Megnyitotta kapuit a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége új székháza, amely a közösség számára nem csupán egy épület, hanem a tudás, a kultúra és az összefogás szimbóluma is. Az ünnepélyes átadón számos pedagógus, kulturális és közéleti személyiség jel

Nagyszabású ünnepség keretében avatták fel a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének új, csíkszeredai székházát szombaton. A szervezet 1991-es megalakulása óta először talált önálló otthonra, miután magyar állami támogatással sikerült megvásárolnia és átalakítania egy, az erre a célra kiválasztott ingatlant a hargitai megyeszékhelyen.
A szombati napon, a magyarországi és erdélyi magyar politikai élet jeles képviselői, valamint egyházi és világi méltóságok gyűltek össze a Kárpát-medence és a nyugati szórvány oktatási szervezeteinek vezetőivel együtt, hogy ünnepélyesen átadják a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének (RMPSZ) új székházát Csíkszeredában. Az avatóünnepség moderátori tisztét Ferencz-Salamon Alpár, az Apáczai Csere János Pedagógusok Háza igazgatója, valamint az RMPSZ országos általános alelnöke töltötte be. A résztvevők egyperces néma főhajtással emlékeztek meg a tavaly októberben tragikus körülmények között elhunyt Potápi Árpád Jánosról, majd a meghívottak sorra megosztották gondolataikat az eseményről.
"Elődeink kitartó, hazateremtő munkásságát követjük, amikor házat építettünk. Összefogással otthont teremtettünk a romániai magyar pedagógusoknak, általa erős, jelképes hajlékot a magyar nyelvű, minőségi oktatásnak, hisz ez a ház a várunk, ez a megszépült ház utat mutat, ennek falai a mai naptól Erdély-szerte álló tanintézményeinkkel együtt arról beszélnek, hogy mi itt élni, dolgozni, gyarapodni és megmaradni akarunk" - fogalmazott Ferencz Salamon-Alpár, majd Nacsa Lőrincz, a magyar miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára lépett a mikrofonhoz.
Az államtitkár több évtizedes elmaradás pótlásának nevezte az RMPSZ, mint a Kárpát-medence egyik legnagyobb civil szervezetének székházavatóját. "Nem túlzás azt állítani, hogy a közös, nemzetépítő munkánk újabb mérföldköve a mai nap" - fogalmazott. "Ez az épület egy újabb színtere lesz annak a munkának, amelyet a Kárpát-medencei magyarság, azon belül pedig a Kárpás-medencei magyar fiatalság megerősítése és felemelése érdekében végzünk" - mutatott rá a politikus. Kiemelte: Magyarország kormánya 427 millió forintos támogatást biztosított ahhoz, hogy a szövetség az épületet megvásárolja, kibővítse és felújítsa.
Nacsa Lőrinc hangsúlyozta, hogy a Kárpát-medencei magyar óvodafejlesztési program keretében, az RMPSZ közreműködésével körülbelül 370 fejlesztési projekt valósult meg, vagy éppen folyamatban van. Kiemelte, hogy 2024 során Erdélyben több mint 144 ezer magyar nyelvű fiatal részesülhet oktatási és nevelési támogatásban. "Ezekkel a kezdeményezésekkel a jövőnket alakítjuk, biztosítva az erdélyi és a Kárpát-medencei magyar közösség fejlődését" - tette hozzá. Emelte ki, hogy 2025 a magyar nemzetpolitika szempontjából a következő generáció éve lesz.
Maruzsa Zoltán, a köznevelésért felelős államtitkár, a magyar kormány képviseletében, újabb fontos erőforrásként emelte ki a csíkszeredai székházat. Hangsúlyozta, hogy Románia januári Schengeni-övezethez való csatlakozása jelentős lépés, hiszen ezzel egy korábban elválasztó tényező eltűnt a Kárpát-medencei magyar oktatási rendszerben.
"Az iskola és az oktatás minősége hosszú évszázadok óta alapvetően befolyásolja egy társadalom és egy nemzet tudáshoz való viszonyát" – hangsúlyozta köszöntőjében Tánczos Barna, a miniszterelnök-helyettes és pénzügyminiszter. Rámutatott, hogy az erdélyi magyar közösség sorsát, viselkedését és értékrendjét döntően alakítja a pedagógusként dolgozó szakemberek tevékenysége. A politikus kifejezte háláját a magyar kormány által nyújtott támogatásokért, amelyek hozzájárulnak az oktatás fejlesztéséhez.
"Szívből gratulálok ahhoz az összefogáshoz, amelyet a pedagógusok közössége az egész Kárpát-medencében sikerült megvalósítania. Ezzel együtt, a határok eltűnésével egy új, ígéretes jövőt alakíthatnak ki a jövő generációi számára" - emelte ki a miniszterelnök-helyettes.
Kallós Zoltán, az oktatási minisztérium államtitkára hangsúlyozta: "Fontos, hogy egy stabil védőhálót építsünk a romániai és a Kárpát-medencei magyarság fölé, amelynek alapját az oktatás képezi. Ezt a védőhálót folyamatosan karban kell tartanunk, és ebben kulcsszerepet játszanak a pedagógusok."
