Ma van a történelem második legrövidebb napja, és egy igazi rejtély, hogy miért gyorsul a Föld forgása.

Június 22. a második legrövidebb nap a történelem során: a Föld ugyanis gyorsabban mozog a pályáján, mint általában.
A mai nap 1,24 milliszekundummal rövidebb lesz a megszokottaknál – ezt a változást mi, emberek nem érzékeljük, de egy érdekes jelenségre hívja fel a figyelmet, ahogy azt a Space.com is megemlíti.
Bár mindannyian abban a hitben élünk, hogy egy nap pontosan 24 órából, vagyis 86,400 másodpercből áll, a valóság ennél bonyolultabb. A napok tényleges hosszának precíz mérését 1973 óta végzik, és ekkor derült fény arra, hogy bizonyos napok rövidebbek, mint ahogyan azt megszoktuk. Például június 22. a második legrövidebb nap a mérések kezdetétől számítva. Bár az eltérés csupán 1,24 milliszekundum, ami elsőre nem tűnik jelentősnek, a jövőben, ha ez a tendencia folytatódik, 2029-ben akár olyan nap is előfordulhat, amely egy teljes másodperccel rövidebb lesz a megszokott időtartamnál. Ezt a jelenséget a tudományban negatív szökőmásodpercként emlegetik.
A Föld keringési sebessége folyamatosan változik, és nem állandó. Egy 2023-as kutatás felfedte, hogy a bolygónk ősi múltjában egy nap körülbelül 19 órát tett ki, míg ma már a 24 órás napokhoz vagyunk hozzászokva. Az eddigi legrövidebb napunk, mióta ezeket az adatokat nyilvántartjuk, 2024. július 5-én történt, amikor is a nap 1,66 milliszekundummal volt rövidebb a megszokott időtartamnál. A tudósok jelenleg is vizsgálják, hogy mi állhat a Föld gyorsulásának hátterében; a legvalószínűbb elmélet szerint a bolygónk magmájának mozgása játszhat szerepet ebben, de erre eddig még nincs végleges bizonyíték.