Kaja Kallas hangsúlyozta, hogy Európa szerepe nélkül egyetlen békemegállapodás sem lesz életképes.

Bármiről folytathatunk diskurzusokat Oroszországgal, azonban a konfliktus békés rendezéséhez, amely az ukrajnai háborút zárná le, Ukrajna és Európa közötti egyetértés elengedhetetlen. Európa részvétele nélkül egyetlen békemegállapodás sem tud tartósan működni - hangsúlyozta az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője Brüsszelben.
Az Európai Unió Külügyek Tanácsának brüsszeli ülését megelőzően Kaja Kallas hangsúlyozta, hogy a béke iránti elkötelezettség elengedhetetlen, még akkor is, ha Vlagyimir Putyin orosz elnök nem mutat hajlandóságot a kompromisszumban. Kijelentette, hogy az amerikai álláspontok tükrében "világosan látszik", hogy az orosz narratíva jelentős mértékben jelen van. Emellett kiemelte, hogy az Európai Uniónak erősebben kell kiállnia Ukrajna támogatása mellett, és hozzátette: "most különösen sürgető, hogy Ukrajna erőteljes támogatást kapjon, mint soha korábban".
Kallas hangsúlyozta, hogy az Európai Uniónak kiemelten fontos, hogy szoros együttműködést folytasson Washingtonnal. Ezen a héten kedden az Egyesült Államokba látogat, ahol találkozik Marco Rubio amerikai külügyminiszterrel. A látogatás célja, hogy részletesen átbeszéljék az EU és az Egyesült Államok közötti kapcsolatokat, illetve megvizsgálják a Washington és Moszkva között zajló tárgyalásokat az ukrajnai konfliktus rendezéséről – tette hozzá.
Egy, az amerikai politikai tájékozódás szempontjából érdekes kérdésre reagálva, miszerint Donald Trump, az Egyesült Államok korábbi elnöke "választások nélküli diktátornak" titulálta Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt, Kaja Kallas, Észtország miniszterelnöke megjegyezte, hogy Trump "bizonyára összekeverte" Zelenszkijt Vlagyimir Putyinnal, az orosz elnökkel. Kallas érvelése szerint Oroszországban már huszonöt éve nem zajlottak választások, míg Zelenszkij egy "szabad és tisztességes választás" révén került hatalomra. Hozzátette, hogy a háborús körülmények között a választások lebonyolítása nem lehetséges.
Az uniós főképviselő a közelgő németországi előrehozott választásokkal összefüggésben kifejezte optimizmusát, hogy a győztes politikai pártok gyorsan koalíciót alakítanak. Hangsúlyozta, hogy "az EU komoly kihívásokkal áll szemben, különösen Ukrajnával kapcsolatosan, valamint a saját védelmi struktúrájának megerősítése terén".
Hétfőn a tagállamok külügyminiszterei gyűlnek össze, hogy részt vegyenek az Európai Unió és Izrael társulási tanácsának ülésén. Kallas hangsúlyozta, hogy a találkozón nem csupán a kétoldalú kapcsolatok állnak napirenden, hanem a gázai konfliktus, az izraeli-palesztin viszonyok, valamint egyéb regionális kihívások, például Irán helyzete is terítékre kerül.