Egy jelentős félreértés oszlott el a diplomák világában: a magyar lakosság többsége még mindig nem látja át teljesen a helyzetet - Pénzcentrum.


Ahogy közeledik az egyetemi jelentkezések határideje, a Profession.hu ismételten elkészítette átfogó elemzését a munkaerőpiacon észlelhető trendekről, különös figyelmet fordítva a felsőfokú végzettséggel rendelkező álláskeresőkre. Noha egyes szektorokban a jelöltek attitűdje egyre nagyobb szerepet játszik a kiválasztási folyamatban, a diploma birtoklása továbbra is számos lehetőséget biztosít a munkavállalók számára.

Az egyetemi végzettséggel rendelkezők munkaerőpiaci lehetőségeit vizsgálta friss elemzésében Magyarország leglátogatottabb tematikus állásportálja, adatalapú információval támogatva a továbbtanuláson gondolkozó diákokat. Az aktuális munkakeresői bérigények és a felsőfokú végzettséghez kötött nyitott pozíciók számosságának ismeretében a pályaorientáció könnyebb lehet a döntés előtt álló fiataloknak.

A Profession.hu önéletrajz-adatbázisában több mint 265 000, az elemzés szempontjából releváns fő szerepel, akik regisztrációkor megjelölték a diplomás státuszt. Közülük a legtöbben az Eötvös Loránd Tudományegyetemen, illetve a Debreceni Egyetemen, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen, a Szegedi Tudományegyetemen vagy a Budapesti Gazdasági Egyetemen szerezték meg a végzettségüket felsőfokú tanulmányaikat követően.

Bár egyes szektorokban a jelölt attitűdje egyre nagyobb szerepet kap a meglévő végzettségek mellett, a diploma még mindig számos ajtót megnyit a munkakeresők előtt.

A munkaerőpiac trendjei folyamatosan átalakulnak, és a munkáltatók elvárásai is egyre inkább a jelöltek készségeire és attitűdjére helyezik a hangsúlyt. Azonban bizonyos szakterületeken továbbra is elengedhetetlen a diploma, hiszen ezek a területek hagyományosan a felsőfokú végzettséggel rendelkező szakemberek önéletrajzait részesítik előnyben. 2024-ben különösen a pénzügyi és gazdasági igazgatói pozíciók esetében figyelhető meg, hogy a hirdetésekben a leggyakrabban megfogalmazott elvárás a felsőfokú képzettség. Ezt követik a közgazdászokat és jogi szakembereket kereső álláshirdetések, amelyek szintén kiemelt figyelmet fordítanak a végzettségre.

Az összegzett adatokat nézve megállapítható, hogy a legtöbb hirdetés, amelyben a jelentkezők felé támasztott elvárások között a diploma megléte is szerepelt, a mérnöki, pénzügyi és könyvelési, valamint a gyártási és termelési szektorokhoz kapcsolódott. 2024-ben a következő szakmákban volt a legnagyobb számban diplomás pozíciók meghirdetve: projektmenedzsment (a felsőfokú végzettséget megkövetelő álláshirdetések 5,5%-a ebben a kategóriában jelent meg), gépészmérnök (4,3%), villamosmérnök (4%), könyvelő (3,9%), kontrolling szakember (3,1%), anyaggazdálkodási és beszerzési pozíciók (3%), programozó és fejlesztő (2,8%), banki értékesítési munkatárs (2%), minőségbiztosítási mérnök (1,8%) és folyamatmérnök (1,6%).

A munkavállalói érdeklődés elemzése során megfigyelhető, hogy tavaly a legkeresettebb területek között a marketing, média és PR álltak az élen, ezt követte a cégvezetés és menedzsment, majd a HR és munkaügy, végül pedig a jog. Ezek a szektorok különösen népszerűek voltak a diplomás álláskeresők körében, mivel a legnagyobb számú jelentkezés érkezett ezekre a pozíciókra, amelyek felsőfokú végzettséget igényeltek.

Az elmúlt években megfigyelhető a diplomát elváró hirdetések arányának folyamatos zsugorodása. 2020-ban az összes hirdetés 34%-a tartalmazott felsőfokú végzettségre vonatkozó kritériumot, ez 2022-ben 26%-ra, majd egy évvel később 25,5%-ra csökkent. Tavaly is folytatódott ez a tendencia: a hirdetések 21,5%-a szólt kizárólag felsőfokú végzettséggel rendelkező munkavállalóknak.

A Profession.hu platformon közzétett álláshirdetések alapos elemzése során egyértelműen kirajzolódnak a munkáltatói elvárások és azok alakulása. Napjainkban a toborzó cégek számára egyre fontosabbá válik a jelöltek attitűdje, motivációja, valamint a tanulásra és fejlődésre való nyitottságuk. A hangsúly egyre inkább a potenciális munkatársak személyiségén van, valamint azon, hogy mennyire illeszkednek a vállalat kultúrájához és a csapat dinamikájához. A gyorsan változó munkaerőpiacon ezek a készségek mára elengedhetetlenné váltak, ezért a készségeket felmérő, kompetencia-alapú toborzási módszerek is egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek.

- foglalta össze Tamaskovics Kinga, a Profession.hu megbízott HR-vezetője, kifejezve ezzel a helyzet lényegét.

A szakmai elvárások folyamatos változásával bizonyos területeken a diploma hiánya is kompenzálható a megfelelő kompetenciák és személyes tulajdonságok révén. Mindazonáltal általánosságban elmondható, hogy a felsőfokú végzettség egy olyan értéket képvisel, amely a munkaerőpiacon releváns, még akkor is, ha az adott szakterületre való specializálódás nem történt meg. A diplomás jelöltek gyakran szélesebb perspektívával, bővebb tájékozottsággal és kifinomult problémamegoldó készségekkel rendelkeznek. Ezen készségek birtokában képesek gyorsan tanulni, alkalmazkodni a változó körülményekhez, és komplex problémákra átfogó megoldásokat találni – mutatott rá a Profession.hu szakértője.

A diplomát frissen szerzett fiatalok bérigénye a tavalyi évhez képest jelentős növekedést mutatott: a nettó átlagkereset 308 000 forintról 383 000 forintra ugrott. A legmagasabb kezdő fizetési igénnyel a Budapesti Gazdasági Egyetem végzősei rendelkeznek, akik átlagosan nettó 420 900 forintot kérnek. Ezt követi a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, ahol a fiatalok havi nettó 406 700 forintra számítanak, míg a Budapesti Corvinus Egyetem hallgatói nettó 396 500 forintos igényeikkel a harmadik helyen állnak.

A munkaerőpiacon eltöltött évek számának növekedésével párhuzamosan a bérigények is emelkednek. Érdekes módon, a 10 évnél hosszabb szakmai tapasztalattal rendelkező diplomás munkakeresők körében ugyanazok a budapesti intézmények dominálnak az első három helyen, mint a friss diplomások esetében. A lista élén áll a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, ahol a havi nettó bér eléri a 698 200 Ft-ot, őt követi a Budapesti Corvinus Egyetem 680 700 Ft-tal, és végül az Óbudai Egyetem, amelynek átlagos havi nettó bére 674 600 Ft.

Related posts