Szatmárnémetiben feszültség alakult ki a strand ügye körül, ahol az RMDSZ és a PNL képviselői éles vitába bonyolódtak. A két politikai párt eltérő nézőpontokat képvisel a létesítmény jövőjéről, ami tovább fokozta az amúgy is forrongó helyi közéletet.


Több éve zárva áll a Szatmárnémeti Termálstrand, ami sok helyi lakos és látogató szívét megdobogtatja. A Szatmárnémeti Polgármesteri Hivatal éppen a korábbi üzemeltetővel folytat jogi küzdelmet, miközben a PNL ellenzéki párt hangosan bírálja a helyzetet, ám a liberális tanácsosok eddig nem tudtak érdemi megoldást kínálni. A strand sorsa tehát továbbra is bizonytalan, és a város lakói várják a fejleményeket.

A szatmárnémeti strand ügye folyamatosan téma a városban, különösen az ellenzékben levő politikusok húzzák elő rendszeresen a témát. De fontos téma a szatmári nyugdíjasoknak is, akik minden lehetséges fórumon kifejezik elégedetlenségüket, miszerint zárva tart az elérhetőbb árú strand, melynek gyógyvize nagy népszerűségnek örvend körükben.

A történet jónéhány évvel ezelőtt indult. Mivel a helyi önkormányzat nem tudta megfelelő szinten működtetni a közkedvelt pihenőövezetet, az a döntés született, hogy 50 évre koncesszióba adják, bizonyos előre leszögezett fejlesztések ellenében. Ezek között medencék, csúszdák, parkolók, gyógyítási központ, hotel építése, új termálvizes kutak fúrása szerepelt. Az ígért fejlesztések egy része megvalósult, a strand megnyitott 2012-ben, ám a koronavírus járvánnyal be is zárt és azóta is zárva tart. A strand működtetője az a PNL-közeli Beny Alex cég volt, amely a szatmári Pannónia (Dacia) Szállót is megvásárolta, ám aztán nemhogy működtetni, hanem felújítani sem tudta. A polgármesteri hivatal pedig megtette az első lépéseket a koncessziós szerződés felbontására, ám az ügy megrekedt a bíróságon.

A cég ugyanis csak úgy menne bele a szerződés felbontásába, ha jókora kártérítést, pontosabban - ahogy ők fogalmaznak - ha a befektetett, nem amortizálódott értéket visszakapják. A per tart, az évek múlnak, közben az elvégzett beruházások állaga évről évre romlik.

Legutóbb a városi tanácsülésen heves vita alakult ki az RMDSZ-es városvezetés és a PNL között. Elena Murg tanácsos éles kritikát fogalmazott meg Kereskényi Gábor és csapata munkájával kapcsolatban, azt állítva, hogy nem tesznek eleget a strand visszaszerzéséért folytatott erőfeszítésekért. Szerinte ez a tétlenség lehetőséget ad a város magánkézben lévő gyógy- és wellnessfürdőjének védelmére, amelyet a konkurencia fenyeget.

"A strand ügye számomra is mély szomorúságot okoz, de a legnagyobb önkritikával sem tudom ezt magunkra vonatkoztatni. A helyzet rendkívül összetett jogi vonatkozásokkal bír, és egyszerűen nem lehet könnyen megérteni. Az ilyen bonyolult adminisztratív és jogi környezetben nem segítenek azok, akik politikai előnyökért próbálják kihasználni a helyzetet. Mindenki azt szeretné, ha a strand újra megnyílna, de aláírásgyűjtés vagy hasonló tiltakozások nem fogják elősegíteni a nyitást" - nyilatkozta Kereskényi Gábor polgármester az ügy kapcsán.

A városi tanács 2021-ben döntött a koncessziós szerződés felbontásáról. A vállalat 28 millió lejes kártérítést követel, azonban a város ezt nem hajlandó kifizetni, mivel nem tudják pontosan megállapítani a beruházások valódi értékét. A polgármesteri hivatal már kétszer is próbálkozott bírósági úton, hogy beléphessen a strand területére a helyzet felmérése és az eszközök leltározása érdekében, de eddig nem kaptak erre engedélyt.

"Jelenleg a strand helyzetének felmérése és egy EU-s projekt előkészítése van napirenden, amely a felújítást és üzembe helyezést célozza. Kértük a birtokba helyezést az elnöki rendelet alapján, ám ezt elutasították, és a koncesszióba vevő kilakoltatására tett indítványunkra sem kaptunk kedvező választ. Ez a döntéssorozat számomra elfogadhatatlan, hiszen a modernizált létesítmények állapota is folyamatosan romlik. Jelenleg ott tartunk, hogy a 2008-ban átadott strand sokkal rosszabb kondícióban van, mint amikor először megnyitották."

A polgármesteri hivatal készséggel áll rendelkezésre kártérítés vagy visszatérítés biztosítására, amennyiben a bíróság erről döntést hoz.

Érdekesség, hogy a helyi tanácsban helyet foglaló Elena Murg, a PNL-t vezető Adrian Cozma társa annak ügyvégi irodájában, harmadik félként belépett a perbe - ám egyetlen tárgyaláson sem jelent meg és építő javaslatokkal sem állt elő.

Ressler Stefan, ügyvéd és városi tanácsos, az ülés során hangsúlyozta, hogy a polgármester nem jogosult beavatkozni a bíróságok működésébe, hiszen ez jogállamban a befolyással való visszaélés kategóriájába tartozna. Ennek fényében a liberálisok követelései, hogy a polgármester cselekedjen az ügy felgyorsítása érdekében, valójában nem alapozhatók meg, mivel a törvényes keretek ezt nem teszik lehetővé.

"Ha a PNL tagjai valóban szeretnék, hogy megnyíljon a strand, akkor ezt belső úton könnyedén elérhetnék. A cég szoros kapcsolatban áll a politikai csoportjukkal, hiszen a tulajdonos testvére a párt vezetésében foglal helyet. Viszont én nem érzékelem a valódi szándékot; úgy tűnik, hogy ezt az ügyet csupán arra használják, hogy feszültséget szítsanak a városvezetőség ellen a szatmári lakosok körében – pedig ők is jól tudják, hogy mi nem vagyunk képesek lépéseket tenni az ügy érdekében" – tette hozzá a polgármester.

Related posts