Jose Cura varázslatos előadást tart az Orgonák Éjszakáján.


Magyarországra érkezik a párizsi Notre-Dame-székesegyház orgonistája, és az Orgonák Éjszakáját nemcsak hazánkban, hanem 34 külföldi helyszínen is megünneplik koncertsorozatokkal. A hazai köztereken és vízpartokon is felcsendül az orgonajáték, emellett a világhírű argentin énekes, José Cura is színpadra lép egy különleges koncert keretében.

Olivier Latry, a Notre-Dame orgonistája, egy olyan zenei hagyomány örököse, amely több mint nyolc évszázadra nyúlik vissza, és egyben annak megújítója is. Széleskörű repertoárjával és lenyűgöző rögtönzéseivel minden koncertjén a felfedezés izgalmát kínálja a közönség számára. Április 25-én Pécsen (bazilika), 26-án Szegeden (szegedi dóm), 28-án Veszprémben (Szent Mihály-főszékesegyház), majd április 29-én Budapesten (Mátyás-templom) lép fel, a Filharmónia Magyarország rendezésében. Műsorában Johann Sebastian Bach klasszikusait, köztük a "Kis" g-moll fúgáját és a c-moll passacaglia-t és fúgát (BWV 582) vonultatja fel. Emellett a francia romantika és a 20. századi zene remekművei is szerepet kapnak, mint Guilmant d-moll orgonaszonátája, illetve Vierné 3. (fisz-moll) orgonaszimfóniájának két tétele, valamint Vierné Altatódala és Duruflé Prelúdium és fúga Alain nevére című munkája. Az estét Latry szabad stílusú improvizációja zárja, ami még inkább különlegessé teszi ezt a zenei élményt.

A francia művész koncertjei mintegy bevezetik az Orgonák Éjszakája programsorozatot, melynek célkitűzése az alapítás (2019) óta változatlan: minél szélesebb közönséggel megismertetni ezt a különleges instrumentumot.

A külföldi Liszt Intézetek és magyar nagykövetségek együttműködésével tavaly nemzetközivé vált az Orgonák Éjszakája, ez a kapcsolat idén is gyümölcsözően folytatódik - közölte Szamosi Szabolcs, a Filharmónia Magyarország ügyvezető igazgatója.

Június 7-én, pünkösd szombatján egy különleges esemény veszi kezdetét: az Orgonák Éjszakája nemzetközi programsorozat, amelyhez 34 külföldi helyszín csatlakozik. A határon túli magyarlakta települések, mint Révkomárom, Nagyvárad és Kolozsvár mellett, számos európai nagyváros is részt vesz az eseményen, sőt, a tengeren túlon, például az Egyesült Államokban, Peruban, Kínában, Indiában, Dél-Koreában és Algériában is rendeznek hangversenyeket. Budapesten kiemelkedő helyszínek között találjuk a Zeneakadémiát, a Mátyás-templomot, az Uránia Nemzeti Filmszínházat, a Fővárosi Nagycirkuszt, valamint a 200. évfordulóját ünneplő Vakok Iskoláját. A vidéki helyszínek közül Debrecen különösen fontos szerepet kap, ahol a Szent Anna-székesegyházban Hannfried Lucke, a salzburgi Mozarteum professzora lép fel. Pécsett Martin Baker brit orgonaművész-karnagy, a Royal College of Organists korábbi elnöke tart szólóestet a bazilikában. További résztvevő városok között szerepel Békéscsaba, Kecskemét, Szeged, Miskolc, Győr, Balatonfüred, Keszthely, Kaposvár, Székesfehérvár, Szombathely, Sopron és Nyíregyháza, ahol szintén izgalmas programok várják az érdeklődőket. Az Orgonák Éjszakája tehát nemcsak a zene, hanem a közösség összekapcsolásának ünnepe is!

A Fanfár Maraton keretében, az Orgonák Éjszakája alkalmából országszerte több száz helyszínen szólal meg Ott Rezső Toccata Fantasia Festival című alkotása, amelyet a Filharmónia Magyarország felkérésére írt. A részletes program megtalálható a www.filharmonia.hu honlapon. A programok egy részét online közvetítések segítségével is nyomon követhetik a zenerajongók.

Az Orgonák Éjszakáján egy különleges zenei élmény vár ránk, amikor a világhírű argentin operaénekes, José Cura és a Liszt-díjas orgonaművész, Szamosi Szabolcs egyesítik tehetségüket közös koncertjeiken. Az eseményen a barokk mesterművek, mint Johann Sebastian Bach, valamint a romantikus zene remekei, César Franck és Giuseppe Verdi alkotásai mellett spirituális dallamok és Ramirez Kreol miséjének részletei is felcsendülnek. A páratlan élmény június 7-én délután Révkomáromban, majd este a Mátyás-templomban várja a közönséget. Ezen a különleges napon egy másik kiemelkedő koncert is vár ránk: a neves német orgonaművész, Christian Schmitt és a francia Vincent Dubois, a Notre-Dame orgonistája, a Concerto Budapest társaságában lépnek színpadra, Keller András vezényletével. Az est 21 órakor kezdődik a Zeneakadémián, ahol Richard Strauss, Liszt és Saint-Saëns lenyűgöző művei hangzanak el. A koncertet egy különleges "ráadáskoncert" zárja, amely 11 órától Christian Schmitt és Vincent Dubois kétorgona előadásában valósul meg, biztosítva, hogy az este felejthetetlen legyen a zene szerelmesei számára.

A fesztivál neve: Con Spirito, ami magyarul annyit jelent, hogy "lélekkel". Ez az elnevezés nem csupán a zeneművek előadásának intenzitására utal, hanem arra is, hogy a pünkösd ünnepén megrendezett koncertjeinket a vallásos közösség szeretetteljes lelkisége hatja át. A Con Spirito tehát egy olyan különleges élményt kínál, ahol a zene és a szellem találkozik, megteremtve a közös ünneplés és a mélyebb összekapcsolódás lehetőségét.

A világszerte elismert argentin tenor, José Cura, valamint a Liszt-díjas orgonaművész, Szamosi Szabolcs június 7-én már izgalmas előadással várja a közönséget Révkomáromban és Budapesten az Orgonák Éjszakáján. Ezt követően a Con Spirito idei nyitókoncertjén, június 8-án a szegedi dóm falai között, majd június 9-én az egri bazilikában a közönség egyaránt hallhatja Bach, Franck és Verdi emblematikus műveit, valamint spirituális dalokat és Ramirez Kreol miséjének lenyűgöző részleteit.

A Con Spirito Fesztivál keretében négy hangversenyt ad Magyarországon a Westminster-katedrális Kórusa: június 10-én Veszprémben (Szent Mihály-főszékesegyház), 11-én a Mátyás-templomban, 12-én a pécsi bazilikában, 13-án a szegedi dómban koncerteznek. Ez a világszerte koncertező kórus 1901-es megalakulása óta egyedülálló helyet foglal el az angol egyházi zene élvonalában. Az együttes a katolikus liturgikus szolgálat mellett a nemzetközi koncertéletben és a felvételek terén is számos elismerést tudhat magáénak: a többi között Gramophone-díjat nyertek az Év legjobb kórusfelvétele és az Év felvétele kategóriában - Frank Martin Miséje és Pizetti Requiemje előadásával.

Related posts