Furcsa és hátborzongató rejtély bontakozott ki Kecskeméten: egy kettősgyilkosság áldozatai és a gyilkos fegyver egy múzeumban bukkantak fel. A történet számos kérdést vet fel, és a helyiek fantáziáját is felcsigázza. A Pénzcentrum cikke részletesen foglal

Kecskemét városában egy izgalmas gyilkossági rejtély bontakozik ki: a múzeum régészei a föld mélyéből két férfi csontvázára bukkantak, akik mindketten erőszakos halált haltak. Az egyik áldozat esetében a halál okát egy hosszú vaskés hatalmas erejű szúrása jelölte meg, amely szó szerint felnyársalta őt. A felfedezés új kérdéseket vet fel a múlt sötét titkairól, és arra ösztönöz bennünket, hogy mélyebben belemerüljünk Kecskemét történetébe. Ki voltak ezek a férfiak, és mi vezetett a brutális végzetükhöz?
"Erőszakos halált halt az a két férfi, akit egy település épületébe dobtak, és kitekert pozícióban, egymáson fekve találták meg őket. Az egyik személy halálát bizonyosan egy hosszú vaskés okozta. A két férfi az avar korban, a 7-8. században élhetett, csontvázaikat pedig a Kecskeméti Múzeum régészei találták meg - és most először mutatják meg a nagyközönségnek a Cifrapalotában" - írta a múzeum Facebook-oldalán.
A feltárás során a régészek felfedezték a gyilkos fegyvert, egy vaskést, amely a gerincet átfúrva ragadt a testben. A másik áldozat medencecsontján egy apró, mindössze 1 cm hosszú vágásnyomot találtak, amely nem mutatott gyógyulás jeleit. Ez arra utal, hogy a sérülés súlyos vérveszteséggel járt, és valószínűleg hozzájárult a férfi halálához. Az áldozatokat egy kisebb épületbe dobálták, kitekert testhelyzetben, egymásra fekve bukkantak rájuk a szakértők.
A Cifrapalota falai között most először tárul a nagyközönség elé egy különös és titokzatos történettel bíró csontvázpár, amelyek az "Egy eltűnt nép nyomában - Az avarok élete a Duna-Tisza közén" című kiállítás részeként mutatkoznak be. Ezek a lenyűgöző maradványok 2021-ben kerültek elő a kecskeméti múzeum régészei által végzett próbafeltárás során, az M44-es út építése kapcsán. A csontvázakat most "in situ" elrendezésben láthatja a közönség, pontosan abban a helyzetben, ahogyan a felfedezés során rábukkantak a két csontvázra és a vaskésre. Ez a kiállítás nem csupán egy látványos bemutató, hanem egy időutazás is, amely betekintést nyújt az avarok titokzatos világába.
A Kecskeméti Katona József Múzeum lenyűgöző tárlata a Duna-Tisza közi avarság 6-9. századi világát hivatott bemutatni, a legújabb kutatások és felfedezések fényében. A látogatók felfedezhetik a több mint tucatnyi temetkezési helyet, ahol a gazdag leletanyag révén egy hiteles rekonstrukció segítségével elevenedik meg a múlt. Az kiállítás nem csupán tárgyi emlékeket vonultat fel, hanem a legfrissebb antropológiai és genetikai kutatások eredményeit is, amelyek betekintést nyújtanak abba, hogy kik voltak valójában azok az emberek, akik egykor a Duna-Tisza közén éltek: származásuk, életmódjuk, rokonsági kapcsolataik és betegségeik egyaránt feltárulnak a kíváncsi látogatók előtt.
A kiállítás célja, hogy a gyermekek betekintést nyerjenek az avar kor mindennapi életébe. Ezt a különleges utazást Avarka, az avar kori kislány kíséri végig, aki izgalmas játékokkal és interaktív feladatokkal segíti a fiatal látogatókat a történelem felfedezésében. - olvasható.
A kiállítás megtekintésére 2025. december 14-ig van lehetőség a kecskeméti Cifrapalotában. Ne hagyd ki ezt a különleges eseményt!