Samsung Galaxy S24 FE teszt - A takarékosság határvonalán A Samsung Galaxy S24 FE érkezése izgalmas lehetőségeket kínál a költségtudatos felhasználók számára, de vajon mennyire éri meg a kompromisszum? A legújabb tesztünkben kiderítjük, hogy a spórolásbó

Ezúttal a Samsung S24 sorozat "jóárasított" modelljét teszteltük. A Samsung többségében jó helyen húzta meg a nadrágszíjat, de a kamerától többet vártunk.
Ezúttal kicsit késlekedve, szinte három hónappal a hivatalos bemutató után érkezett hozzánk a Samsung Galaxy S24 "jóárasított" verziója, az S24 FE. Ezt a késlekedést nem bántuk, mivel az árak azóta jelentős csökkenésen mentek keresztül, így a telefon könnyebben találhatja meg a helyét az S-univerzumban. Az S széria ezen tagja, amely az FE (Fan Edition) megjelölést viseli, elsősorban a kedvező áráról ismert, de ennek ára van: bizonyos kompromisszumokat kell kötnünk. Hogy ezek pontosan miken múlnak, az évről évre, vagyis típusról típusra változik. A Samsung ilyenkor ügyesen mérlegeli, hol tud a legtöbbet spórolni, miközben megpróbálja megőrizni a prémium felhasználói élményt. Idén például a képernyő mérete nőtt, viszont a kamerarendszer sajnos nem fejlődött, egyetlen milliméterrel sem lépett előre.
A bevezetőben már utaltunk rá, hogy a Samsung Galaxy S24 FE jelentős frissítéseken ment keresztül elődjéhez képest, különösen a kijelző méretét illetően. Míg a korábbi FE modellek 6,4 colos képátlója a sima és a + verziók közé ékelődött, addig az új S24 FE már 6,7 colos kijelzővel büszkélkedhet, így méretben teljesen pariban van az S24+ modellel. De nem csupán a méretük hasonlít; ha rápillantunk, egyértelmű, hogy a két telefon megjelenése szinte azonos: a lekerekített sarkok, a gombok elhelyezkedése és a kamerák elegáns elrendezése a hátlapon mind azt sugallja, hogy szoros rokonságban állnak egymással. Azonban, ha alaposabban szemügyre vesszük a részleteket, számos apró eltérésre bukkanunk. Ezek az eltérések pedig világosan jelzik, hogy míg az S24+ a prémium kategóriát képviseli, az S24 FE a költségcsökkentett megoldásokkal hódít.
Bár a kijelző mérete mindkét telefon esetében 6,7 col, az S24 FE mégis nagyobb benyomást kelt, mivel a káva és a kijelző közötti terület vastagabb; ez különösen az alsó részen szembetűnő. Ennek következtében a Samsung Galaxy S24 FE magassága 3,5 mm-rel, míg szélessége 1,8 mm-rel nőtt. A vastagság terén is tapasztalható eltérés, hiszen a plusz 0,3 mm elsősorban a hátlapi kamerák kiemelkedésének tudható be; ez azt is jelenti, hogy tok nélkül a telefon könnyen billeghet az asztalon. Ez a jelenség azonban már nem meglepő a Samsung termékeivel kapcsolatban, hiszen az elmúlt évek során ilyen apróságokat már megszokhattunk.
Habár első pillantásra nem feltétlenül észlelhető, a használt anyagok terén van némi eltérés: az S24 FE alumínium kerettel rendelkezik, viszont a strapabíróbb ötvözet helyett egy kevésbé ellenálló változatot kapunk. Az elülső és hátsó részhez az előző generációs Gorilla Glass Victus üveg került, míg a + verzió a legújabb technológiával van ellátva. A jó hír az, hogy a Samsung megőrizte az IP68-as védettséget, így a por bejutása a készülék belsejébe kizárt, és víz alatt is megállja a helyét: akár 1,5 méteres mélységig és 30 percig is ellenáll a víznek.
A csomag tartalmát tekintve nem kell túlzott izgalomra számítani: a Samsung már az EU korlátozásai előtt is elhagyta a töltőt a mobiltelefonok mellől, és a fóliák vagy tokok hiányát annyira megszoktuk, hogy már szinte el is feledtük, mikor láttuk őket utoljára a dobozban. Azonban egy USB-C kábel azért zörög a csomagban, és a kartonlapok között egy SIM-tű is megbújik, mintegy apró meglepetésként.
A belső felépítés már nem az S24+ specifikációira épül, hanem inkább az S24 nemzetközi verziójára hasonlít, ám mégsem teljesen az. A rendszerchip tekintetében nincs választási lehetőség, hiszen kizárólag az Exynos 2400 dolgozik a háttérben, de nem a standard, hanem az "e" változat formájában. Ez a verzió némileg gyengébb, mivel a teljesítményre optimalizált Cortex-X4 mag órája csupán 3,11 GHz-en működik. A többi mag számában és órajelében viszont nincs eltérés. Az általános teljesítmény tekintetében ez csupán egy elhanyagolható mértékű visszalépés, grafikai feladatoknál pedig még ennyi sem tapasztalható, hiszen a GPU azonos modellről van szó. Ráadásul az S24+-szal összehasonlítva a készüléknek kevesebb pixel kezelésével kell megküzdenie. A RAM kapacitása 8 GB, míg a belső tároló 128, 256 vagy 512 GB-os lehet. Érdemes elkerülni a 128 GB-os verziót, ha megengedhetjük magunknak, mivel később nem bővíthető a tárhely!
