A brüsszeli javaslat potenciálisan kedvezőtlen hatással lehet a magyar gazdákra és fogyasztókra egyaránt.

Megkezdődött az uniós vita a Közös Agrárpolitika átalakításáról.
A NAK és a MAGOSZ tanulmánya szerint komoly károkat okozna Brüsszel a Közös Agrárpolitika tervezett átalakításával.
Megkezdődött az uniós vita a Közös Agrárpolitika tervezett átalakításáról, melynek első lépéseként az Európai Bizottság egy német bölcsészprofesszort és testületét kérte fel az indító javaslatok megfogalmazására. A testület - melynek munkájába egyetlen gazdaszervezetet sem hívtak meg Kelet-Közép-Európából - lesújtó javaslatokat fogalmazott meg a 2027 utáni agrártámogatások átalakítására: többek között a területalapú támogatások megszüntetését és az európai állattenyésztés visszaszorítását tűzték ki célul.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (MAGOSZ) összefogott az uniós javaslatok elleni fellépés érdekében, és aláírásgyűjtést indítottak, amelyre eddig már közel 250 ezer ember csatlakozott. E kezdeményezés mellett egy részletes hatástanulmány is készült, amely feltárja, hogy ezek a javaslatok milyen kedvezőtlen hatásokat gyakorolnának a gazdákra és a fogyasztókra.
A "Stratégiai Dialógus" elnevezésű uniós javaslatcsomag egyik legfontosabb eleme a területalapú támogatások fokozatos megszüntetése. Ennek a lépésnek azonban súlyos következményei lehetnek: a gazdák jelentős versenyhátrányba kerülnének az EU-n kívüli országok mezőgazdasági termelőivel szemben, mint például Ukrajna, Brazília vagy Marokkó. A területalapú támogatás eltűnésével a gazdálkodók száma drámaian csökkenhet, ami a társadalom egészére nézve komoly problémákat okozna. Egyes falvakban a megmaradt vállalkozók eltűnése következtében a helyi közösségek gazdasági alapja is meginoghat, míg a termőföldeket valószínűleg nagyméretű vállalatok fogják birtokolni és üzemeltetni, ami a helyi agrárium pusztulásához vezethet.
Fedezd fel a műtrágya-megtakarítás új dimenzióját a Kverneland Optima PUDAMA segítségével! Cikkünk további részletekkel és érdekességekkel folytatódik az ajánló alatt. Ne hagyd ki!
Együttműködés, ami valódi megoldást kínál az agrárium kihívásaira Hirdetés
Új megoldás a gazdák számára: Minden gazda mellé egyedi meteorológus! 🌦️ +VIDEÓ Hirdetés Képzeld el, hogy minden egyes gazdálkodó a saját, személyre szabott időjárási szakértőjével dolgozhat! Ez a forradalmi szolgáltatás most elérhető, hogy segítsen a legjobb döntések meghozatalában a mezőgazdaságban. Ne hagyd figyelmen kívül a természetet – ismerd meg a saját meteorológusodat! Nézd meg a videót, és tudd meg, hogyan segíthet ez a megoldás a termelésed optimalizálásában! 🌱📈
Fedezze fel, miért érdemes biostimulátort alkalmaznia napraforgó kultúrájában! A biostimulátorok innovatív megoldások, amelyek segítenek növelni a növények ellenállóságát, serkentik azok növekedését és javítják a terméshozamot. Ezek a természetes alapú készítmények hozzájárulnak a talaj egészségéhez és a fenntartható mezőgazdasági gyakorlatokhoz. Válassza a biostimulátort, és tapasztalja meg, hogyan fokozhatja napraforgója teljesítményét, miközben támogatja a környezet védelmét! Ne hagyja ki ezt a lehetőséget, hogy a legjobbat hozza ki a termeléséből!
Fertőzésveszély napraforgóban! Hirdetés
Milliárdos kárt okoz és szinte minden évben lecsap Hirdetés
Napraforgó-gyomirtás Agrometry technológiával Hirdetés
Fedezd fel a HE-VA innovatív megoldásait a napraforgó-termesztés terén! Hirdetésünkben bemutatjuk, hogyan segíthetnek eszközeink és technológiáink a hatékonyabb és eredményesebb termesztésben. Válaszd a HE-VA-t, és tapasztald meg a különbséget!
A támogatások megszüntetése drasztikus mértékben megemelné a termelési költségeket, ami a fogyasztói árak jelentős növekedéséhez vezetne. Ez pedig utat nyitna a sokkal olcsóbb, ámde minőségileg kérdéses és élelmiszer-biztonsági szempontból aggályos harmadik országokból származó élelmiszerek számára. A Bizottság által megbízott szakmai testület világosan megfogalmazta célját: a húsfogyasztás csökkentését, és ennek érdekében adóterhekkel kívánják sújtani az állattartó gazdákat. Ez az intézkedés – a hazai kormányzati támogatások és intézkedések ellenére – jelentősen rontaná a hazai állattenyésztési ágazat jövőbeli kilátásait.
A javaslat továbbá jelentősen kibővítené az Európai Bizottság beavatkozási lehetőségét a támogatási rendszerbe, miközben a tagállamok mozgástere ezzel tovább szűkülne. A területalapú támogatási rendszer megszüntetésével pedig még a mostanihoz képest is drasztikusan megnőne a gazdákra nehezedő adminisztratív terhek súlya, hiszen kevesebb támogatásért jóval több bürokratikus előírást kellene teljesíteni.
A NAK és a MAGOSZ véleménye szerint a KAP (Közös Agrárpolitika) jövőjének formálásakor elengedhetetlen, hogy különös figyelmet fordítsunk az uniós piac védelmére. Az importált termékek, amelyek harmadik országokból érkeznek, nem élvezhetnek előnyt az EU-ban termelt árukkal szemben. Az uniós döntéshozatali folyamat során a versenyképesség és az élelmiszerellátás stratégiai jelentősége kiemelt figyelmet érdemel. Ennek érdekében a támogatási szabályok bonyolultságát csökkenteni kell, a gazdák adminisztrációs terheit pedig mérsékelni szükséges. A legfontosabb, hogy az uniós döntéshozók ne ideológiai megfontolások alapján, hanem szakszerű érvek mentén formálják az európai mezőgazdaság jövőjét!
RÓLUNK, NÉLKÜLÜNK NE HATÁROZZANAK!
Indexkép: Pixabay