Ferenc pápa különleges módon állította a nőket a figyelem középpontjába, hangsúlyozva szerepüket az egyház életében és a társadalomban. Az ő vezetésével a női hangok és tapasztalatok egyre nagyobb teret kapnak, ami új lehetőségeket teremt a közösségben. P

Ferenc pápa 2016. szeptember 24-én a vatikáni Apostoli Palota Klementina Termében találkozott apácákkal. Az eseményről készült fotót az Osservatore Romano / AFP készítette.
"A nők nem lehetnek az egyházban másodlagos állampolgárok."
Ferenc pápa egy 2022-es beszédében hangsúlyozta, hogy a változás elengedhetetlen egy olyan intézményben, amelyet évszázadokon keresztül férfiak uraltak. Ez a kijelentés különösen jelentőségteljes volt, hiszen a pápa mindig is kiállt a női szerepek megerősítése mellett, mind a megszólalásaiban, mind a gesztusaiban, valamint a pápasága alatt tett intézkedéseiben. Hivatalba lépésének kezdetétől kezdve, egészen a 2023-as püspöki szinódus történelmi pillanatáig, Ferenc pápa számos lépést tett annak érdekében, hogy elősegítse a változást, egészen haláláig húsvéthétfőn.
Ferenc pápa női szerepekről alkotott nézetei figyelemre méltóak, hiszen számos intézkedése révén teret adott a nőknek az egyházi döntéshozatalban. Ezzel jelentős előrelépést tett annak érdekében, hogy a nők ne csupán a háttérben, mint kiszolgáló személyzet, hanem aktív résztvevőként is jelen lehessenek az egyházi élet középpontjában. Az általa képviselt hozzáállás segíthet abban, hogy a nők hangja és véleménye is számítson az egyház jövőjének formálásában.
Ferenc pápa tevékenységének középpontjában mindig is az elesettek melletti elköteleződés állt. Munkássága során határozottan fellépett a kizsákmányolás és elnyomás minden formája ellen, legyen szó a Föld erőforrásainak túlzott kihasználásáról, a szegénység súlyos következményeiről, vagy a kiskorúakat érintő visszaélésekről. Emellett külön figyelmet szentelt azoknak a problémáknak is, amelyek miatt a mélyszegénységben élő nőket különösen kiszolgáltatottá teszik, mint például a prostitúció vagy a béranyaság kérdései.
2016-ban a nők prostitúció céljából történő kihasználását egyenesen az emberiség elleni bűncselekménynek nevezte, és bocsánatot kért egykori prostituáltaktól, amikor megtudta, hogy szolgáltatásaikat Róma utcáin többségében katolikus férfiak vették igénybe. "Ez nem szeretkezés. Ez a nő megkínzása. Ne keverjük össze a fogalmakat" - szögezte le. Az egyik római egyetemen tartott találkozón pedig kijelentette, hogy a nők szexuális kihasználása a sok emberben rejlő "beteg lelki alkatból" ered. Hozzátette, hogy a feminizmusnak még mindig nem sikerült ezt felszámolnia, és kérte a fiatalokat, hogy harcoljanak ellene.
Ferenc pápa a Covid-járvány idején a társadalom összetartó erejéről és az anyák szerepéről osztotta meg gondolatait: "Az anyák képesek megőrizni és egyben összekapcsolni az élet szálait. Olyan emberekre van szükség, akik képesek közösségi kapcsolatokat kialakítani a megosztottság szögesdrótjaival szemben, és ebben az anyák kiemelkedő szerepet játszanak." Homíliájában hangsúlyozta, hogy az egyházban is elengedhetetlen a nők szerepének elismerése és támogatása. Az anyák és a nők tiszteletének és védelmének fontosságát emelte ki, valamint arra szólított fel, hogy közösen lépjünk fel a nők elleni erőszak ellen.
Az emberi élet tisztelete alapvető érték, amelyet semmilyen körülmények között nem lehet figyelmen kívül hagyni, még a meg nem született gyermekek esetében sem. Ebből a szempontból rendkívül aggasztónak tartom a béranyaság intézményét, mivel ez súlyosan sérti mind a női, mind a gyermekek méltóságát. Ez a gyakorlat gyakran az anyák anyagi nehézségeire épít, ami különösen elítélendő. A gyermekek mindig az élet ajándékai, nem pedig szerződéses tárgyak. Ezért bízom benne, hogy a nemzetközi közösség egyértelműen kiáll a béranyaság általános betiltása mellett – áll az ANSA olasz hírügynökség által közölt nyilatkozatban.
A pápa elítélte azokat a rendszereket is, amelyek a nőket kizárólag reprodukciós eszközként kezelik, valamint felhívta a figyelmet a családon belüli erőszak problémájára. Az egyház felelősségének tartja, hogy hangot adjon ezeknek az ügyeknek, és segítséget nyújtson az áldozatoknak, legyen szó menekült nőkről, az emberkereskedelem áldozatairól vagy szegénységben élő anyákról - mondta.
