Most már megerősítést nyert, hogy a Fidesz hivatalosan bejelentette: Hende Csabát és Polt Pétert jelölik az alkotmánybírósági pozíciókra.

"Hende Csabát, az Országgyűlés törvényalkotásért felelős alelnökét és Polt Péter legfőbb ügyészt jelöltük az Alkotmánybíróság új tagjainak" - jelentette be csütörtök délután a Fidesz-frakció.
Ez azt is magában foglalja, hogy Polt Péter távozik a Legfőbb Ügyészség vezetéséből, és az ő utódját a köztársasági elnök javaslata alapján az Országgyűlés fideszes többsége választja ki kilenc évre - olvasható a Telex hírében.
A portál emlékeztetett arra, hogy a bejelentés sokak számára nem lehetett váratlan, hiszen a 24.hu már a hét elején arról számolt be, hogy értesüléseik szerint Polt lemond a Legfőbb Ügyészség vezetői posztjáról, és őt jelölik az Alkotmánybíróság elnöki tisztségére. A Legfőbb Ügyészség akkor nem kívánt reagálni a pletykákra, de egy nappal később Kövér László, a kapuvári fórumán, gyakorlatilag megerősítette a hírt, amikor úgy fogalmazott, hogy Polt "kiváló alkotmánybíró" lesz.
A mai kormányinfón Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter is elhárította a kérdést, mégpedig azzal a válasszal, hogy majd a frakció jelenti be a javaslatukat, ugyanakkor azt elárulta, hogy ő egészen kiváló jogásznak tartja Polt Pétert.
"Nincs abban vita, hogy a saját szakterületén az egyik legkiválóbb jogász az országban, és bármilyen jogász által betölthető közjogi tisztségre kiválóan alkalmasnak tartom" - fogalmazott a kancellárminiszter, és hozzátette, ha Polt lesz a jelölt, akkor a szavazáson a legjobb lelkiismerettel támogatja majd.
Az Országgyűlés a tavaszi ülésszak során fogja megválasztani az új legfőbb ügyészt.
A Telex emlékeztetett arra, hogy Polt Pétert először 2000-ben, az első Orbán-kormány idején választották meg legfőbb ügyésznek, s ezt a pozíciót hat éven át töltötte be. 2010-ben, a Fidesz első kétharmados győzelme után ismét őt bízták meg e fontos tisztséggel. Legutoljára 2019-ben erősítette meg az Országgyűlés a pozícióját, amely újabb kilenc évre szólt, és amelynek végén a mandátuma 2028-ig terjedt volna.
A fideszes többségű Országgyűlés már idén, a 2026-os választások előtt meghozhatja a döntést az utódjáról, ezzel pedig az új legfőbb ügyész pozícióját egészen 2035-ig stabilizálhatják.