Rácz András szeretné mérsékelni a politikai feszültségeket a Trump és Zelenszkij közötti konfliktus után, azonban aggasztja Magyarország helyzete.

Rácz András, a biztonságpolitikai szakértő, tizenkét kulcsfontosságú pontban elemezte a washingtoni Trump-Zelenszkij találkozó tanulságait.
Az Inforádióban gyakran nyilatkozó szakértő közösségi platformján osztotta meg véleményét a kialakult helyzetről, érveit higgadtan és tárgyilagosan fogalmazva.
Először is higgadságot javasol. "A történelem tele van nagyon rosszul sikerült diplomáciai találkozókkal, a mostani, washingtoni találkozó csak abban különbözött, hogy mindez élő, egyenes adásban történt, de tartalmilag valójában nem volt rendkívüli. Néha sajnos előfordul ilyesmi állami vezetők között is" - írta a szakértő.
Az is egyértelmű, hogy "az Egyesült Államoknak továbbra is érdeke, hogy Oroszország ne győzhessen ebben a háborúban és hogy Európa nagyobb szerepet vállaljon a konfliktus kezelésében, hogy
az USA Kínára tudjon koncentrálni".
A pontok között kiemelendő, hogy a Trump-adminisztráció logikája alapvetően eltér mindattól, amit az Egyesült Államoktól a második világháború óta Európában tapasztaltunk. Trumpék hajlandóak egyoldalúan kilépni a korábbi szerződéses kötelezettségekből, legyen szó akár civil szervezetek támogatásáról, akár hosszú távú stratégiai és katonai megállapodásokról. Előfordul az is, hogy utólag próbálják módosítani a feltételeket – figyelmeztetett az elemző.
Rácz András szerint jó hír, hogy Európa ezt már láthatóan érti.
A NATO továbbra is a kontinens együttműködésének alapját képezi, kiegészülve olyan szövetségesekkel, mint Kanada, valamint bizonyos esetekben Ausztrália és Új-Zéland. Ezek az országok együttesen és összehangoltan lépnek majd fel, hogy biztosítsák Európa védelmét és stabilitását.
Azokat az embereket, akikben nem lehet bízni, egyszerűen kizárják a folyamatokból. Jelen pillanatban is ez történik: Londonban nem képviselteti magát sem a magyar, sem a szlovák kormány. És valószínűleg nem is fog - noha a történelem tanulságai alapján mi is jól tudhatjuk, hogy kis országként egyedül maradni egy olyan világban, ahol a nagyhatalmak erőteljesen érvényesítik érdekeiket, ritkán hoz kedvező kimenetelt.