Robert Fico nem hajlandó lemondani az orosz-ukrán gáztranzittal kapcsolatos ügyekről.


Robert Fico, Szlovákia miniszterelnöke, még mindig nyitott arra, hogy az orosz gáz továbbra is érkezzen az országba Ukrajna területén keresztül. Hétfőn tett nyilatkozatában kiemelte, hogy aktív tárgyalásokat folytat keleti szomszédjával a szállítások folytatásáról. Kiemelte, hogy ez a kérdés nem csupán Szlovákia számára lényeges, hanem egy szélesebb, európai szintű érdek is áll a háttérben - számolt be róla az Ukrainska Pravda.

Robert Fico szlovák miniszterelnök továbbra is aktívan tárgyal ukrán illetékesekkel az orosz gáz Ukrajnán keresztül történő szállításának jövőjéről. Az ukrán vezetéküzemeltető és az orosz Gazprom közötti gáztranzit megállapodás 2024 végén jár le. Fico ezért múlt pénteki sajtótájékoztatóján ismételten aggodalmát fejezte ki a Szlovákia gázellátásban esetlegesen jelentkező fennakadások miatt, és igyekezett meggyőzni Ukrajnát a tranzit fenntartásáról.

A miniszterelnök az eseményen arról beszélt, hogy nagyon intenzív tárgyalásokat folytatnak Ukrajnával a gázszállítások fenntartása érdekében:

Nem találunk indokot arra, hogy a geopolitikai helyzet következtében magasabb árat kellene fizetnünk a gázért.

- jelentette ki a szlovák kormányfő.

Az egyeztetés rendkívül figyelemre méltó, különösen annak tükrében, hogy a tranzit kiesésével kapcsolatos kérdésekről éppen ma folynak tárgyalások az uniós tagállamok külügyi delegációi között. A találkozó fő célja, hogy az unió vezetősége biztosítsa a résztvevőket arról, hogy az orosz import leállása által okozott földgázmennyiség-csökkenés nem fog problémákat okozni az ellátásbiztonság terén.

Dan Jørgensen, az Európai Unió energiaügyi biztosa hangsúlyozta, hogy az EU készen áll az Oroszországgal folytatott gázipari együttműködés lezárására.

Fő prioritásunk az EU és Oroszország közötti energiakapcsolatok teljes megszakítása.

- mondta Jørgensen a Politico magazinnal folytatott beszélgetés során.

Ukrajna és az Európai Unió határozott álláspontja ellenére Fico rámutatott, hogy a tranzit fenntartásának kölcsönösen előnyös aspektusai vannak – különösen a tranzitdíjakra utalva. Emellett hangsúlyozta, hogy Szlovákia elkötelezett Ukrajna európai integrációja mellett, ezért elvárja, hogy Ukrajna is viszonozza ezt a támogatást az energetikai együttműködés területén tett gesztusokkal.

Ennek ellenére a legfrissebb fejlemények szerint az ukrán földgáz szállítói-hálózatot üzemeltető GTSOU nem ajánlott fel extra kapacitást a szudzsai gázátadó állomáson a jövő év első hónapjára. A Montelnek nyilatkozó források szerint

ez egy újabb jel arra, hogy nem újítják meg 2025-ben a gázszállítási megállapodást.

Az Európai Unió határain túl eltérő a légkör, ezért a moldovai parlament december 12-én egy 60 napos szükségállapotot fogadott el az energia szektorban, reagálva a lehetséges ellátási problémákra.

Related posts