Európa egyik katonai nagyhatalma új, hiperszonikus fegyverrendszerrel bővíti arzenálját, amely forradalmasíthatja a modern hadviselést.


A hajtóművek kifejlesztése a brit kormány mellett tevékenykedő védelmi, tudományos és technológiai kutatóintézet (DSTL), az amerikai légierő kutatóműhelye (AFRL), valamint számos ipari vállalat együttműködésének eredménye. Az új meghajtórendszer a NASA virginiai Langley tesztközpontjában hat héten keresztül 233 sikeres próbaüzemen esett át, bizonyítva annak megbízhatóságát és teljesítményét.

A brit védelmi minisztérium vasárnapi jelentése alapján a technológia már képes arra, hogy a több ezer kilométer/óra sebességet is elérje.

Hiperszonikus hajtóművekkel felszerelt robotrepülőgépek várhatóan új dimenziókat nyitnak meg a légi közlekedésben.

Ez az első bemutató példány a kitűzött célunk szerint 2030-ra kerülhet véglegesítésre.

A tárca hivatalos közleménye nem foglalkozik a fejlesztési költségekkel. Keir Starmer brit miniszterelnök azonban nemrégiben bejelentette, hogy Nagy-Britannia védelmi kiadásai 2027-re a bruttó hazai termék (GDP) 2,5%-át fogják képviselni. A hosszú távú célkitűzés pedig az, hogy a következő parlamenti ciklusban, 2029 után, ez az arány 3%-ra emelkedjen. Starmer hangsúlyozta, hogy a védelmi költségek növelése azt jelenti, hogy a brit kormány 2027-től évi 13,4 milliárd fonttal (körülbelül 6405 milliárd forint) többet költ majd a védelmi büdzsére, mint jelenleg.

Ahogyan korábban már említettük, Starmer a The Sunday Telegraph című konzervatív brit vasárnapi lapban közzétett írásában a következőképpen vélekedett az Amerikai Egyesült Államok vámpolitikájáról és a globális politikai rendszer átalakulásáról:

A világ, ahogy ismertük, megszűnt. Senki sem nyer a kereskedelmi háborúval.

Related posts