Innovatív megközelítéssel léphetünk fel az energiaárak ingadozásának kezelésére.

A hosszú távú zöldenergia-vásárlási megállapodások (PPA - Power Purchase Agreement) kiemelkedő szerepet játszanak az európai, így a hazai cégek versenyképességének fokozásában. Az Európai Unió, az áringadozások minimalizálásának érdekében, aktívan bátorítja a tagállamokat a PPA-k alkalmazásának elterjesztésére. E mellett számos sikeres példát is felmutatnak, amelyek a piacon egyre innovatívabb és kiforrottabb megoldásokat kínálnak, így Magyarországon is folyamatosan fejlődnek a lehetőségek a vállalatok számára - olvasható a Green Cloud legfrissebb közleményében.
A hosszú távú zöldenergia-vásárlási megállapodások előnyeit és jelentőségét Európa-szerte egyre több gazdasági döntéshozó ismeri fel. A PPA-k európai piacának szerződéses volumene a bevont új megújulóenergia-termelő kapacitás tekintetében 2023-ban több mint 40%-os növekedéssel 16 gigawattot (GW) meghaladó új rekordra bővült,
A várakozások szerint a piac idei teljesítménye akár a 20 GW-ot is meghaladhat.
Az európai cégek tengerentúli és ázsiai konkurenseikhez képest jelentős versenyképességi hátrányban vannak, ami nagymértékben a helyi, magas és ingadozó energiaárakra vezethető vissza. Számos tényező utal arra, hogy ezek az áringadozások nemcsak hogy tartósak, de akár fokozódhatnak is a jövőben.
Az árampiaci reform keretében elfogadott, 2024. májusi uniós rendelet a villamosenergia-piacra vonatkozóan nem csupán azt írja elő, hogy a tagállamoknak biztosítaniuk kell a megfelelő piaci környezetet a hosszú távú piaci alapú eszközök, például a PPA-k (Power Purchase Agreements) számára. E rendelet jogi kötelezettséget is megfogalmaz az országok számára, amely arra irányul, hogy megszüntessék a PPA-k megkötését gátló akadályokat.
A felülvizsgált uniós szabályozás szerint a PPA-kban rejlő lehetőségek maximális kihasználásához elengedhetetlen a megújulóenergia-termelők engedélyeztetési folyamatainek gyorsítása, a hálózati infrastruktúra modernizálása, a szabályozási keretrendszer előreláthatóságának növelése, valamint a vállalatok, mint energiafogyasztók, tudatosítása. Az árampiaci reform ezen kívül arra ösztönzi a tagállamokat, hogy dolgozzanak ki garanciarendszereket vagy egyéb pénzügyi megoldásokat, amelyek javítják a megújuló energiát használó cégek hitelképességét, így elősegítve a PPA-piac fejlődését is.
A várakozások alapján a következő években is folytatódhatnak az ártüskék megjelenése a zsinóráram-árakban. Ennek oka, hogy az európai energiarendszerek a megújuló források termelésének növekedésével és a hálózat korlátozott alkalmazkodóképességével küzdenek. Ezen kívül az importfüggőség, különösen a földgázbehozataltól és a gázpiaci árváltozásoktól való dependenciák, szintén érzékenyebbé tehetik a villamosenergia-piacot az árfolyam-ingadozásokkal szemben. A 2024 szeptemberében közzétett uniós versenyképességi jelentés rámutatott, hogy a PPA-k (Power Purchase Agreements) védelmet nyújthatnak a felhasználók számára az energiaárak volatilitásával szemben, így kulcsszerepet játszhatnak az európai vállalatok és az ipar versenyképességének megerősítésében – emelte ki Pokol László, a Green Cloud vezérigazgatója.
A piac folyamatosan fejlődik, és egyre kreatívabb, kifinomultabb megoldásokat kínál az energiafelhasználók számára, beleértve a szerződések standardizálását és az új generációs hibrid PPA-kat. Magyarország is immár ezen innovatív megoldások sorába lépett. Egy ilyen megállapodás keretében a nagyvállalatok közvetlenül kötnek zöldenergia-vásárlási szerződéseket, jellemzően 10-15 éves időtartamra, a megújulóenergia-termelőkkel. Ezen felül gyakran egy kiegészítő, 1-3 éves időtartamú részleges energiaellátási szerződést is aláírnak az energiakereskedő partnereikkel.