Szigorúbb szankciók lépnek életbe a környezetszennyezéssel foglalkozó egyének és vállalatok ellen - az illegális hulladéklerakás súlyos anyagi következményekkel járhat.


Bevezetik a hulladékot jogellenesen elhelyezők helyszíni bírságolását is.

A kormány elkötelezett a magyar lakosság egészségének és környezetünk megóvásának érdekében, ezért újabb szigorú intézkedéseket léptet életbe a környezetszennyezés csökkentése céljából.

Az Energiaügyi Minisztérium (EM) legújabb közleménye szerint a társadalmi egyeztetésre benyújtott tervek számos olyan intézkedést tartalmaznak, amelyek célja a környezet védelmének és a hulladékgazdálkodás hatékonyságának növelése. Az új, emelt összegű környezetvédelmi és hulladékgazdálkodási bírságok, valamint a csatornabírság bevezetése mellett a kiemelt környezetvédelmi szabályszegéseket elkövető vállalkozások nyilvánosságra hozatalát is tervezik. Ezen kívül a hulladék illegális elhelyezése esetén helyszíni bírságok kiszabására is sor kerül. Mindezek az intézkedések hozzájárulnak ahhoz, hogy a hatóságok még hatékonyabban léphessenek fel a jogsértéseket elkövetőkkel szemben.

A "szennyező fizet" elv következtében bírságot fognak kiszabni.

A kormány szigorú elvárásokat támaszt a beruházásokkal szemben, amelyeknek a legmagasabb környezetvédelmi normákat kell követniük. Ha a vállalatok nem teljesítik ezeket az előírásokat, akkor a "szennyező fizet" elv értelmében bírságot fognak kiszabni rájuk.

A környezetvédelmi hatóság által a környezetvédelmi engedélyekhez kapcsolódóan kiszabott bírságok, mint például a zaj- és levegőtisztaság-védelmi bírság összege már 15-20 éve változatlan maradt.

- emelte ki közleményében a tárca.

Az új bírságszabályozás bemutatásakor hangsúlyozták, hogy eltérő megközelítést alkalmaznak a magánszemélyek, a kis- és középvállalkozások, valamint a nagyvállalatok esetében.

A magyar lakosság egészsége és a környezetünk megóvása érdekében újabb szigorú intézkedések lépnek életbe - fotó: pexels.com

Az egyes környezetvédelmi bírságok módosításáról szóló kormányrendelet tervezetében foglaltaknak köszönhetően a környezetvédelmi bírság összegek jelentős mértékben, minimum a duplájára, de a jogsértés súlyával összhangban akár negyvenszeresére növekszik.

Amennyiben a beruházó környezetvédelmi engedély nélkül kezdte meg, illetve folytatja a környezetvédelmi, illetve egységes környezethasználati engedély köteles tevékenység gyakorlását, a napi bírság összege 100 ezer és 1 millió forint közöttire növekszik.

Ha egy vállalkozás megszerezte a szükséges környezetvédelmi és egységes környezethasználati engedélyt, de a tevékenységét eltérően végzi a benne foglalt előírásoktól, akkor a kis- és középvállalkozások számára kiszabható bírság 500 ezer és 20 millió forint között alakulhat. A nagyvállalatok esetében pedig a bírság mértéke az előző évi nettó árbevétel 5%-áig terjedhet, azonban legfeljebb 2 milliárd forint lehet – tájékoztatott az EM.

Cikkünk folytatódik az ajánló alatt: Különbséget jelent, hogy 50 hektáros területet vagy csupán 6,5 hektárosat kell permetezni. +VIDEÓ Reklám

Fedezd fel az öntözőrendszerek világát, ahol a környezettudatos megoldások találkoznak a gazdaságos működéssel! Képzeld el, hogy mindössze 2-3 év alatt megtérül a befektetésed, miközben kerted mindig zöld és élettel teli marad. Ne hagyd ki a lehetőséget, hogy egy professzionális öntözőrendszerrel optimalizáld a vízfogyasztást és a növények növekedését! Nézd meg videónkat, és tudd meg, hogyan teheted még szebbé a környezetedet!