A kijelző félúton van az S24 és S24+ között: AMOLED, ez eddig tiszta sor. Méretét viszont az S24+-tól, felbontását pedig az S24-től kapta: 6,7 colos, 1080×2340 pixellel. Normál távolságról nézve a telefont persze nem igazán feltűnő a kisebb pixelszám, még mindig 385-ös PPI-ről, azaz bőven retina felbontás feletti értékről beszélünk. Annál feltűnőbb lehet viszont, hogy a maximális fényerő "csak" 1900 nit papíron. A valóságban ennél még néhány százalékkal alacsonyabb, 1800 nit körüli a csúcs, és ezt is csak akkor produkálja a telefon, ha szabadtéren, napsütésben használjuk, vagy aktív a HDR+. Egyébként 460 nittel gazdálkodhatunk, ami nem rossz, de nem is kiemelkedően jó. A képfrissítési frekvencia 60-120 fps között, adaptív módon változik.
A Samsungtól megszokott módon kamerasziget nincs, az előlapi kamera számára mindössze egy kör alakú kivágást ejtettek a felületen. Lent az ujjlenyomat-olvasó lapul, természetesen az OLED-panel alatt, így pontos helyét csak akkor látjuk, ha valamilyen appba be kell jelentkezni, és a rendszer mutatja, hova kell tenni az ujjunkat.
A mobil eszköz USB-C portja a 3.2-es szabványt követi, amely lehetővé teszi a villámgyors adatátvitelt. Igény esetén csatlakoztathatunk hozzá külső adattárolót, viszont monitort nem tudunk használni. A további kapcsolódási lehetőségek között megtalálható a Wi-Fi 6 és a Bluetooth 5.3, amelyek biztosítják a zökkenőmentes kommunikációt. Emellett a készülék számos szenzorral van felszerelve, többek között NFC, GPS, Glonass és Galileo, hogy pontos helymeghatározást és adatcserét tegyen lehetővé. A SIM-tálca két nano SIM kártyát is befogad, ráadásul eSIM támogatással is rendelkezik, így a rugalmasság és a kényelem maximális szintje érhető el.
Az akkumulátor kapacitása 4700 mAh, ami 200 mAh-val kevesebb, mint az S24+-é – ez a 4%-os eltérés nem igazán érezhető a mindennapi használat során (hiszen a mobil így is simán kibír egy napot). Az igazi különbség inkább a gyorstöltési teljesítményben rejlik: míg az S24 FE csak 25 wattos teljesítménnyel tölt, addig az S24+ 45 watttal rendelkezik. Azonban jó hír, hogy a vezeték nélküli töltés lehetősége továbbra is elérhető maradt.
A spórolás szinte teljes egészében a dizájnt és a hardvert érintette, szoftver tekintetében a Samsung nem igazán tesz különbséget telefonjai között. Ennek megfelelően a Galaxy S24 FE is a legújabb Androiddal érkezett, amely az Android 14-es változata volt - amire természetesen még rájön a One UI 6.1-es változata is. A vas még 8 GB RAM-mal is szépen futtatja a rendszert és az alkalmazásokat - ha nem ész nélkül nyitogatjuk a programokat, akkor akadozással nem fogunk találkozni. A telefon nem is melegszik, igaz ennek az az ára, hogy huzamosabb terhelés esetén a rendszerchip visszavesz valamennyit az órajelből.
A One UI-ra visszatérve, úgy véljük, hogy ez a rendszer továbbra is az Android világának mércéje: egy rendkívül átgondolt és jól megtervezett felhasználói felületről beszélhetünk, amely gazdag különféle beállítási lehetőségekben és kiválóan testreszabható. Emellett a Samsung mostanában már nem erőlteti a saját alkalmazásait; természetesen a Samsung appok továbbra is elérhetők, mint a korábbi modellek esetében, de ezúttal nem preinstalálva találkozunk velük. Ha hasznosnak vélem valamelyiket, magamnak kell letöltenem őket a Samsung alkalmazásboltjából.
Az S24 sorozat részeként az FE modell is megkapta az AI funkciókat, azonban a nyelvi támogatás terén az év eleje óta nem történt előrelépés. Ennek következtében a magyar nyelv továbbra sem részesül támogatásban az AI fordító és AI jegyzetelő rendszerek által. Ugyanakkor az internetes tartalmakból származó információk összefoglalása már elérhető magyar nyelven, és az AI kiválóan képes utólag módosítani a fényképeket – például tárgyak eltávolításával vagy áthelyezésével, kiegészítések végrehajtásával, illetve tükröződések eltüntetésével. Ezen felül egyedi hátterek létrehozása is gyerekjáték számára. Érdemes megemlíteni, hogy a Samsung és a Microsoft szoros együttműködésének köszönhetően a Windowsos Telefon-kapcsolat alkalmazás több funkcióval bír, mint sok más Androidos készülék.