Csíkszereda polgármestere, Korodi Attila hangsúlyozta, hogy elengedhetetlen egy befogadó, magyar nyelvű oktatási rendszer fenntartása, amely az RMPSZ szakmai irányítása alatt működik. A városvezető bejelentette, hogy 2025 az oktatás éve lesz Csíkszeredában, amelynek célja, hogy minden közoktatásban részt vevő csíkszeredai diákért aktívan lépjenek fel, és lehetőségeikhez mérten támogassák őket. Beszámolt arról is, hogy a napokban megkezdődött a helyi iskolák bútorzatának és felszerelésének átfogó cseréje. Emellett kiemelte a városban zajló duális oktatás megerősödését, valamint két új iskolai tornaterem átadását, amely az idei év tervei között szerepel.
Korodi Attila hangsúlyozta, hogy az oktatás minősége és a pedagógiai módszerek kérdésköre egyre nagyobb figyelmet érdemel. Az iskolák felújítása már a végéhez közeledik, így most már elérkezett az idő, hogy a tanítás körülményeit is fejlesszük. Az oktatási intézmények nem csupán külső megjelenésükben újulnak meg, hanem belső felszereltségük terén is jelentős változások várhatóak. Emellett elmondta, hogy a lecserélt, de még jó állapotú bútorok és eszközök a kárpátaljai Beregszász és környékbeli iskolák számára fognak hasznosulni a jövőben.
Az ünnepség következő szakaszában Somodi Henrietta-Kitti, a Romániai Magyar Középiskolások Szövetségének elnöke lépett a mikrofonhoz, hogy megossza gondolatait a jelenlévőkkel. Ezt követően Burus-Siklódi Botond, az RMPSZ elnöke zárta le a rendezvényt egy inspiráló beszéddel.
Az ünnepi alkalom az ünnepélyes szalagvágással, majd az épület egyházi megáldásával ért véget. A történelmi egyházak részéről Darvas-Kozma József esperes, plébános, Szatmári Szilárd református tiszteletes és Solymosi Alpár unitárius tiszteletes szólalt fel és mondott áldást. Az eseményt közös ima és a Szózat zárta. Az ünnepi hangulatot a Codex régizene együttes produkciója fokozta és tette színesebbé.
Az avatóünnepséget követően Burus Siklódi Botond, az RMPSZ elnöke a Maszol kérdéseire válaszolva kifejezte örömét, amiért végre megtalálta a szervezet számára a megfelelő otthont. Elmondása szerint eddig nem volt hivatalos székházuk, ami tulajdonjogi szempontból is gondot jelentett. "Bár eddig is voltak nagyszerű helyszíneink, és elégedettségünket ki is fejezhetjük, a körülmények azt követelték meg, hogy létrehozzunk egy valódi székházat" - hangsúlyozta Botond.
"Szovátán ugyan rendelkezünk egy központtal, amely az országos pedagógus szövetség központjaként működik. Azonban már 1991-ben, az alapításkor úgy határoztunk, hogy a központunk helyszíne Csíkszereda lesz. Itt olyan kedvező körülmények és feltételek adottak, amelyek hosszú távon biztosítják a működésünket. Múltbeli helyszíneink, ahol eddig tevékenykedtünk, szintén alkalmasak voltak céljaink elérésére, de folyamatosan fejlődünk és alkalmazkodunk. Nehéz megjósolni, mit tartogat a jövő, ezért úgy döntöttünk, hogy pályázatot nyújtunk be a támogatásra, amely lehetővé teszi számunkra, hogy saját otthont teremtsünk. Szeretném kifejezni köszönetemet a magyar kormánynak, a Nemzetpolitikai Államtitkárságnak, a Bethlen Gábor Alapkezelőnek és a Belügyminisztérium köznevelési államtitkárságának, hogy partnereink voltak ebben a kezdeményezésben, és támogatták új fejlesztési projektünket" - mondta el az elnök, kifejezve háláját.
Burus Siklódi Botond hangsúlyozta, hogy a családi célokra szánt ingatlant a saját igényeiknek megfelelően alakították át. "Az épületben irodák, vendégszobák találhatók, így a meghívottainkat kényelmesen tudjuk fogadni. Ezen kívül képzési és tárgyalóterek, valamint lobbiterek is helyet kaptak, ahol az érdekérvényesítési tevékenységünket teljesebbé tehetjük" – tette hozzá.
Nacsa Lőrinc, nemzetpolitikáért felelős államtitkár a Maszolnak nyilatkozva elmondta: A magyar nyelvű oktatás kulcsfontosságú mozzanat a magyar jövő szempontjából. "Ha nincsen magyar nyelvű oktatás, akkor rögtön sokkal nehezebbé válik a magyar megmaradás és a magyar gyermekeknek a jövője. Nagyon fontos, hogy a mai napon Csíkszeredában otthonra talált a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége. Magyarország kormánya támogatásával egy szép, új, minden funkcióval rendelkező, kibővített székházat sikerült ma átadni és befejezni a munkálatokat. Itt otthonra lehetnek a pedagógusok, a pedagógusszövetség, sőt a diákok is. Azt gondolom, hogy ez a ház az erdélyi magyar nyelvű oktatásnak az egyik letéteményese és egyik központja lesz" - fogalmazott Nacsa Lőrinc.