A Magyarország és Szlovákia közötti együttműködés keretében 2 millió eurós támogatással új arculatot kap a kassai Miklós-börtön.


2027 nyarára tervezik befejezni azt a határon átnyúló projektet, amely az Európai Regionális Fejlesztési Alap támogatásával valósul meg, és amelynek középpontjában a kassai Miklós-börtön teljes körű megújítása áll. A projekt összköltsége 2 millió euró, és nem csupán az épület rekonstrukcióját célozza meg, hanem a résztvevő partnerek közötti együttműködés erősítésére és a szükséges szakmai tapasztalatok cseréjére is hangsúlyt fektet.

Ahogy arra a Kassa Megyei Önkormányzat sajtóosztálya is felhívta a figyelmet, a város egyik legfontosabb történelmi épületének komplex felújítása az épület szerkezetének, valamint a belső és külső berendezéseknek a korszerűsítését is magában foglalja. Ezzel egyidejűleg egy modern kiállítást is létrehoznak, amely betekintést nyújt a börtönrendszer történetébe és a bírósági ítéletekhez kapcsolódó történetekbe.

Az uniós forrásból származó támogatás teljes összege 1 519 996 euró, ehhez még hozzáadódik az állami költségvetésből, valamint a megye költségvetéséből származó dotáció, mellyel együtt a felújításra szánt összeg eléri a 2 millió eurót. A projektben a kassai Kelet-szlovákiai Múzeum, a Gömör-Kishonti Múzeum, Izsa község és Vásárosnamény városa vesz részt, amelyek együttesen a kulturális örökség megőrzésére összpontosítanak. Az együttműködéshez a Pavol Jozef Šafárik Egyetem és a Művészeti Ipari Iskola is csatlakozott, amelyek új távlatokat nyitnak a kulturális örökség oktatása és népszerűsítése terén.

Dominik Béreš, a Kelet-szlovákiai Múzeum igazgatója hangsúlyozta, hogy az új kiállítás tervezése során komoly kihívást jelentett olyan koncepciót kialakítani, amely lehetőséget ad az építészek számára a kreatív kísérletezésre.

Célunk, hogy a börtönök és az igazságszolgáltatás 16-19. századi történetét egyedi és lebilincselő módon mutassuk be. A projekt során megőrizzük a börtön eredeti hangulatát, kihangsúlyozva a titokzatos terek hitelességét, miközben a modern technológia vívmányait is felhasználjuk. A városi hóhér "munkahelyének" újjáélesztése nem csupán a múlt felidézését jelenti, hanem egy interaktív élmény teremtését is, amely lehetővé teszi a látogatók számára, hogy betekintést nyerjenek a korabeli igazságszolgáltatás rejtelmeibe. A különböző multimédiás elemek, virtuális valóság alkalmazások és hanginstallációk segítségével a látogatók átélhetik a börtönök sötét titkait, miközben a történelmi kontextust is megismerhetik. Bízunk benne, hogy a kiállítás végén nemcsak a látogatók, hanem a szakmai közönség is elismeréssel adózik az intézmény történetének, gazdagítva ezzel a börtön örökségét és kulturális jelentőségét. Célunk, hogy a látogatók ne csupán tanuljanak, hanem egy felejthetetlen élmény részesei legyenek, amely új perspektívát nyújt a múlt megértéséhez.

- A megyei hivatal sajtóosztálya visszaadta az igazgató szavait.

A kölcsönös szakmai tudásmegosztás lehetőséget teremt arra, hogy a klasszikus muzeológiai megközelítések és a digitális világ találkozzon egymással, ezáltal közelebb hozva a történelmi örökséget a közönséghez. A projekt hangsúlyt fektet az oktatásra és a szakmai workshopokra, amelyek előmozdítják a tapasztalatcserét, valamint erősítik a nemzetközi kapcsolatokat a kultúra és a történelem területén. A megye vezetősége úgy véli, hogy ez a kezdeményezés új impulzusokat ad a múzeumi intézmények fejlődésének és innovációjának.

Related posts