Rogán Antal: David Pressman politikai aktivista a magánbeszélgetések során eltérő véleményeket fogalmaz meg, mint amit a nyilvánosság előtt képvisel.

A Miniszterelnöki Kabinetirodát irányító miniszter megjegyezte, hogy sikerült eltávolítani az országot az amerikai szankciós listáról.
Rogán Antalt a demokrata adminisztráció vette fel 2025. január 7-én az OFAC (Egyesült Államok Pénzügyminisztériuma Külföldi Vagyonellenőrzési Hivatalának) szankciós listájára. A döntést David Pressman akkori budapesti amerikai nagykövet jelentette be, aki azt állította, hogy Rogán Antal minisztersége alatt visszaélt a hatalmával és egy "korrupciós rendszernek az elsődleges tervezője, megvalósítója és haszonélvezője". A szankciót egy végrehajtási rendelet alapján jelölték ki, ami a globális Magnyitszkij emberi jogi elszámoltathatósági törvényen alapszik, és az emberi jogokkal való súlyos visszaélések és a korrupció elkövetőit veszi célba világszerte.
Kedd este napvilágra került, hogy a Miniszterelnöki Kabinetirodát irányító miniszter eltűnt a listáról. Az amerikai külügyminisztérium ezt követően részletesen is kifejtette döntésének okait.
Rogán Antal az Indexnek nyilatkozva kifejtette, hogy a listára való felkerülés mögött politikai indíttatás húzódik, amelyet az amerikai demokrata kormány és Pressman nagykövet kezdeményezett. Hozzátette, hogy a későbbi események megerősítik ezt a megállapítást. "Ezért is tűntem el ilyen hamar erről a listáról" – fogalmazott.
- fejtegette.
A tárcavezető felfedte, hogy az eljárás során világossá váltak számukra olyan körülmények, amelyek azt jelzik, hogy egyetlen bizonyíték sem állt rendelkezésre, amely alapján a Biden-adminisztráció meghozhatta volna ezt a döntést.
A rendelkezésre álló bizonyítékok teljes hiánya mellett mindössze egyetlen újságcikk állt a rendelkezésünkre, amely egy külföldi online hírportálon jelent meg. Az írás nem tartalmazott konkrét megállapításokat, csupán általános vádakat fogalmazott meg.
Az eljárást David Pressman nagykövet úr indította el, akiről úgy vélem, hogy politikai szempontból jelentős elfogultsággal viseltetett Magyarországgal szemben. Azért érkezett ide, hogy Magyarországot belekényszerítse az ukrán-orosz konfliktusba, ám ez a terv nem valósult meg. Ennek következtében Pressman nagykövet úr csalódottsága nyilvánvalóvá vált, és ezt a helyzetet személyes elégtételként élte meg – fogalmazott a miniszter.
A miniszter megjegyezte: igazi elégtételt az jelentené, ha az őt kritizálókon (például a DK-n) kívül David Pressman is elnézést kérne, bár tisztában van azzal, hogy ezt feleslegesen várja.
"David Pressman nem éppen a legegyszerűbb karakter. Politikai aktivistaként sokszor más színben tűnik fel. Különböző arcát mutatja, amikor négyszemközt beszél, és amikor a nyilvánosság előtt áll" - nyilatkozta.