Másfél köbméter inváziós kaktuszt és egy középkori kincset tárt fel a felfedezőcsapat a legújabb ásatás során.


A Bükki Nemzeti Park Igazgatósága (BNPI) lakossági bejelentés formájában kapott értesítést arról, hogy a Pásztó-Hasznos település határán elhelyezkedő Várhegyen, a Cserteri (Hasznosi) vár környékén, úgy tűnik, hogy idegenhonos kaktuszok jelentek meg, valószínűleg emberi közvetítéssel. Ezt a figyelemfelkeltő információt a nemzeti park hivatalos nyilatkozatában hozta nyilvánosságra.

A területet Dr. Kelemen András, a Szegedi Tudományegyetem kutatója mérte fel, mely során négy, Közép-és Észak-Amerikában honos kaktuszfajt azonosított be: a kötélkaktuszt (Cylindropuntia imbricata), törékeny fügekaktuszt (Opuntia fragilis), síksági fügekaktuszt (Opuntia macrorhiza) és coloradói fügekaktuszt (Opuntia phaeacantha).

Mivel a vizsgált területek mindegyike magántulajdonban van, a szakemberek első lépésként a tulajdonosok írásos beleegyezését kellett, hogy beszerezzék. Ezt követően a Nógrád Vármegyei Kormányhivatal Építésügyi és Örökségvédelmi Főosztályának engedélyét kellett igényelniük. Fontos megjegyezni, hogy a Cserteri vár 1951 óta régészeti védelem alatt áll, míg 1958 óta műemlékvédelmi státuszt élvez.

A Hatóság által kiadott hozzájárulásban a BNPI-t kötelezték arra, hogy a munkálatokat kizárólag régészeti felügyelet mellett végezheti el. Ez a döntés azért született, mert a területen korábban nem zajlott régészeti feltárás. A határozatban a Dornyay Béla Múzeumot jelölték meg, mint a felügyeletért felelős illetékes szervet. A BNPI ennek megfelelően a Múzeumtól megkérte a régészeti felügyelet biztosítását a tervezett tevékenységhez.

A kaktuszok eltávolítása 2025. március 22-én zajlott, és ebben a folyamatban a hatvani Robert Bosch Elektronika Kft. Green Team-je nyújtott értékes segítséget. Az önkéntesek szerepe különösen fontos volt, hiszen a közreműködésükkel sikerült megtelnie az utánfutónknak a kaktuszokkal, összesen körülbelül 1,575 köbméternyi növényt sikerült eltávolítanunk! Ez a nap igazán emlékezetes volt, hiszen közösen tettünk a környezetünkért.

A kaktuszok eltávolítása közben a Dornyay Béla Múzeum egyik önkéntese fémkeresővel mérte fel a területet és értékes leletre bukkant: egy 14-15. századi, szív mintás veretet talált, mely feltehetően könyvet vagy övet díszített. A tárgy a Múzeum régészeti gyűjteményébe került.

Az igazgatóság tájékoztatása szerint a munkájuk itt még korántsem zárult le. Az elkövetkező években rendszeres utóellenőrzéseket fognak végezni, melyek során alaposan szemügyre veszik a területet, hogy megállapítsák, nem bukkannak-e fel újra a nem kívánt növények a kiszedett telepek helyén. Amennyiben ilyen esetek merülnének fel, a problémát injektálásos vegyszerezéssel fogják kezelni, hogy megakadályozzák a nem kívánt növények további terjedését.

Related posts