TEOL - A brüsszeli határozat következtében az ukrán mezőgazdasági termékek dominálni kezdték az európai piacon.

Az Európai Unió korábban vámkontingenseket alkalmazott, hogy megszorítsa az ukrán mezőgazdasági termékek forgalmát. Azonban a háború kitörése után a döntéshozók úgy határoztak, hogy megnyitják Ukrajna kereskedelmi lehetőségeit Európa felé, ezzel támogatva az országot a nehéz időkben.
Az Európai Unió 2014-ben, az Ukrajnával kötött társulási megállapodás keretében negyven vámkontingenst állapított meg, amelyek túlnyomórészt a helyi mezőgazdasági termékek EU-ba történő importjára vonatkoztak. E paktum létrejöttének hátterében az a felismerés állt, hogy az Ukrajnából érkező termékek jelentős hatással lehetnek az uniós mezőgazdasági struktúrára és versenyképességre. Az uniós döntéshozók attól tartottak, hogy ezek a termékek kedvezőtlenül befolyásolják a közösségi piacot. Ezt az elemzést a Copa-Cogeca, az európai mezőgazdasági termelők és szövetkezetek legnagyobb érdekképviselete fogalmazta meg, amelyet a Világgazdaság is ismertetett.
Ukrajna megnyitotta a kapuit, és most már az Európai Unió teljes piacán jelen van.
A brüsszeli bürokraták álláspontja jelentős változáson ment keresztül, miután a 2022-es orosz invázió következtében úgy határoztak, hogy ideiglenesen liberalizálják az ukrán kereskedelmet. Az első lépés e tekintetben 2022 júniusában történt, és ezt a döntést később 2024-re, majd nemrégiben 2025 nyaráig meghosszabbították. Az utolsó hosszabbítás során, amelyet a folyamatos gazdatüntetések nyomása indokolt, néhány érzékeny termék – mint például a baromfi, cukor, tojás, méz, zab és kukorica – esetében újra vámokat vezettek be, meghatározott küszöbértékek mellett. Ez a liberalizációs politika néhány alapvető mezőgazdasági terméknél az EU piacának túltelítettségét eredményezte.
A cukorpiac destabilizálódása hosszú távú károkat okoz
A Copa-Cogeca elemzése szerint a cukorpiac destabilizálódása hosszú távú károkat okoz az ágazatnak, hiszen amíg az uniós termelők szigorú szabályozási keretek között működnek, addig az ukrán import nem felel meg a környezetvédelmi és szociális normáknak. Az uniós cukorágazat fenntarthatósága és több ezer európai termelő és gyártó megélhetése továbbra is komoly veszélyben van.
Teljesen átalakították a baromfi- és tojáspiacot.
Az oldal által közölt információk szerint a tojásimport esetében a 23 189 tonnás küszöbérték még mindig majdnem négyszerese a társulási megállapodásban rögzített kereskedelmi kvótának. Ráadásul, habár a küszöbértéket már túllépték, az ukrán tojásimport továbbra is aktív marad, mivel a vám megfizetése még mindig kedvező számukra, köszönhetően az alacsonyabb termelési költségeknek. Ez részben annak is köszönhető, hogy az ukrán termelők még nem tartják be az uniós termelési előírásokat.