A Duna vize már így is bőven megterhelt: itt az ideje, hogy a hat paksi blokk hűtési rendszerét újragondoljuk - Világgazdaság.


A Telepaksnak adott interjújában Horváth Péter János, az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. vezérigazgatója több fontos témát érintett. Beszélt az atomerőmű üzemidő-hosszabbításának gazdasági megtérüléséről, valamint a Duna vízhőmérsékletének alakulásáról. Kiemelte, hogy az utóbbi időszakban megszaporodtak az atomerőművi üzemzavarok, és szólt az új üzemanyag bevezetéséről, valamint a szakemberképzés fontosságáról is. A vezérigazgató hangsúlyozta, hogy a hazai áramfogyasztás növekedése és az importfüggőség csökkentése érdekében elengedhetetlen az üzemidő-hosszabbítás, a Paks II. projekt megvalósítása, valamint az MVM három új gázerőművének üzembe állítása, de ez önmagában még nem elegendő.

A Paksi Atomerőmű négy blokkjának üzemidő-hosszabbításának előkészítése ütemterv szerint halad, és a folyamat már két éve megkezdődött. A környezetvédelmi vizsgálat előzetes szakasza sikeresen lezárult, most pedig a munkálatok a Baranya vármegyei kormányhivatal jóváhagyásával és ajánlásaival folytatódnak. Horváth Péter János, az MVM Paksi Atomerőmű Zrt. vezérigazgatója a Telepaksnak nyilatkozva hangsúlyozta, hogy a projekt folytatása a megfelelő engedélyek és irányelvek figyelembevételével zajlik.

Mikor várható a beruházás megtérülése?

A beruházás megtérülése körülbelül 18-20 hónap alatt várható, amelynek eredményeként az új blokkok a már folyamatban lévő, húszéves üzemidő-hosszabbítást követően további húsz évig üzemelhetnek. Azonban a vezérigazgató két fontos adatot állított párhuzamba, amelyek közül az egyik a létesítmény működési költsége, amit ő maga is a sajtó híradásaiból merített. Ezt az adatot ugyanakkor nem tudta megerősíteni, mivel titkos információról van szó. Így az atomerőmű fajlagos üzemi költsége, amely a sajtóban 12-13 forint körüli összeggel szerepel, valamint a magyar áramtőzsdén, a HUPX-en érvényes árak alapján következtethetünk a 18-20 hónapos megtérülési időszakra.

Horváth Péter János kifejtette, hogy az üzemidő-hosszabbításra azért van szükség, mert...

A vezérigazgató álláspontja szerint a három új gázerőmű 2027-2028 körüli üzembe helyezésével, valamint a Paks II. 2030-as évek eleji megnyitásával is elkerülhetetlen, hogy a Paksi Atomerőmű továbbra is fontos szerepet töltsön be az energiaszolgáltatásban. A prognózisok alapján a 2030-as évek elején várhatóan 9000 megawatt feletti áramfogyasztás mellett a két atomerőmű összesített teljesítménye is csupán annyi áramot tud majd biztosítani, mint amennyit jelenleg a Paksi Atomerőmű önállóan termel.

Related posts