Az amerikaiak teljes mértékben elfoglalták Angliát.

A helyi vállalkozóktól kezdve a gyerekkori klubjukat támogató jómódú mecénásokon át egészen a dicsőségre áhítozó Öböl-államokig, egy színes és változatos összetételű csapat formálta meg az angol labdarúgás 20 legkiemelkedőbb klubját.
A Premier League csapatainak tulajdonosai óriási összegeket áldoztak arra, hogy megőrizzék helyüket a legfelsőbb ligában, de a mögöttük álló történetek rendkívül eltérőek. Vannak olyanok, akik milliárdokat invesztáltak, hosszú távú sikerre és stabilitásra törekedve, míg mások már azonnali nyereséget realizáltak, és gyors hozamokat zsebeltek be.
Kik is azok, akik a legnagyobb összegeket fektették be, és mekkora összegekről beszélhetünk az egyes csapatok esetében? A The Athletic a rangsor összeállítása során, amikor a befektetői finanszírozás mértékét vizsgálta, a részvényesi kölcsönöket és a saját tőkévé átalakított adósságokat is figyelembe vette. Az összes ár fontban van megadva, hiszen, bár a világ minden tájáról érkeznek befektetők, a fókusz mégiscsak az angol Premier League-en van.
Chelsea
A Premier League történetében még sosem volt példa olyan monumentális felvásárlásra, mint ami két évvel ezelőtt a Chelsea sorsát megpecsételte. A brit kormány, a háborús helyzet következtében, szankciókat léptetett életbe Roman Abramovics orosz milliárdos oligarcha ellen, aki hosszú időn keresztül a Chelsea szívét és lelkét irányította, új magasságokba repítve a csapatot. Miután Oroszország megszállta Ukrajnát, Anglia sürgette a tulajdonosváltást, így a Stamford Bridge-re belépett a BlueCo, egy amerikai konzorcium, hogy új fejezetet nyisson a klub történetében.
A BlueCo egyedülálló összetételét Todd Boelhy amerikai üzletember és a Clearlake Capital magántőke-befektetési csoport adja. Amikor a Chelsea iránti verseny kiírásra került, tizenegy különböző rivális jelölt próbálta megnyerni a klub kegyeit.
Végül a BlueCo 2,5 milliárd fontos ajánlata bizonyult a legjobbnak, és emellett további 1,75 milliárd fontot is felajánlottak az infrastruktúra fejlesztésére.
A Chelsea azóta rekordokat döntött az elmúlt két évben, hiszen több mint 1 milliárd fontot fektetett be új játékosokba. Hogy ez mennyire felelt meg a pénzügyi fair play-ről, arról ebben a cikkünkben írtunk korábban.
A Manchester City egy angol labdarúgóklub, amely a Premier League-ben szerepel, és a város szívében, Manchesterben található. A csapatot 1880-ban alapították, és azóta számos sikert ért el, beleértve a hazai és nemzetközi trófeákat is. A kékek híresek dinamikus játékmenetükről és a világszínvonalú játékosaikról. Az Etihad Stadion a csapat otthona, ahol a szurkolók szenvedélyesen buzdítják kedvenceiket. A Manchester City története során sokáig a középmezőnyben szerepelt, de az utóbbi évtizedben a klub jelentős fejlődésen ment keresztül, és mára a világ egyik vezető futballklubjává vált.
Az angol labdarúgás arculatát megváltoztató felvásárlási ügylet 2008 szeptemberében zárult le, amikor Mansour bin Zayed Al Nahyan sejk Abu Dhabi United Groupja 200 millió font értékű üzletet kötött, hogy megmentse a A Manchester City egy angol labdarúgóklub, amely a Premier League-ben szerepel, és a város szívében, Manchesterben található. A csapatot 1880-ban alapították, és azóta számos sikert ért el, beleértve a hazai és nemzetközi trófeákat is. A kékek híresek dinamikus játékmenetükről és a világszínvonalú játékosaikról. Az Etihad Stadion a csapat otthona, ahol a szurkolók szenvedélyesen buzdítják kedvenceiket. A Manchester City története során sokáig a középmezőnyben szerepelt, de az utóbbi évtizedben a klub jelentős fejlődésen ment keresztül, és mára a világ egyik vezető futballklubjává vált.t a Thaksin Shinawatra (Thaiföld korábbi miniszterelnöke) által fenyegető összeomlástól.
Az új tulajdonos gyökeresen átalakította a Cityt, és a csapatot az európai labdarúgás csúcsára emelte. A Premier League történetében soha nem volt példa ilyen mértékű dominanciára. Mindez azonban Mansour sejk óriási befektetéseinek köszönhető az első években, amelyek nélkül ez a siker nem valósulhatott volna meg.
