A világ vezetői egyre inkább kifejezik véleményüket Aszad bukásával kapcsolatban, és a nemzetközi politikai táj képét folyamatosan formálják.

A szíriai lázadók vasárnap történelmi bejelentést tettek: leváltották Bassár el-Aszad elnököt, miután sikerült elfoglalniuk Damaszkuszt. Ez a drámai fordulat véget vetett a több mint 13 éve tartó polgárháborúnak, valamint a Aszad-dinasztia hosszú távú uralmának. A Közel-Keletet alapjaiban megváltoztató eseményre a világ vezetői és nemzetközi szervezetek azonnali reakciókkal válaszoltak. Irán jelezte, hogy tiszteletben tartja a szír nép döntését, míg Izrael óvatosan figyeli a helyzet alakulását. Az Egyesült Államok szintén éberen követi az eseményeket, míg Európa egyértelmű örömmel üdvözli a változást.
Irán közleményében tiszteletben tartja Szíria egységét és nemzeti szuverenitását, felszólítva a konfliktusok gyors befejezésére és a nemzeti párbeszéd megkezdésére. Abdullah jordán király kijelentette, hogy országa tiszteletben tartja a szíriai nép döntését, és sürgette a káosz elkerülését.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök a történelem egyik mérföldkövének nevezte Aszad bukását, amelyet az Izrael által a Hezbollahra és Iránra irányzott támadások közvetlen következményeként értékelt.
Emmanuel Macron, Franciaország elnöke, kifejezte örömét a "barbár állam" összeomlása kapcsán, és a szíriai nép számára békét, szabadságot és egységet kívánt.
Katar megújította felhívását a szíriai válság ENSZ határozat mentén történő lezárására, míg Szaúd-Arábia közölte, hogy minden regionális szereplővel kommunikál a helyzet kapcsán. Egyiptom felszólította a szíriai feleket az állam és a nemzeti intézmények képességeinek megőrzésére.
Joe Biden, az Egyesült Államok elnöke, figyelemmel kíséri a kialakuló helyzetet, míg Donald Trump, korábbi elnök, az Oroszország és Irán jelenlegi gyengeségeit hangsúlyozta.
Az orosz külügyminisztérium hivatalosan is megerősítette Aszad távozását, és jelezte, hogy Moszkva aktív kapcsolatokat ápol minden szíriai ellenzéki csoporttal. Hakan Fidan, a török külügyminiszter, reményét fejezte ki, hogy a szíriai nép képes lesz meghatározni országának jövőjét, miközben kiemelte Szíria területi integritásának megőrzésének jelentőségét.
Annalena Baerbock, Németország külügyminisztere, figyelmeztetett a körültekintés fontosságára, hangsúlyozva, hogy az ország jövője nem engedheti meg, hogy más szélsőséges csoportok irányítása alá kerüljön.
Olaf Scholz német kancellár üdvözölte Aszad uralmának megszűnését, mint pozitív fejleményt, ugyanakkor kiemelte, hogy elengedhetetlen a jogi rend mielőbbi helyreállítása.
Geir Pedersen, az ENSZ szíriai különmegbízottja hangsúlyozta a szíriai lakosság milliói által megfogalmazott vágyat a stabil és befogadó átmeneti intézkedések iránt. Tom Fletcher, az ENSZ segélyezési főnöke pedig a jelenlegi helyzetben elengedhetetlen humanitárius segítségnyújtás jelentőségét emelte ki.
A brit miniszterelnök-helyettes, Angela Rayner politikai megoldást sürgetett, amely a szíriai nép érdekében működik, hangsúlyozva a demokrácia fontosságát az ország jövője szempontjából.
Forrás: Reuters hírei alapján.