Ne engedd, hogy a tárolási problémák megcsapolják a profitodat! Nézd meg a videót, és tudd meg, hogyan maximalizálhatod a nyereségedet! +VIDEÓ Hirdetés

Maximalizáld mezőgazdasági gépeid teljesítőképességét és csökkentsd a karbantartási költségeket! Hirdetés

Műtrágyázás: pontosan a megfelelő helyre, éppen annyit, amennyire szükség van! + VIDEÓ Reklám

Hogyan alakítsuk ki gyümölcsöseink átfogó védelmi stratégiáját? - Heti Körkérdés Hirdetés

Elképesztő, milyen mértékben alakíthatja a terméshozamot az öntözővíz minősége! Fedezd fel a részleteket a legújabb videónkban! +VIDEÓ Hirdetés

Ezért éri meg védekezni a hamisítványok ellen! + VIDEÓ Hirdetés

A tervezett szabályozás részletesen meghatározza a kiemelt környezetvédelmi szabályszegésekre vonatkozó előírásokat, melyek célja a környezeti értékek védelme és fenntartása.

A kiemelt környezetvédelmi jogsértéseket elkövető vállalkozások nyilvántartásának részleteiről szóló kormányrendelet tervezete szerint, ha egy vállalatot a környezetvédelmi hatóság egy adott évben legalább 50 millió forint összegű bírsággal sújt, nem csupán szigorúbb pénzbírságokra számíthat, hanem további jogi következményekkel is kell szembenéznie. A természetes személyek esetében ez a bírságmaximum 10 millió forintra rúghat.

A minisztérium hangsúlyozza, hogy a jelentős környezetvédelmi szabályszegéseket elkövető vállalkozások nevét nyilvánosságra hozzák. Ezen eljárás keretében a környezetvédelmi hatóság rögzíti a szabályszegés tényét a Közigazgatási Szankciók Nyilvántartásában (KSZNY), és erről értesíti a környezetvédelemért felelős minisztert.

A környezetvédelmi szabályok megszegése esetén az érintett vállalkozások adatai nyilvánosságra kerülnek a tárca hivatalos weboldalán. A környezetvédelmi hatóság pedig a jogsértés fennállásának időtartamára felfüggeszti a vállalkozás tevékenységét.

A környezetvédelmi bírság összegek jelentős mértékben, minimum a duplájára, de a jogsértés súlyával összhangban akár negyvenszeresére növekszenek - fotó: pexels.com

A minisztérium kiemelte:

A hulladékgazdálkodási bírságok és a helyszíni bírságok mértékét, valamint azok megállapításának szempontjait részletező kormányrendeletben javasolt, hogy a jelenlegi bírságoknál lényegesen magasabb összegek kerüljenek bevezetésre. E lépés célja, hogy hatékonyabban visszaszorítsák az illegális hulladéklerakást, és ösztönözzék a lakosságot a környezetbarát hulladékkezelési gyakorlatok betartására. A bírságok emelése mellett a rendelet további szankciókat is tartalmaz, amelyek célja a jogszabályok betartásának szigorúbb ellenőrzése és a környezeti felelősségvállalás elősegítése.

Ez a folyamatot tovább gyorsítja, mivel a hatóságok mostantól helyszíni bírságot is kiszabhatnak azokkal szemben, akik illegálisan helyezik el a hulladékot.

A kormány elkötelezett a természeti értékek megóvása és fenntartása mellett, különös figyelmet fordítva vízkincsünk mennyiségi és minőségi védelmére. Ennek érdekében a felszíni vizek védelméről szóló 220/2004. (VII. 21.) Korm. rendelet tervezett módosítása keretében a határértéket túllépő szennyezések esetén a jelenlegi büntetés mértékét kétszeresére emelik. Ezzel a lépéssel a kormány célja, hogy szigorúbb szankciókkal ösztönözze a szennyvíz-kibocsátókat a környezet védelmére - tájékoztatott az Emberi Erőforrások Minisztériuma.

Indexkép forrása: pexels.com

Related posts