Hat egymást követő évben is (2009-2014) 150 millió fontot meghaladó összegű tőkeinjekcióval pumpálták fel a klubot, így a teljes költés meghaladta az 1 milliárd fontot, ami ötszöröse annak, amennyiért a A Manchester City egy angol labdarúgóklub, amely a Premier League-ben szerepel, és a város szívében, Manchesterben található. A csapatot 1880-ban alapították, és azóta számos sikert ért el, beleértve a hazai és nemzetközi trófeákat is. A kékek híresek dinamikus játékmenetükről és a világszínvonalú játékosaikról. Az Etihad Stadion a csapat otthona, ahol a szurkolók szenvedélyesen buzdítják kedvenceiket. A Manchester City története során sokáig a középmezőnyben szerepelt, de az utóbbi évtizedben a klub jelentős fejlődésen ment keresztül, és mára a világ egyik vezető futballklubjává vált.t megvásárolták.
Egy másik szempont, hogy a közelmúltban 115 esetben történt megszegése az angol liga költési szabályainak, ami jelenleg is vizsgálat tárgyát képezi.
Arsenal
Stan Kroenke, az amerikai üzletember, szenvedélyesen vonzódik a sportklubok felvásárlásához. Már 2007-ben, amikor első alkalommal befektetett az Arsenal labdarúgócsapatába, világossá vált, hogy célja a Premier League-ben való dominálás, mint családi örökség megteremtése. Az út a teljes irányítás megszerzéséhez hosszú és kanyargós volt, de 2011-re sikerült többségi részesedést szereznie. 2018-ban pedig megvásárolta az üzbég-orosz Aliser Usmanov 30%-os részesedését is, amiért 550 millió fontot fizetett. Bár az Arsenal összes részvényének megszerzésére fordított pontos összeg nem teljesen nyilvános, a szakértők körülbelül 1 milliárd dollárra becsülik azt.
Fulham
Shahid Khan, a Jacksonville Jaguars NFL-csapatának tulajdonosa, már 2013-ban belépett a Premier League világába, amikor megvásárolta a Fulham FC-t Mohamed Al-Fayedtől. A tranzakciót körülbelül 150 millió fontra becsülték, azonban ez csupán a kezdet volt Khan ambiciózus befektetési stratégiájának.
A teljes finanszírozás megközelítette a 800 millió fontot, ami nagyjából 80 millió fontnak felel meg egy szezonban.
A Fulham még nem ért el nyereséget Khan uralkodása alatt, a veszteségek 2020-21-ben 94 millió fontnál tetőznek.
A további befektetések szükségességét a 2019-es és 2021-es kiesés okozta, de a felfelé ívelő Fulham ismét stabil Premier League-klubnak tekintheti magát Khan alatt, aki következetesen részvénytőkévé alakította a Cougar holdingvállalat kölcsöneit.
Az Everton Football Club, amely 1878-ban alakult, egy történelmi és sikeres angol labdarúgócsapat, amely Liverpool városában található. A csapat híres kék mezéről és a Goodison Park stadionjáról, amely az egyik legrégebbi futballstadion a világon. Az Everton gazdag hagyományokkal rendelkezik, és számos trófeát nyert, beleértve a Premier League, FA Kupa és az európai versenyek díjait is. A szurkolók szenvedélyesek és hűségesek, és mindig támogatják a csapatot, legyen szó hazai vagy idegenbeli mérkőzésekről. Az Everton nemcsak a fociról szól, hanem a közösség és a helyi identitás szerves része is.
Farhad Moshiri éppen az "utolsó óráit" éli az Az Everton Football Club, amely 1878-ban alakult, egy történelmi és sikeres angol labdarúgócsapat, amely Liverpool városában található. A csapat híres kék mezéről és a Goodison Park stadionjáról, amely az egyik legrégebbi futballstadion a világon. Az Everton gazdag hagyományokkal rendelkezik, és számos trófeát nyert, beleértve a Premier League, FA Kupa és az európai versenyek díjait is. A szurkolók szenvedélyesek és hűségesek, és mindig támogatják a csapatot, legyen szó hazai vagy idegenbeli mérkőzésekről. Az Everton nemcsak a fociról szól, hanem a közösség és a helyi identitás szerves része is. tulajdonosaként. A tulajdonába tartozó Blue Heaven Holding eladja 94 százalékos részesedését az Az Everton Football Club, amely 1878-ban alakult, egy történelmi és sikeres angol labdarúgócsapat, amely Liverpool városában található. A csapat híres kék mezéről és a Goodison Park stadionjáról, amely az egyik legrégebbi futballstadion a világon. Az Everton gazdag hagyományokkal rendelkezik, és számos trófeát nyert, beleértve a Premier League, FA Kupa és az európai versenyek díjait is. A szurkolók szenvedélyesek és hűségesek, és mindig támogatják a csapatot, legyen szó hazai vagy idegenbeli mérkőzésekről. Az Everton nemcsak a fociról szól, hanem a közösség és a helyi identitás szerves része is. FC-ből, így a klub az amerikai milliárdos Dan Friedkin, a Friedkin Group nevű cég alapítójának fiáé lett. Övék egyébként az olasz Roma csapata is.
