Sokmillió dollárra értékelt Stradivarius-hegedű kerül kalapács alá | ma7.sk


A Stradivarius hegedű értékét körülbelül tizennyolc millió dollárra, azaz körülbelül 17,5 millió euróra becsülik, és az árverésére februárban kerül sor a Sotheby's aukciós ház rendezvényén New Yorkban. Ezt a különleges hangszeret Antonio Stradivari, a híres olasz hegedűkészítő mester alkotta meg "arany korszakában", amely a 18. századra tehető.

A New England Conservatory (NEC) egy különleges árverést hirdetett meg, melyen a 1714-ben készült Joachim-Ma nevű Stradivariust kínálják eladásra. Az így befolyt összeg ösztöndíjakra kerül felhasználásra, ezzel teljesítve az intézet egykori hallgatója, Si-Hon Ma végakaratát. A kínai hegedűművész, aki a hangszert a zeneiskola számára adományozta, a saját maga által kifejlesztett Sihon szordinó (tompító) jövedelméből vásárolta meg a Stradivariust, és egészen 2009-es elhunytáig játszott rajta. A történetet a Smithsonian Magazine kulturális és művészeti folyóirat online változata tette közzé.

A Sotheby's február 7-én tartja az árverést New Yorkban a Masters Week árverési eseménysorozat keretében.

„Ez a hangszer valódi különlegesség, amely egyedülálló történetet mesél el” – nyilatkozta Helena Newman, a Sotheby's Europe elnöke a Reuters brit hírügynökségnek Londonban. Itt, ahol péntektől kezdve nyilvános kiállításon látható a hangszer, mindenki megismerheti a mögötte rejlő értéket és hagyományt.

A Stradivarius hegedűk, amelyek több millió dollár értékben cserélnek gazdát, jellemzően Antonio Stradivari mester 1700 és 1720 közötti "arany korszakában" készültek. Különösen figyelemre méltó az 1721-ben készült hegedű, amely a Lady Blunt nevet viseli, Lord Byron brit romantikus költő unokájáról elnevezve. Minden Stradivarius hegedűnek saját neve van, amely gyakran a leghosszabb ideig birtokló tulajdonosról kapta a nevét. Ez a különleges hangszer 2011-ben 15,9 millió dollárért kelt el, ezzel nemcsak a művészet, hanem a zene történetének is egy újabb jelentős fejezetét írva.

A hangszer, amelyről most beszélünk, korábban a neves magyar származású hegedűművész, Joachim József (Joseph Joachim) birtokában volt, aki a XIX. század kiemelkedő muzsikusaként vált ismertté. Si-Hon Ma előtt tehát egy olyan legendás művész nyomait őrizte, akinek zenei öröksége továbbra is inspirálja a hegedűsöket világszerte.

Joachim Johannes Brahms zeneszerző közeli munkatársa volt, és szinte bizonyos, hogy 1879-ben, újév napján a Joachim-Ma Stradivariuson játszotta a szólót Brahms egyetlen hegedűversenye, a számára komponált D-dúr hegedűverseny Op. 77 ősbemutatóján Lipcsében, amelyen Brahms maga vezényelt.

Az árverés előtt a hegedűt mind Hongkong, mind pedig New York városában bemutatják.

Related posts