A kutatók felfedezték az Árpád-házi királyok nyomait, ezzel új fényt vetve a magyar történelem e jelentős időszakára.

A Magyarságkutató Intézet (MKI) hosszan tartó kutatássorozatának zárásaként végre kiderülhet, hogy melyik uralkodóink csontjait rejti a székesfehérvári Osszárium. Egyes információk szerint több király személyének azonosítása is zajlik már.
Elpusztult nagy királyaink temetkezőhelye, a Szent István király által alapított székesfehérvári Nagyboldogasszony-bazilika az utóbbi 500 év történelmi viharaiban. Árpádok, Anjouk, de Habsburg Albert, Hunyadi Mátyás és Szapolyai János királyunk is ide temetkezett.
A végső nyughelyeket többször is kifosztották a török hadak, és keresztény zsoldosok is megpróbálták felrobbantani a királysírokat, hogy kincsek után nyomozzanak – számol be róla a Demokrata.
1848-ban, amikor magyar régészek a bazilika déli hajójában öt sírt tártak fel, óriási meglepetés érte őket: rábukkantak III. Béla és Chatillon Anna érintetlen sírjára. Ez a felfedezés különösen figyelemre méltó volt, mivel az Árpád-korban a sírokat mélyebbre ásták a padlóban, és csak Szent István király sírja kapott különleges figyelmet. Díszes, faragott szarkofágok csak az Anjou-korban kezdtek elterjedni, így ez a lelet egyedülálló betekintést nyújt a korabeli temetkezési szokásokba.
A 19. században a régészek elsősorban a különféle tárgyakra összpontosítottak, a csontok értéke gyakran a háttérbe szorult. A királyi pár maradványait, más csontokkal együtt, a Mátyás-templomba szállították, ám sajnos nem túl gondosan bántak velük: szinte "berakták" őket egyetlen sírgödörbe. Ekkor indult el a "csontkeveredés" folyamata, amely sok értékes információt és történetet temetett el a múlt homályába.
Az utóbbi évtizedben magyar tudósok azért tudták meghatározni az Árpád-ház genetikai sajátosságait, mert III. Béla sírja és csontváza háborítatlanul megmaradt. Ez a genetikai kulcs, ami által végre azonosíthatják a többi Árpád-házi királyunkat is, és ezt az eredményt erősítette meg Szent László koponyájának vizsgálata is, szintén az MKI projektjeként.
A fehérvári Osszáriumban ma közel ezer ember csontjait őrzik rendezett dobozokban. A Magyarságkutató Intézet, már a megalakulása óta, elkötelezte magát amellett, hogy rendet rak a "káoszban", és azonosítja a magyar királyokat. Az évek óta tartó kutatás idén végre elérkezik a célegyenesbe, és figyelemre méltó eredményekről számolnak be a közönségnek. Valószínűleg fény derül arra is, hogy több Árpád-házi királyunk csontmaradványait sikerült egyértelműen azonosítani.