Mit tegyünk, ha túlettük magunkat? Íme néhány hatékony megoldás gyomorfájás és puffadás enyhítésére! 1. **Pihenés és relaxáció**: Néha a legjobb, amit tehetünk, ha egyszerűen megpihenünk. Helyezkedjünk el kényelmesen, és próbáljunk meg relaxálni, hogy a
Amikor hirtelen nagyobb mennyiségű ételt fogyasztunk, az könnyen megviselheti a gyomrunkat. Ilyen helyzetekben bizonyos gyógyszerek segíthetnek a kellemetlen tünetek enyhítésében. Például a gyomorsavcsökkentők, mint a protonpumpa-gátlók vagy a H2-receptor antagonisták, hatékonyan mérsékelhetik a gyomorsavat, így csökkentve a gyomorégés és a puffadás érzését. Fontos, hogy ezeket a gyógyszereket az orvos utasítása szerint szedjük, figyelembe véve a megfelelő adagot és az alkalmazás időpontját. Ezen kívül a természetes megoldások, mint a gyömbértea vagy a kamillatea is segíthetnek a gyomor megnyugtatásában. Mindig érdemes szakemberhez fordulni, ha a tünetek tartósan fennállnak, hogy a legmegfelelőbb kezelést kaphassuk.
A hirtelen, nagy mennyiségű étellel való megterhelés egy egészséges emésztésű ember szervezetét is próbára teszi. A bőséges ünnepi fogások, kiváltképp a zsíros, fűszeres, laktató ételek mindenki számára nehéz falatot jelentenek. Ezeknek a testes fogásoknak a túlzott mértékű fogyasztása megterheli a szervezetet.
Az emésztőenzimek, az epe és a hasnyálmirigy enzimei nem képesek a zsír-, fehérje- és szénhidrátbontó feladatukat kielégítő mértékben ellátni, és jelentkeznek a "túlevés" okozta gyomor- és bélproblémák. Az emésztés elősegítése érdekében külső segítségre van szükség, pótolni kell azt, ami a szervezetből hiányzik: az emésztőenzimeket.
Időnként előfordulhat, hogy egy emésztést támogató készítmény segítségére van szükségünk, különösen a karácsonyi "túlevés" időszakában. Ezek a készítmények kiegészítik azokat az anyagokat, amelyekből esetleg hiányt szenved a szervezetünk. Általában olyan enzimkeverékeket tartalmaznak, amelyek többféle emésztőenzimből állnak, és gyakran állati (például sertés) eredetű forrásokból származnak.
Az enzimkeverék nem rendelkezik közvetlen görcsoldó, puffadásgátló, savcsökkentő vagy hányingert csillapító tulajdonságokkal. Ugyanakkor, a táplálék megfelelő emésztésén keresztül, közvetett módon hozzájárulhat a feszülés és puffadás okozta kellemetlenségek csökkentéséhez, valamint enyhítheti a hányingert.
A pankreatin nevű enzimkeverék több készítmény összetevői között szerepel. A keverék fehérjéket bontó proteázt, szénhidrátokat bontó amilázt és zsírbontó lipázt tartalmaz.
Ezeknek a készítményeknek a hatóanyagtartalmát általában enzimegységek formájában tüntetik fel. A gyógyszerek elnevezésében és csomagolásán rendszerint a lipáz-aktivitásra vonatkozó szám található, például 10000 vagy 25000 Ph. Eur. E. Az érték növekedésével a táplálékbontó képesség is erősebbé válik, így a magasabb szám erősebb hatást jelez.
Az emésztőenzimes - vény nélkül is megvásárolható - patikaszerek általában filmbevonattal rendelkező tabletták, bevonatos drazsék, illetve speciális, bélben oldódó szemcsékkel töltött kapszulák. Ezeket a patikaszereket úgy tervezték, hogy a hatóanyagtartalmuk a bélben váljon szabaddá,- ott, ahol szükség van az emésztőenzimekre. Ebből következik, hogy amennyiben ezeket a gyógyszereket szétrágja a beteg, akkor már a szájüregben vagy a gyomorban szabad formában lesznek jelen a hatóanyagok, így a várt terápiás hatás elmaradhat.
Fontos hangsúlyozni, hogy a szétrágás szigorúan tilos! Ezen kívül érdemes megjegyezni, hogy az emésztőenzimeket tartalmazó termékeket mindig elegendő mennyiségű, minimum egy pohár vízzel érdemes bevenni – lehetőleg étkezés közben vagy közvetlenül utána. Túlevés esetén a gyakorlat azt javasolja, hogy az étkezés befejezése után szedjük ezeket a készítményeket.