Új trükkökkel támadnak a csalók a magyar autósokra!

Amennyiben ilyen típusú e-mail érkezik a virtuális postaládádba, semmiképp ne kattints a benne található linkekre. Ezek az üzenetek csalások, és vagy a pénzed, vagy a személyes adataid kerülhetnek veszélybe.
Szerkesztőségünk több munkatársához is eljutott az alábbi értesítés az utóbbi napok során. A levél figyelmeztet arra, hogy elmaradásunk van az autópályahasználati díjjal kapcsolatban, vagy valami hasonló, ám a megfogalmazás annyira zavaros, hogy már önmagában is gyanús.
Nyilvánvaló, hogy a szöveg teljesen idegen a magyar nyelv természetes kifejezésmódjától, és úgy tűnik, hogy egy mesterséges intelligencia szoftver készítette.
Még egy tipp: ha ráviszed az egeret az e-mailben található linkre (fontos, hogy ne kattints rá, csak állj oda az egérrel), a böngésződ vagy levelezőprogramod ki fogja írni alul, milyen weboldalra továbbit a kattintás. Már ez is árulkodó lehet. Ha gyanús, vagy még soha nem hallottál róla, nem ".hu" végződésű, akkor inkább ne kattints! Telefonról pedig ezt úgy tudod ellenőrizni, hogy hosszan rányomsz a linket tartalmazó szövegre (nem csak ráböksz!) és meg fog jelenni egy menü, ahol lesz egy olyan opció, hogy link másolása. A vágólapra került linket pedig egy jegyzettömbbe vagy sms-vázlatba bemásolva máris láhatod is.
Megkerestük a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt.-t az üggyel kapcsolatban. A válaszukban elmondták, hogy nemrégiben ők is tudomást szereztek az átverésről, amely több hazai e-mail címet is érintett. A társaság minden elérhető kommunikációs csatornán tájékoztatni fogja a járművezetőket, és emellett megteszi a szükséges jogi lépéseket is.
Ha valaki valóban jogosulatlanul hajt fel egy hazai autópályára, tehát nincs érvényes autópálya-matricája, akkor a büntető díj nem csupán 5.000 Ft, hanem 25.770 Ft, amennyiben a kifizetést 60 napon belül teljesíti. Ha viszont a határidőn túl, 60 napon túl történik a befizetés, akkor a pótdíj összege már 88.750 Ft-ra emelkedik.
Az e-mailben érkező fertőzött csatolmányok vagy gyanús linkek révén könnyedén a rosszindulatú szoftverek, zsarolóvírusok csapdájába kerülhetünk. Ezek a fenyegetések titkosítják a fájljainkat, és váltságdíjat követelnek a hozzáférés helyreállításáért, komoly kockázatot jelentve ezzel a digitális biztonságunkra.