Bátran élvezze a félelmet, hiszen jótékony hatással van az immunrendszerére!

A dán Aarhus Egyetem kutatása szerint a kísértetjárta ház felfedezése kedvező hatással volt az önkéntesek egészségére, akik részt vettek a különleges élményben.
A vizsgálatban résztvevők 50 perces látogatást tettek a házban, ahol gonosz bohócok, zombik és malac álarcos motorosfűrészes hentesek támadtak rájuk. A kutatók szerint az izgalmak hatásai a hideg fürdőhöz hasonlóan aktiválják az immunrendszert.
Az önkéntesek közül 22-nél alacsony szintű gyulladást észleltek a vérvizsgálatok során. Két csoportra osztva, az első csoportnál, akiknek az ijesztgetés után három nappal később végezték el a vizsgálatot, a gyulladásos markerek szintje csökkenést mutatott. A második csoportnál ezzel szemben a mutatók normális szintre tértek vissza.
A látogatók között volt 91 olyan, akinél nem volt gyulladásra utaló jel, de az immunrendszer reakciója itt is kimutatható volt.
A félelem, akárcsak a futás, szintén egy izgalmas élmény, amely során adrenalin és endorfinok szabadulnak fel a szervezetben. Azonban a rekreációs céllal átélhető, szórakoztató félelem hatásairól meglehetősen keveset tudunk – ezt a hiányosságot próbálták a dán kutatók feltárni.
A korábbi kutatások eredményei alapján egyértelműnek tűnik, hogy létezik egy összefüggés a mentális állapot és a gyulladásos folyamatok között.
Marie Louise Bønnelykke-Behrndtz klinikai kutató hangsúlyozta, hogy a szorongás gyakran a krónikus gyulladásokkal áll kapcsolatban, míg a félelem érzése a gyulladásos folyamatok csúcspontjával és azok megoldásával van összefüggésben.
Az ijesztgetés élményének során a résztvevők félelemérzetüket egy kilences skálán átlagosan 5,4-re pontozták. Ezen kívül az átlagos szívverésük percenként 112 ütést mutatott. Ezek az értékek közepes és erős félelemérzetet tükröznek, amely mintegy egy órán át tartott.
Az egészséges csoportban végzett elemzés megállapította, hogy a limfociták, monociták, valamint az eozinofil és bazofil granulociták száma csökkent. Ezzel szemben a gyulladásos csoportban csupán a limfociták és monociták mutattak csökkenést. Az eredmények arra utalnak, hogy a szórakoztatás során tapasztalt félelem új egyensúlyi állapotot alakított ki az immunsejtek működésében.
Rágcsálókon végzett kutatások során kiderült, hogy a stressz hatása az adrenalin hormon közvetítésével éri el az immunrendszert. Ezt a jelenséget leginkább a "üss vagy fuss" reakció szemlélteti, amikor a szervezet a közelgő veszélyek, legyenek azok traumák vagy fertőzések, kezelésére aktiválja védekező mechanizmusait.
Az emberek hasonlóan pozitív idegrendszeri reakciókat tapasztalnak, amikor nagyon hideg vízben úsznak. Bár a félelem által kiváltott hatások pontos mechanizmusait még nem sikerült teljesen feltárni, egyértelmű, hogy az immunrendszerre gyakorolt hatásaik is párhuzamosak lehetnek.