Ne engedd, hogy a félelem legyőzzön! A rák kockázata óriási lehet szűrés nélkül.

Az életmentő buszok mostantól a vidéki településeken is megfordulnak! Ne hagyjuk figyelmen kívül a szűrővizsgálatokat; mindössze néhány percet vesznek igénybe, és óriási jelentőséggel bírnak az egészségünk szempontjából!
Bár a modern orvostudomány és az új gyógyszerek révén sok daganatos betegség kezelhető, a rák továbbra is a legfélelmetesebb kórképek közé tartozik az emberek szemében. Ez nem meglepő, hiszen a szűrővizsgálatok figyelmen kívül hagyása miatt sokan kerülnek tragikus helyzetbe, pedig egy gyors rutinvizsgálat életet menthetne. Azonban sokan éppen a diagnózistól való félelem miatt nem mernek elmenni ezekre a vizsgálatokra. Ezt a paradoxont fontos feloldani, és folyamatosan hangsúlyozni kell, hogy a korai felismerés milyen hatalmas előnyöket kínál a súlyos betegek számára. Az egészségügyi szakemberek szerint csak így lehet hatékonyan szembeszállni ezzel a rettegett betegséggel.
Szűrővizsgálatok: A rák elleni küzdelemben a szűrés jelenti a leghatékonyabb fegyvert.
A szűrővizsgálatokról a vármegyei tisztifőorvost, dr. Szabó Tündét nemrégiben szerkesztőségünkben kérdeztük meg. Két újdonságot is említett, ami még inkább kiszélesíti a szűréseken való részvétel lehetőségét. - Mint ismert: a népegészségügyi szűrések körében a mammográfiás vizsgálatokra a 45-65 év közötti nők kapnak meghívót. 2009-től működik a 25-65 év közötti hölgyek méhnyakrák szűrése, valamint az 50-70 év közötti férfiak és nők körében a vastagbéldaganatok időben történő felismerésére is elindultak a szűrőprogramok - említett három ngyon fontos vizsgálatot a vármegyei tisztifőorvos.
Majd így folytatta:
„A vármegyei tisztifőorvos hangsúlyozta, hogy a méhnyakrák az egyik legjobban megelőzhető rákfajta, köszönhetően a méhnyakrákszűrés (citológia) és a HPV-oltás elérhetőségének. A szűrés során a nőgyógyász sejtmintát vesz a méhnyakról, amely egy gyors és fájdalommentes folyamat, mindössze öt percet vesz igénybe. Magyarországon a 25-65 éves nők számára háromévente ingyenesen hozzáférhető ez a fontos vizsgálat.”