Szijjártó Péter hangsúlyozza, hogy az energiaellátás kiemelkedő jelentőséggel bír a nemzetbiztonság és a szuverenitás szempontjából. Az energiaforrások biztosítása alapvető feltétele egy ország függetlenségének és stabilitásának, ezért elengedhetetlen a d

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az Isztambuli Energia Fórumon hangsúlyozta, hogy az energiaellátás biztonsága nem csupán gazdasági, hanem nemzetbiztonsági és szuverenitási szempontból is kulcsfontosságú. A régiós együttműködés ennek megfelelően elengedhetetlen. Szerbia, Bulgária és Törökország kiváló partnerek Magyarország számára, mivel megbízható tranzitállamként szolgálnak a magyar energiamix fenntartásához.
Magyarországnak szorosan együtt kell működnie Szerbiával, Bulgáriával és Törökországgal annak érdekében, hogy minden külső nyomás ellenére megtalálják a megoldást a biztonságos energiaellátás további garantálására - jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Isztambulban.
A minisztérium tájékoztatása alapján a tárcavezető az Isztambuli Energia Fórum miniszteri ülésén hangsúlyozta, hogy az energiaellátás biztonsága alapvetően nemzetbiztonsági és szuverenitási szempontból is kiemelt fontosságú. Ezen túlmenően, mint fizikai tényező, elválik a politikai diskurzusoktól és ideológiai megfontolásoktól, hiszen sem politikai nyilatkozatokkal, sem sajtótájékoztatókkal nem lehet a házak fűtését megoldani vagy a gazdaság működését biztosítani. Rámutatott, hogy az energiamix kialakítása kizárólag nemzeti kompetencia, és ezt a hatáskört meg kell őrizni.
Ha valaki bele kíván avatkozni a nemzeti energiamix kialakításába, az rendszerint politikai vagy gazdasági érdekeltségek mentén történik.
- figyelmeztetett.
Kiemelte, hogy az adott ország szuverenitása elleni támadásnak minősül, ha egy harmadik fél szankciókkal vagy a szállítás megakadályozásával fenyegeti az energiaellátás biztonságát. "Ezért határozottan elutasítunk minden olyan kezdeményezést, amely ilyen irányba mutat, és rendkívül elfogadhatatlannak tartjuk, ha ezek a lépések minden előzetes értesítés nélkül történnek" - mondta.
Szijjártó Péter rámutatott, hogy az Egyesült Államok leköszönő kormánya nemrégiben szankciós listára tette az orosz Gazprombankot. Ez a lépés különösen kihívások elé állíthatja a közép- és délkelet-európai országokat, amelyek esetlegesen érzékenyen reagálnak a kialakuló helyzetre.
Ezért nekünk, a régió országainak nagyon szorosan együtt kell működnünk, s együtt is fogunk működni annak a céljából, hogy megtaláljuk a megoldást, hogy hogyan tudjuk biztosítani országaink biztonságos energiaellátását a megváltozott körülmények között is, függetlenül minden külső nyomástól és minden támadástól
- jelentette ki.
Továbbá Szerbiát, Bulgáriát és Törökországot méltatta, amiért megbízható tranzitállamként lépnek fel. "Együtt fogunk majd megoldást találni arra, hogy országaink energiabiztonságát a jövőben is biztosítani tudjuk, és hogy meg tudjuk védeni magunkat az energiaszuverenitásunk elleni támadástól" - hangsúlyozta.