Az internet folyamatosan fejlődik, és ezzel párhuzamosan újabb és újabb átverési módszerek bukkannak fel, amelyek a felhasználók figyelmét próbálják elterelni. A digitális világban rejtőző csalók egyre kreatívabbak, kihasználva a technológiai újításokat é
A csalók módszerei folyamatosan fejlődnek, így egyre kreatívabb módon csábítják el a gyanútlan állampolgárok pénzmegtakarításait és személyes adatait. A rendőrség ezért mindenkit arra figyelmeztet, hogy rendkívüli óvatossággal kezeljék a kéretlen telefonhívásokat és üzeneteket. Soha ne kattintsanak gyanús linkekre, hiszen egyetlen mozdulattal kockára tehetik a bankszámlájukon lévő összegeket. Az óvatosság kulcsfontosságú a biztonság megőrzésében!
A kiberfenyegetések világában a román rendőrség most egy új és aggasztó átverési trendre hívja fel a figyelmet, amely szinte futószalagon terjed az interneten. Különösen egy népszerű üzenetküldő alkalmazás lett a csalók kedvelt terepévé, ahol a bűnözők a felhasználók bizalmát és naivitását kihasználva próbálnak előnyhöz jutni. A csalás lényege, hogy a gyanútlan internetezőket egy "online szavazás a versenyen" címén próbálják becsapni, ezzel csábítva őket egy megtévesztő rendszerbe. Érdemes tehát fokozott óvatossággal kezelni az ilyen típusú megkereséseket!
A bűncselekmény egy különös, ám annál ártalmasabb módszerrel kezdődik: az áldozatok kéretlen román nyelvű üzeneteket kapnak. Ezek az üzenetek egy fiatal táncos támogatására kérik őket, aki éppen egy rangos táncversenyen indul, és a nyereménye egy külföldi, elismert iskola ösztöndíja. A gyanútlan áldozatoknak kattintaniuk kell egy linkre, hogy ezzel „segítsenek” a szavazások gyűjtésében. Amint ráklikkelnek a linkre, a potenciális áldozatokat egy üzenetküldő alkalmazás weboldalára irányítják, ahol lehetőségük van bejelentkezni a fiókjukba, akár más elektronikus eszközökről is, mint például más telefonok vagy számítógépek. Az elkövetők ügyesen előkészítik a terepet: mielőtt elküldenék a linket, gondoskodnak arról, hogy az áldozat fiókját a webes platformon keresztül a saját felügyeletük alá vonják, a „Bejelentkezés a telefonszámával” opció használatával. Ezzel az áldozat telefonszámának megadásával a bűnözők hozzáférnek az üzenetküldő fiókhoz, és hamarosan véletlenszerű üzeneteket küldenek az áldozat ismerőseinek, sürgős pénzátutalásra kérve őket valamilyen hamis ürüggyel. Ha az ismerősök eleget tesznek a kérésnek, az elkövetők megadják nekik az IBAN-kódot és a bankszámla tulajdonosának nevét, amely nem az áldozat, hanem a csalókhoz vezet. A bűnözők által küldött üzenetek általában sürgetőek és zűrzavart keltőek, így az áldozatok nem tudják megfelelően ellenőrizni a kérés hitelességét, ami tovább nehezíti a helyzetüket. Az ilyen típusú csalások gyorsan terjednek, és a megelőzés érdekében fontos a tudatosság növelése.
Ezek a bűncselekmények olyan helyzeteket teremtenek, ahol az elkövetők képesek az áldozatok üzenetküldő alkalmazáson keresztül folytatott összes beszélgetéséhez hozzáférni. Ennek következtében nemcsak az információkat, hanem más, személyes jellegű adatokat is megszerezhetnek, amelyek a családtagokkal vagy megbízható ismerősökkel folytatott kommunikáció során kerülnek nyilvánosságra. Ezek az adatok magukban foglalhatják az azonosítókat, pénzügyi információkat vagy hitelesítési részleteket. Az ilyen jellegű adatok megszerzése komoly kockázatoknak teszi ki az áldozatokat, hiszen az elkövetők felhasználhatják ezeket az információkat további bűncselekmények elkövetésére, vagy kárt okozhatnak az áldozatoknak és azok környezetének egyaránt.
Az anyagi károk megelőzése érdekében javasoljuk, hogy ne reagáljanak a kéretlen telefonhívásokra, amelyek során bizalmas adatokat vagy pénzügyi tranzakciókat kérnek.
- A hivatalosnak látszó információk hitelességét a legjobban úgy ellenőrizhetik, ha közvetlenül az érintett intézményekkel veszik fel a kapcsolatot.
- Kerüljék el, hogy pénzügyi tranzakciókat végezzenek nem hivatalos vagy kétes hátterű számlákra - figyelmeztet a Maros megyei rendőrség legfrissebb közleménye.