Csalók a láthatáron! A hamis befektetési lehetőségek özöne elárasztja a piacon, és senki sem mentes a veszélytől. Legyünk éberek, mert ezek a trükkös ajánlatok mindannyiunkat célba vehetnek!

Túl szép, hogy igaz legyen – ezt a mondatot sokan ismerik a befektetési ajánlatok világában. Ha valami olyan ajánlatot hallunk, ami annyira vonzó, hogy szinte hihetetlen, érdemes gyanakodnunk. Mindenki találkozott már a csodás hozamok ígéretével, legyen szó bitcoinnal, a varázslatos hetes stratégiáról vagy aranybefektetésekről. Azonban, ha valaki naponta 1 százalékos hozamot ígér, akkor nagy valószínűséggel nem más, mint egy átverés. Fontos, hogy mindig legyünk éberek, és ne hagyjuk, hogy a túl szép ajánlatok elhomályosítsák a józan eszünket.
A legutóbbi adásunkban Barnóczki Péter, az MNB tőkepiaci és fogyasztóvédelmi igazgatója volt a vendégünk. Részletesen átbeszéltük, milyen módszerek segíthetnek a befektetőknek abban, hogy időben észleljék a csalókat. Bár a felügyelet nem használja ezt a kifejezést, nyilvánosan közzéteszi azon személyek nevét, akik engedély nélkül végeznek pénzügyi tevékenységet. Azok, akik nem rendelkeznek a szükséges engedélyekkel, általában nem a befektetők pénzének hasznos kezelésére törekednek, hanem csupán arra, hogy kihasználják a gyanútlan emberek naivitását, akik a gyors meggazdagodás ígéretével csábítva a csapdájukba sétálnak, hogy aztán eltűnhessen a pénzük.
Az MLM rendszerek, piramisjátékok és Ponzi-sémák világában könnyű elveszni, hiszen a vonzó ajánlatok között gyakran találkozhatunk selyemhernyókra emlékeztető, ám valójában megtévesztő lehetőségekkel. Az új, csodás kriptovaluták és autóra ragasztható hirdetések szintén csábítóak lehetnek, de nem mindig egyszerű kiszűrni a valódi értékeket a felületes ígéretek közül. A felügyeleti hatóság piros (tiltó) és zöld listája ebben a tekintetben igazi iránytűként szolgál; míg a zöld lista azokat a cégeket sorolja fel, amelyek legálisan működnek a piacon, addig a piros lista figyelmeztet a potenciális csalásokra. Mindig érdemes alaposan utána járni a lehetőségeknek, hogy elkerüljük a csalódásokat!
Nemrégiben a Telex is részletesen foglalkozott egy hasonló vállalattal, és most Barnóczki Péterrel közösen áttekintettük, hogyan léphet fel az MNB a helyzet kezelésére. Elemeztük, hogy a lebukott cégek mennyire hajlandók ellenállni a hatósági intézkedéseknek, illetve hogy teljesítik-e a kiszabott bírságokat. Továbbá megvizsgáltuk, hogy milyen védelmet nyújthat számukra, ha új, akár külföldi cég alapításába kezdenek.
A felügyelet munkatársai rendszerint rendőrökkel karöltve érkeznek a rajtaütésekhez, hiszen a bűnözők jól tudják, hogy lebukás esetén súlyos börtönbüntetések várhatnak rájuk. Volt olyan eset is, amikor egy fiókból töltött fegyver került elő. Mindazonáltal, mostanában, amikor például a PMÁP inflációkövető államkötvények kamatfizetése miatt sokan befektetési döntést hoznak, különösen fontos, hogy óvatosak legyünk, és ne hagyjuk, hogy csalók kezére kerüljön a nehezen megkeresett megtakarításunk.
A beszélgetés során külön figyelmet szenteltünk azoknak a társaságoknak, amelyek súlyosan aláássák a Budapesti Értéktőzsde reputációját. Ezek a cégek nem tartják be a határidőket, elmaradnak a pénzügyi jelentéseik elkészítésével, és objektíven megállapítható mulasztásokat követnek el. Emellett foglalkozunk azokkal a vállalatokkal is, amelyek ugyan formálisan minden előírást teljesítenek, ám valójában nem rendelkeznek alkalmazottakkal, vagy éppen hogy nulla forgalmat bonyolítanak. Ezek a cégek gyakran olyan ígéreteket tesznek a befektetőknek, mintha feltalálták volna a vízzel működő autót vagy az örök élet titkos elixírjét.