Német turistákon kereshettek hasznot az Uzsoki kórházban?
Hadházy Ákos, az országgyűlés képviselője, lépéseket tett és feljelentést nyújtott be az ügy kapcsán.
Egy magyar házi gyermekorvos, aki Németországban dolgozik, nemrégiben megkereste Hadházy Ákost, a korrupciós ügyek feltárásában ismert országgyűlési képviselőt. Az orvos elmondta, hogy augusztusban egy idős német férfi fordult hozzá segítségért, miután a férfi felesége rosszul lett egy dunai hajókirándulás során. A mentőorvos javaslatára kórházba mentek, ahol azonban az Uzsok utcai kórház sürgősségi osztályán azt tapasztalták, hogy ha el akarják kerülni a hosszú várakozást, akkor igénybe vehetik a VIP-ellátást – ami ugyan nem volt ingyenes, de ígéretesen gyorsabb megoldást kínált a számukra. Az eset rávilágít arra, hogy milyen helyzetekkel találkoznak a külföldi látogatók hazánk egészségügyi rendszerében.
A turisták így is tettek, a gondok akkor kezdődtek, amikor csilingelt a kassza. Az összesen 1650 euróba (kb. 675 ezer forintba) kerülő ellátásról először ugyanis számlát se akartak adni a kórházban a kezelésekről, a férj azonban nem hagyta csőbe húzni magát, addig kardoskodott, míg a kórház hajlandó volt kiállítani egy számlát a vizsgálatokról.
A biztosító azonban nem fogadta el a számlát. A kint élő magyar orvos megpróbált utána járni az ügynek, aki felhívta az Uzsokit, ott azonban azt mondták neki, hogy ilyen számlát még sosem láttak, fogalmuk sincs, mi lehet ez. Ezután kutakodni kezdett és kiderült, hogy a Smart Hospital Kft. magánegészségügyi szolgáltató állította ki a számlát a német turistáknak, a magyar orvos szerint pedig a vizsgálatokért a németországi árak többszörösét kérték el.
A Smart Hospital Kft. székhelye a festői Nógrád vármegyei Kutasón található. A társaság 2020-ban alakult, és már az alapítását követő első két évben figyelemre méltó, kétmilliárd forintos nyereséget ért el. Érdekesség, hogy a cég egyik ügyvezetője Gelencsér János, aki egyben a hévizi fideszes önkormányzati képviselő is.
A cég weboldalán nem található árlista a kínált szolgáltatásaikról. Magukról azt nyilatkozzák, hogy "a Smart Medical Service magánegészségügyi szolgáltatónknál kiemelkedő szakmai és technológiai háttér áll rendelkezésre ügyfeleink támogatására. Szolgáltatásaink a megbízhatóságot, rugalmasságot, standardizáltságot és ügyfélközpontú rendszerszemléletet tükrözik." Szolgáltatásaik között megtalálhatók a rendezvények szűrése, produkciók és filmek szűrése, valamint a kötelező foglalkozás-egészségügyi szolgáltatások.
Hadházy Ákos aggályosnak találta az eseményeket, ezért felkereste a saját választókörzetében található kórházat, hogy információt gyűjtsön az üggyel kapcsolatban.
A kórház gyors és precíz válasza alapján kiderült, hogy a VIP osztályon és az ambulancián a kórház orvosai és ápolói dolgoznak, akik kórházi ellátási lapot állítanak ki, de ezt az állami munkaidőn túl teszik. Valóban végeznek sürgősségi ellátást is. A konkrét eset például egy vasárnapi napon zajlott, amikor a kórház vezetése szerint nem az éppen állami szolgálatban lévő ügyeletes személyzet látta el a beteget, hanem egy munkaidőn kívül, "maszek" ügyeletet adó orvos. Hadházy a közösségi oldalán megosztotta, hogy a kórház tájékoztatása szerint a betegek nem közvetlenül nekik fizetnek, mivel az intézmény több "magánszolgáltatóval" áll szerződésben.
A szóban forgó esettel kapcsolatban kiderült, hogy a német hölgyet nem az Országos Mentőszolgálat munkatársai, hanem a kirándulóhajóval szerződéses viszonyban álló Smart Hospital Kft. dolgozója látta el a hajón. A tájékoztatás szerint - a levél tartalmával ellentétben - nem a Sürgősségi Belgyógyászati Osztály, hanem már egy magánmentős ajánlotta a VIP ambulanciát, ahol - ahogy az a mellékelt számlán is látható - a fideszes magántulajdonú cég nagyon magas vizsgálati díjakkal terhelte meg a bajbajutott német pácienst - tájékoztatott a politikus.
Hadházy szerint nem a kórház a hibás, de néhány héttel ezelőtt feljelentést tett, hogy kiderüljön az igazság és most meg is indult a nyomozás.
- Vannak kérdések. Első körben arra vagyok kíváncsi, hogy hogyan is zajlik egy ilyen magánszolgáltató cég és a kórház közös munkája, illetve egyáltalán: milyen cégekkel áll szerződésben a kórház és milyen megbízásaik vannak, mi alapján csinálják ezeket a VIP ellátásokat, mert ezekről egyáltalán nincs információ - nyilatkozta a Blikknek a képviselő.
Az ellátás során egy CT-vizsgálat, laboratóriumi tesztek és egy általános fizikai kivizsgálás valósult meg. Hadházy véleménye szerint még a magánegészségügyi szolgáltatások esetében is az ilyen beavatkozások maximális költsége általában az elért összeg harmadát képezi, ha minden a megszokott kerékvágásban zajlik.
Egy fővárosi magánkórházban átlagosan 20 és 100 ezer forint között van egy CT vizsgálat attól függően, hogy milyen specifikus területet kell megvizsgálni. Egy általános labor 5 és 20 ezer forint között van, az általános fizikai felmérések pedig szolgáltatónként eltérő, de már ennyiből is látszik, hogy a német nyugdíjas turista brutális lehúzás áldozata lett.
Felvettük a kapcsolatot a kórházzal is az ügy kapcsán. Válaszukban, amely meglehetősen tömör volt, a következőképpen fogalmaztak: "Tekintettel arra, hogy a témában hatósági eljárás zajlik, sajnos nem tudunk válaszolni a feltett kérdésekre."
Ezen kívül felvettük a kapcsolatot a rendőrséggel, a Smart Hospital Kft.-vel és a cég fideszes ügyvezetőjével, Gelencsér Jánossal, hogy információt nyerjünk a nyomozás jelenlegi állásáról, a kórház és a vállalat közötti viszonyról, a megkötött szerződések részleteiről és árakról, továbbá érdeklődtünk arról is, hogy tervezik-e a nyugdíjas német házaspár kártalanítását. Jelenleg azonban nem áll rendelkezésünkre válasz a kérdéseinkre.
A BRFK Kommunikációs Osztálya kérdéseinkre azt írta, "a Budapesti Rendőr-főkapitányság csalás bűntett gyanúja miatt folytat nyomozást. A szükséges nyomozási cselekmények folyamatban vannak, gyanúsítotti kihallgatás válaszadásunkig nem történt. A folyamatban lévő eljárásra tekintettel bővebb információt nem áll módunkban adn".