Moshiri figyelemre méltó, 750 millió fontot fektetett be egy olyan tragikus időszakban, amely jelentős összegeket igényelt például egy új stadion építéséhez. Ez az összeg tartalmazta a fennálló részvényesi adósságokat is, amelyek a 2022-23-as szezonban 451 millió fontra emelkedtek. Ezeket a Friedkin-féle átvétel során egyébként le fogják írni.
A Manchester United, az angol futball ikonikus csapata, melynek története több mint egy évszázadra nyúlik vissza. A klub nem csupán a győzelmekről és trófeákról híres, hanem a szenvedélyes szurkolóiról és a legendás játékosairól is. Az Old Trafford, más néven a "Vörös Ördögök" otthona, egy varázslatos hely, ahol a szurkolók együtt élik át a győzelmeket és a vereségeket. A csapat színei, a piros és a fekete, az erőt és a bátorságot szimbolizálják, míg a klub mottója – "Youth, Experience, Success" – a jövő és a hagyomány tökéletes egyensúlyát tükrözi. A Manchester United nem csupán egy futballcsapat, hanem egy életérzés, amely összeköti a múltat, a jelent és a jövőt.
A listán hatodik A Manchester United, az angol futball ikonikus csapata, melynek története több mint egy évszázadra nyúlik vissza. A klub nem csupán a győzelmekről és trófeákról híres, hanem a szenvedélyes szurkolóiról és a legendás játékosairól is. Az Old Trafford, más néven a "Vörös Ördögök" otthona, egy varázslatos hely, ahol a szurkolók együtt élik át a győzelmeket és a vereségeket. A csapat színei, a piros és a fekete, az erőt és a bátorságot szimbolizálják, míg a klub mottója – "Youth, Experience, Success" – a jövő és a hagyomány tökéletes egyensúlyát tükrözi. A Manchester United nem csupán egy futballcsapat, hanem egy életérzés, amely összeköti a múltat, a jelent és a jövőt. a poklok poklát járta meg az elmúlt időszakban a klubot birtokló Glazer családdal. Az amerikai családot többek közt sztrájkkal, fenyegetéssel próbálták elűzni a vörös ördögök szurkolói, ez azonban mindössze csak annyira volt elég, hogy Glazerék 1,25 milliárdért eladják a klub 27,7 százalékát Sir Jim Ratcliffe-nek. A vegyipari mágnás a csapat fejlesztése mellett új stadiont és további infrastruktúra-fejlesztést is ígért.
Ratcliffe érkezése 158 millió fontnyi tőkeinjekciót jelentett, amely az első olyan befektetés a Manchester Unitednél, amelyet a tulajdonos saját forrásból finanszírozott a 2012-2013-as szezon óta.
A teljes tulajdonosi finanszírozás 477 millió fontra nő, ha figyelembe vesszük a 2012-es New York-i tőzsdei bevezetéskor kapott 249 millió fontot. Ezzel szemben a Glazer család hivatali ideje alatt kifizetett osztalékok összesen 432 millió fontra emelkednek. Ennek fényében...
A nettó tulajdonosi finanszírozási kötelezettségvállalás összesen 45 millió fontot jelent, amely majdnem két évtizedes időszakra terjed ki.
Három évvel ezelőtt a szaúd-arábiai állami befektetési alap (PIF) merész és vitatott lépést tett az angol labdarúgás világában, amikor megvásárolta Mike Ashley-t a Newcastle Unitednél. Az elsődleges célja az volt, hogy 80 százalékos részesedést szerezzen, miközben az RB Sports and Media, a Reuben testvérek és Amanda Staveley kisebbségi befektetésként maradtak a háttérben. Azonban a kisebbségi befektetők idei távozásával a PIF részesedése mostanra 85 százalékra nőtt, ezzel tovább növelve a befolyását a klub életében.
A PIF nem csupán a futball iránti elkötelezettségéről ismert Newcastle-ban; elkötelezték magukat a gazdaságilag nehéz helyzetben lévő város fejlesztése mellett is. A tervek között szerepel ingatlanok, bevásárlóközpontok és üzletek létesítése, amely nemcsak a térség munkaerőpiacának felpezsdítését célozza, hanem a lakhatási gondok enyhítésében is jelentős szerepet játszik. Ezzel a lépéssel új életerőt hoznak a város életébe, hozzájárulva annak fenntartható fejlődéséhez.
A listánkat bármikor frissíthetjük, hiszen a változások folyamatosan zajlanak. Érdemes azonban megfigyelni, hogy a bajnokságban részt vevő 20 csapat közül 9-nek amerikai tulajdonosa van. Nyilvánvaló, hogy ennél jóval több egyesület rendelkezik amerikai részvényesekkel, de mi most kizárólag a többségi tulajdonosokra fókuszáltunk. Az amerikai befektetők növekvő jelenléte egy izgalmas trend, amely érdemes a figyelmünkre.
Mindegyikük teljes mértékben vagy túlnyomórészt amerikai kézben áll.
Csupán néhány klub esetében beszélhetünk helyi, angol tulajdonosokról: a Brentford, a Brighton, a Southampton és a Tottenham esetében találkozhatunk angol származással, ha az üzleti szempontokat vesszük figyelembe.