Rigó Csaba Balázs a Magyar Nemzet hasábjain számolt be arról, hogy a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) idén eddig több mint négymilliárd forintnyi bírságot szabott ki. Ez a szám jól tükrözi a hatóság szigorú fellépését a versenyjogi szabálytalanságok ellen.

Több mint négymilliárd forint bírságot szabott ki idén a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) - közölte a szervezet elnöke a Magyar Nemzetben szombaton megjelent interjújában.
Rigó Csaba Balázs a lap azon megjegyzésére reagálva, amelyben a Debrecen környéki vasúti fejlesztések közbeszerzési eljárásában felfedezett kartellt és a kapcsolódó 1,2 milliárdos büntetést emelték ki, így fogalmazott:
Az interjú készítője felvetette, a baloldali nyilvánosságban arról lehet olvasni, hogy a GVH akkor kezdte kivizsgálni a kartellgyanút, amikor az utóbb megbüntetett Homlok cégcsoport tulajdonosa szakított Mészáros Lőrinc lányával, ami utalás arra, hogy a versenyhivatal nem csupán politikai, egyenesen családi alapon "csapott oda".
Erre az elnök kijelentette: a GVH minden esetben a jogszabályok és a bizonyítékok alapján ítéli meg az elé kerülő ügyeket.
„Maga a javaslat is abszurd” – emelte ki.
A közlés szerint a vasúti közbeszerzési kartell teljes mértékben feltárásra került. Ennek folyamatában kulcsszerepet játszott, hogy az egyik érintett vállalkozás a versenyfelügyeleti eljárás elindítása után beismerte a jogsértést, és bizonyítékokat szolgáltatott a Gazdasági Versenyhivatalnak. Továbbá, a kartellezők olyan súlyos hibákat vétettek a közbeszerzési eljárás során, amelyek végül saját lelepleződésükhöz vezettek.
A versenyfelügyeleti eljárás egyébként a Fővárosi Törvényszék által engedélyezett, előzetes értesítés nélküli helyszíni kutatással indult - fűzte hozzá, azzal együtt, hogy ezt széles körű tényállásfeltárás követte, több meghallgatást is tartottak.
"Ritka az ilyen világos jogsértés" - fogalmazott.
Az interjú szerint a GVH megállapította, hogy
A szervezet vezetője kifejtette, hogy az egyajánlatos közbeszerzések számát még tovább lehet mérsékelni, s ennek érdekében konkrét javaslatokat is kidolgoztak.
Rigó Csaba Balázs kifejtette, hogy Magyarország az ilyen eljárások csökkentését általános és specifikus intézkedések révén vállalta, hogy hozzáférhessen a befagyasztott uniós forrásokhoz. Hozzátette, hogy a jövő évben további témákban is elindítják az elemzéseket a hazánknak jogszerűen járó pénzek megszerzése érdekében.
Úgy folytatta, mintha a szavak egy titkos dallamot alkottak volna, mely csak neki és a hallgatóságnak volt ismerős. Minden mondat egy újabb színt vitt a beszélgetés palettájára, és a légkör egyre feszültebbé vált, ahogy a története mélyebb rétegeibe merült. Az emberek figyelme összpontosult, szemeik ragyogtak az izgalomtól, és a szavak varázsa lassan magával ragadta őket.
Az interjú során elhangzott, hogy az online Árfigyelő 2025-ben is elérhető marad a magyar felhasználók számára. Ez a rendszer jelentős szerepet játszott abban, hogy sikerült csökkenteni és kontrollálni az élelmiszerárak emelkedését.
"Ezért a rendszer kifejezetten kedvező a magyar lakosság számára, különösen a családok esetében" - hangsúlyozta, hozzátéve, hogy az utóbbi hetekben, a karácsonyi vásárlások időszakában, a felhasználók száma is jelentősen megnőtt.
Rigó Csaba Balázs tájékoztatása szerint felmerült a gyanú, hogy egy népszerű üdítőital esetében tiltott árrögzítés történt. Az ügy kapcsán arra is fény derült, hogy a gyártó vállalat esetlegesen meghatározta a legkisebb árakat, amelyeken a kiskereskedők kínálhatják a termékeket hazánkban.
Tájékoztatott arról is, hogy a versenyhatóság a Sparnál utóvizsgálatot indított, hogy felmérje, vajon a cég eleget tett-e a korábbi kötelezettségeinek.
A boltláncot 2020-ban azzal vádolták, hogy súlyosan visszaélt piaci erejével, ami a hazai beszállítók számára hátrányos következményekkel járt. A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) nemcsak megállapította a jogsértést, hanem arra is kötelezte a Spart, hogy teljesítse az összesen 1,7 milliárd forint értékű kötelezettségvállalását. E kötelezettségek között szerepelt a magyar kistermelők értékesítési lehetőségeinek fokozása, valamint új munkahelyek létrehozása is.
Elmondása szerint várhatóan a következő év első felében zárul le annak az értékelése, amely megvizsgálja, hogy a Spar maradéktalanul és a megadott határidőre teljesítette-e az előírásokat.
Az idei évben kiszabott bírságok kapcsán az elnök hangsúlyozta, hogy a Gazdasági Versenyhivatal elkötelezett az együttműködés mellett, és arra ösztönzi a gazdasági szektor szereplőit is, hogy törekedjenek a közös munkára.
- kiemelte.
Egy másik felvetésre elmondta, hogy a Temu internetes kereskedelmi cég az eddigi információk szerint reklámjaiban 95 százalékos, vagy még ennél is nagyobb kedvezményeket hirdet, azonban a webáruházában nem nagyon találni ilyen mértékű akciókat.
Probléma az is, hogy a Temu a vásárlási folyamat minden pontján sürgető üzenetekkel gyakorol pszichés nyomást a vásárlóra, de nem tájékoztat megfelelően. Az eljárásuk folyamatban van, akárcsak a Microsoft-vizsgálat - jegyezte meg.
Beszélt arról is, hogy részletesen elemezték, milyen hatással van a piaci versenyre a mesterséges intelligencia integrálása, és arra a következtetésre jutottak, hogy sürgős intézkedésekre van szükség.
"A helyzet jelenlegi állása szerint a technológiai óriások dominálják a piacot, és a versenyelőnyükhöz már alig találni szavakat. Ezek a vállalatok birtokolják a szervereket, ők kínálják a felhőalapú szolgáltatásokat, ahol hatalmas mennyiségű adat halmozódik fel, és a pénz, valamint a szakértelem is náluk összpontosul. A magyar kis- és közepes vállalkozások számára szinte lehetetlen, hogy versenyre keljenek a techgigantokkal, de elengedhetetlen, hogy a kisebb hazai szereplők elkezdjék a mesterséges intelligencia alkalmazásának kiaknázását" - emelte ki Rigó Csaba Balázs.
Hozzátette:
A GVH számos javaslatot tett, ezek mind a versenyképesség növeléséről és a kkv-k helyzetbe hozásáról szóltak.