőn Filip Roca és Zarko Komar Csillagpor című installációja napközben és éjszaka is látható volt.