Schmidt Mária szerint a magyar elnökség a legkiemelkedőbb teljesítménynek számít az Európai Unió történetében. Az események során számos fontos döntés született, amelyek jelentős hatással voltak a közösség jövőjére. A cikk a Liner.hu portálon olvasható.

Schmidt Mária, a XXI. Század Intézet vezetője, a "Sikeres magyar elnökség 2024 - Esély az Európai Uniónak" című budapesti konferencián hangsúlyozta, hogy a 2024-es magyar elnökség minden idők egyik, ha nem a legsikeresebb elnöksége volt.
Schmidt véleménye szerint a magyar elnökség alatt világossá vált, hogy az Európai Unió válságos időszakon megy keresztül. Orbán Viktor miniszterelnök, felismerve ezt a helyzetet, tudatosan eltávolodott a brüsszeli bürokrácia technokratikus megközelítésétől, és új irányvonalat teremtett az elnökség számára. Schmidt hangsúlyozza, hogy a magyar elnökség sikeresen helyreállította a politika vezető szerepét, amelyet az utóbbi években sokan kétségbe vontak.
Schmidt Mária véleménye szerint Magyarország egy "unortodox" lépést tett azzal, hogy a megszokott adminisztratív kereteket háttérbe szorítva a politikai kihívásokra helyezte a hangsúlyt. Az elnökség célja, ahogy ő fogalmaz, az EU megújításának támogatása volt, miközben a brüsszeli elit folyamatosan próbálta megnehezíteni a magyar törekvések érvényesülését.
A konferencián kiemelték, hogy a magyar elnökség időszakában figyelemre méltó eredményeket sikerült elérni. Bulgária és Románia végre csatlakozott a schengeni övezethez, míg a Nyugat-Balkán integrációja terén is lényeges előrelépések történtek.
Szalai Zoltán, a Mathias Corvinus Collegium vezetője kiemelte, hogy a magyar elnökség három kormányközi konferenciát rendezett, továbbá sikerült megszerezni a piacbarát versenyképességi paktum elfogadását is.