Az S24 széria többi modelljéhez hasonlóan az S24 FE esetében is hét év garancia vonatkozik a szoftverfrissítésekre. Ez magában foglalja nemcsak a biztonsági frissítések rendszeres kiadását, hanem a főverziók folyamatos nyomon követését is.
Valószínűleg nem okoz meglepetést, hogy a Samsung a kamerarendszeren spórolt, ám arra talán kevesebben számítottak, hogy az S23 FE-hez képest nem várható komoly fejlődés. Pedig a helyzet éppen így áll, hiszen az S24 FE kamerarendszere az alábbi fő paraméterekkel rendelkezik, amelyek meglehetősen hasonlóak az előző modellhez:
Ha az S24 termékvonallal hasonlítjuk össze a kamerarendszert, akkor a legfontosabb eltérés a zoom kamera felbontása, amely 10 helyett csak 8 MP-es, valamint az, hogy a zoom és ultrawide kamera is jóval kisebb szenzort kapott. Ha viszont az S23 FE a bázis, akkor a főbb jellemzők egyeznek, ebben az esetben a fő és a zoom kamera átfogása, valamint a zoom kamera szenzormérete térnek el egymástól, de csak jelentéktelen mértékben.
Mindebből egyenesen következik, hogy igazán jól csak a fő kamera használható, ez viszont akár kétszeres digitális nagyítás esetén is egészen jó eredményt nyújt. A zoom kamera 8 MP-es szenzorról 12 MP-re felskálázott képei túl lágyak, így a szoftver utólagos élesítéssel kompenzálna - csakhogy ennek jelei egyértelműen észrevehetők a felvételeken. Az ultrawide kamera képével pedig az a legnagyobb baj, hogy a kis szenzor miatt már jó fényviszonyok mellett is túlságosan erős zajszűrést igényel, ami a képhibákkal együtt rengeteg fontos részletet is nyugdíjba küld. A színek és a fehéregyensúly sem teljesen konzisztensek a három kamera esetében.
Az is tény, hogy a fő kamera és a két további modul közötti eltérés, valamint a másik két kamera gyengeségei egyre hangsúlyosabbá válnak, ahogy a fényviszonyok romlanak – ami természetesen nem meglepő.
Az előlapi kamera 10 megapixeles felbontással rendelkezik, és remekül végzi a dolgát, hiszen teljesítménye egyenletes, semmilyen irányban nem mutat gyengélkedést. Azonban érdemes megjegyezni, hogy hiányzik belőle az automatikus élességállítás (AF) és az optikai képstabilizálás (OIS) is.
Videók készítésekor is leginkább a hátlapi fő kamera az, amit érdemes munkára fogni. Vele akár 8K@30fps felvételek is készíthetők, csak minek - nem sokunk nappalijában van olyan tévé, ahol ez a részletesség kihasználható lenne. 4K-ban 120 fps a maximum, de értelemszerűen csak akkor, ha a fő kamera aktív - a két másik kamera csak akkor tud bekapcsolódni a körforgásba, ha 4K felbontás mellett 30 fps-re csökkentjük a képsebességet, vagy beérjük full HD részletességgel. Az előlapi kamera is tud 4K-ban rögzíteni, akár 60 fps-sel is - ilyenkor pedig az OIS-t elektronikus megoldás helyettesíti.
A Samsung Galaxy S24 FE nem éppen a legrosszabb telefon a piacon, viszont az árcsökkenés ellenére nehezen találja meg a helyét a Samsung termékválasztékában. Ahhoz, hogy a dél-koreai gyártó meg tudja tartani az alacsony árakat, számos területen kellett kompromisszumokat kötnie. A költséghatékony megoldások többsége érthető, de a kamerarendszer terén úgy érezzük, minimum egy lépést előre kellett volna tenniük – nem elfogadható, hogy a három kamera közül csupán egy működik igazán jól. A készülék kezdetben 300 ezer forintért debütált, mostanra azonban már körülbelül 250 ezer forintért beszerezhető. Ez 60 ezer forinttal kedvezőbb árat jelent az S24 alapmodelljéhez képest, viszont az S23 FE-hez viszonyítva már drágább alternatíva. Az előbbi telefonhoz képest kevesebb tárhelyet és gyengébb kamerát kapunk, míg ha az S23 FE-vel hasonlítjuk össze, csupán a kisebb kijelző és az AI funkciók hiányával kell megbarátkoznunk. Az S24+ méretéhez képest viszont előnyösebb választásnak tűnik a mobil, de ez a helyzet változhat, ha a következő hónapokban ismét csökkennek az árak.