Jókai Mór karácsonya egy különleges ünnep, amely tele van a szeretet, a családi kötelékek és a hagyományok melegével. A havas táj és a csillogó karácsonyfák varázslatos hangulatot árasztanak, miközben a felnőttek és a gyerekek egyaránt készülődnek az ünne


A karácsony közeledtével szinte magától értetődővé válik, hogy bizonyos szavak és értékek kiemelt szerepet kapnak a mindennapjainkban. A téli hónapokban különösen gyakran beszélünk a szeretetről, a családról, az összetartozásról és a hitről. Decemberben ezek a fogalmak mintha különleges fényben ragyognának, és a szívünkből is könnyebben áradnak. Jókai Mór írásaiból is kiderül, hogy az emberek mélyen vágynak a szeretetre, és talán még inkább arra, hogy ezt a szeretetet kifejezhessék mások felé. Ilyenkor a lelkünk megpihen, és egy rövid időre jó érzésekkel, boldogsággal tölti el a szívünket. A karácsony tehát nem csupán egy ünnep, hanem egy lehetőség is, hogy felfedezzük és megéljük a legszebb emberi érzelmeket.

"Milyen áldás van e házon. A gyermekek mind oly szépek, oly épek, a szülők oly vidámak; fény, gazdagság nincs házukban, de van jólét és megelégedés" - írja Jókai A karácsonyi dolgozó című novellájában. Már az író korában, a 19. században is párhuzamba állították az anyagi gazdagságot a boldogsággal, s a valódi gondtalanság elsősorban a szeretetben volt keresendő. Karácsony tájékán pedig ez a szeretet még magasabb lépcsőfokokra mászott fel, utat mutatva a Kánaán, a mindenkori üdvösség felé. De mi történik karácsonykor az 1800-as években? Talán valami olyasmi, amiről a nagy prózaírónk is beszámol a fentebb már említett novellájában:

A földműves és a napszámos szent karácsony napján leteszi szerszámait; a kovács a pörölyétől, a szabó az ollójától kap némi pihenést. A gazda nem kényszeríti cselédjét munkára, a kereskedő bezárja boltja ajtaját, míg a hivatalnok is szünetet tart az ország ügyeiben. Mindannyian a templomba indulnak, hogy Isten elé járuljanak, imádkozzanak, és számot adjanak arról, hogyan teljesítették feladataikat: legyenek akár földművesek, napszámosok, kézművesek, kereskedők vagy hivatalnokok.

A Corvin Kiadó legújabb kiadványa, "Jókai karácsonya" című kötet, Király Levente válogatásában tizenhárom izgalmas történetet tartalmaz. A könyv hátsó borítóján egy érdekes megállapítás található: "Manapság leginkább kötelező olvasmányként találkozunk vele, valószínűleg kevesen veszik le a polcról egy-egy regényét csak úgy, a maguk szórakoztatására." Reméljük, hogy a szerkesztők tévednek, és Jókai művei továbbra is sokak életét gazdagítják. Az író, akinek alkotásai valódi mesterművek, nem csupán szórakoztatnak, de lehetőséget adnak arra is, hogy mélyebb ismereteket nyerjünk. A "Jókai karácsonya" olvasása során betekintést nyerünk a 19. századi emberek mindennapjaiba, vágyaiba és hagyományaiba. Felfedezhetjük, hogyan ünnepeltek a királyi család tagjai, a szegényebbek, és a művészek. E kötet lapjain megelevenedik Jókai gondolkodása a magyarságról és a magyar nyelvről, sőt, még Buenos Aires pogány népének karácsonyi szertartásait is megismerhetjük. E történetek nem csupán az ünnep szellemét idézik meg, hanem egy olyan kulturális örökséget is közvetítenek, amely mindannyiunk számára fontos lehet.

A mára kialakult karácsonyi hagyományok – mint a csillogó díszekkel ékesített fenyőfa, az ajándékok átadása és a különleges ünnepi étkezés – Jókai korában kezdtek elterjedni, és az ő írásaiból világosan kitűnik, mit is jelent a jóság és az ellenszenv ebben a varázslatos karácsonyi légkörben. "Nagyon szép éneket tudok ám; erre a napra tartogattam, karácsonyi ajándéknak" – mondja a kilenc gyermekét nevelő özvegy férfi, aki a szeretet és az összetartozás szellemét képviseli. "Ti, kik örömmel ünneplitek a szent karácsony napját, ne feledkezzetek meg azokról, akik éheznek és szomorkodnak!" – hívja fel figyelmünket maga a szerző A koldusgyermek című karácsonyi történetében, emlékeztetve minket arra, hogy az ünnep valódi értelme a mások iránti empátia és segítőkészség.

Novellák, regényrészletek és korrajzok - Jókai karácsonyélményeibe bepillantva arra a magyarságra, azokra a tapasztalatokra és értékrendre látunk rá, mely ugyan már kétszáz éves, de máig meghatározó a mindennapjainkban. S az persze csak hab lesz a tortán, ha ezzel a Jókai-könyvvel kívánunk boldog karácsonyt szeretteinknek.

Related posts