"Szívesen megmutatnád, mennyire erős vagy?" - Az oroszok videók révén próbálnak kínaiakat toborozni a hadseregük számára.

Az orosz toborzókampányok csábító ajánlatokat kínálnak a kínai fiataloknak, mint például vonzó jövedelmek, belépési bónuszok és férfias, figyelemfelkeltő üzenetek, amelyek a hadseregbe való belépést népszerűsítik.
Zelenszkij ukrán elnök a héten történtek után, amikor két kínai állampolgárt elfogtak, azt állította, hogy több mint 150 kínai harcolhat Oroszország oldalán Ukrajnában. Az elnök bírálta Pekinget, amiért szerinte elnézi azt a gyakorlatot, hogy Moszkva a kínai közösségi média platformokon keresztül toboroz katonákat.
A Guardian felfedezte a Douyin, a TikTok kínai megfelelőjének hirdetéseit, amelyek igencsak figyelemfelkeltőek. Ezekben a hirdetésekben a hangsúly azon van, hogy a résztvevők 3-10 millió forintnak megfelelő aláírási bónuszt kapnak, valamint havonta 900 ezer forintnyi fizetést ígérnek. Az egyik videóban, amely férfiakat ábrázol, amint otthagyják napi munkájukat, hogy harcba szálljanak, a következő felhívás hallható: "Szeretnéd megmutatni, milyen erős vagy? Ez az az út, amire mindig is vágytál? Kemény vagy? Légy olyan, mint ők!"
Egy másik videóban egy 300 ezer követővel bíró orosz influenszer osztja meg tapasztalatait arról, hogy milyen előnyökkel járhat, ha valaki az orosz hadsereg kötelékébe lép. A pénzbeli juttatások mellett hangsúlyozza, hogy a jelentkezők lakhatási, egészségügyi és gyermekgondozási támogatásra is számíthatnak. Ráadásul azt ígérik, hogy a legképzettebb szakemberek készítik fel őket a harcra, így a feltételezett biztonság és fejlődési lehetőségek mellett érzelmi és szakmai támogatást is kaphatnak.
A cikk szerint a harcok során mindkét oldalon részt vesznek kínai katonák, bár az ukránok oldalán sokkal kevesebben vannak. Három héttel ezelőtt Chai Jing, egy kínai újságíró, a hazájából érkező katonák motivációit firtatta. Az egyik katona elmondta, hogy Bahmutban található, és egy "rohamcsapat" tagjaként tevékenykedik a frontvonal közelében. Beszámolója szerint a pénz is szerepet játszott abban, hogy harcba szállt, de legfőbb motivációja az volt, hogy soha nem tapasztalta meg a háborút, annak ellenére, hogy a kínai hadsereg tagja volt. Kíváncsi arra, milyen is a valóságos háború.
A kínai vezetés álláspontja az, hogy minden lehetséges módon elkerüljék a fegyveres összecsapásokat, és hangsúlyozzák, hogy minden katona önként döntött az orosz hadsereghez való csatlakozás mellett. Ugyanakkor az orosz toborzási folyamatok zavartalan működése, amelyet az ország hatóságai szigorúan ellenőriznek, arra enged következtetni, hogy nem ellenzik, ha saját polgáraik önkéntes alapon részt vesznek az Ukrajna elleni harcokban.