Ferenc pápa elkötelezett törekvése, hogy a nőket hangsúlyosabb szerephez juttassa az egyházon belül, jól példázza Maria de los Dolores Valencia Gomez nővér története. Ő volt az első nő, aki szinodális közgyűlést vezetett, ami mérföldkőnek számít, hiszen ez az első alkalom, amikor nők ilyen jelentős pozícióban részt vehettek az egyház jövőjét meghatározó döntésekben. A szinóduson összesen 365 szavazati joggal rendelkező résztvevő volt, közülük 54 nő. Ezek a zárt körű megbeszélések lehetőséget adtak arra, hogy a női perspektíva is megjelenjen olyan fontos témákban, mint a nők szerepe az egyházban, a meleg párok megáldása vagy a papi nőtlenség kérdése.
"Az a társadalom, amely nincs abban a helyzetben, hogy a nőknek nagyobb szerepet adjon, nem lesz képes előbbre jutni" - válaszolta a pápa újságírói kérdésre 2022 novemberében a Bahreinből Rómába tartó repülőgépen. Leszögezte, hogy a nők "már többször bizonyították, hogy jobb vezetők, mint a férfiak. Az a tapasztalatom, hogy a dolgok minden alkalommal jobban kezdenek működni, amint egy nőt felelősségteljes hivatalba neveznek ki a Vatikánban."
2015-ben így fogalmazta meg ambícióit: "Határozottan állíthatjuk, hogy jelentősen többet kell tennünk a nők érdekében, ha valóban erősíteni kívánjuk a férfiak és nők közötti kölcsönhatást. Nem elegendő csupán figyelmesen meghallgatni a nőket; szükség van arra is, hogy szavuk valódi súlyt kapjon, és elismert tekintélyt élvezzen a társadalom és az egyház szintjén egyaránt. Jézus evangéliumi viszonyulása a nők iránt - még a legnehezebb körülmények között is, amikor a női szerepek másodlagosnak számítottak - világos irányt mutat, amely sokkal messzebbre vezet, és amelyen eddig csak néhány lépést tettünk. Még nem értettük meg teljes mélységében, milyen értékeket és lehetőségeket hozhat a női géniusz nemcsak számunkra, hanem az egész társadalom számára."
Ferenc pápa nem csupán szónoklatokban és homíliákban hangoztatta a nők melletti kiállását; ennek kézzelfogható bizonyítékai is vannak. 2023-ra a Vatikánban már 1165 nő dolgozott, ami 320 fővel magasabb számot jelent, mint amikor egy évtizeddel ezelőtt pápává választották. 2022-ben három nőt emelt be abba a bizottságba, amely eddig kizárólag férfiakból állt, és amelynek feladata a püspökök kiválasztásához kapcsolódó tanácsadás. Ezen túlmenően, 2021-ben Raffaella Petrini olasz apáca lett a Vatikán kormányzóságának második legfontosabb vezetője, így ő képviseli a női vezetést a világ legkisebb államában.
Az utóbbi években a katolikus egyházfő figyelemre méltó lépéseket tett a női vezetői szerepvállalás erősítése érdekében. A Vatikáni Múzeumok élére női vezetőt nevezett ki, valamint a vatikáni sajtószolgálat helyettes vezetői pozícióját is egy nőre bízta. Különösen jelentős esemény történt az év elején, amikor Simona Brambilla szerzetesnővér került a Megszentelt Élet Intézményeinek és az Apostoli Élet Társaságainak Dikasztériuma élére. E dikasztériumok a Római Kúria legfontosabb hivatalai közé tartoznak, és funkciójuk a demokratikus országok minisztériumaihoz hasonlítható. Ez a lépés történelmi mérföldkő, hiszen először fordul elő, hogy nő ilyen magas rangú pozíciót tölthet be a katolikus egyház hierarchiájában.
Nemrégiben egy jelentős bejelentés történt az egyházfő részéről: márciustól Raffaella Petrini előlép a Vatikánvárosi Állam Kormányzóságának élére, ahol eddig főtitkári feladatokat látott el. Ez a Kormányzóság, amelyet 1939-ben alapítottak, a pápai állam területén helyezkedik el, és végrehajtó hatalmi szervként működik, sajátos, a Szentszéktől független hatáskörrel. A Kormányzóság tagjainak irányítása alá tartozik a pápai állam számos fontos ügye, beleértve a műszaki, gazdálkodási, személyzeti, egészségügyi, biztonsági és idegenforgalmi feladatokat. Emellett a Vatikáni Múzeum és a Pápai Csendőrség is az ő hatáskörébe tartozik.
Ferenc pápa fontos lépést tett az oltárszolgálat terén, lehetőséget biztosítva a nők számára, hogy részt vegyenek a lektori és akolitusi feladatkörökben.
Bár ezek a szerepek nem jelentik a papság felé vezető utat, elismerik és megerősítik a nők liturgikus jelenlétét.
A pápa emellett egy vizsgálóbizottságot alakított, amelynek feladata, hogy alaposan megvizsgálja, vajon a férfiak mellett nők is vállalhatnak-e diakónusi szerepet az egyházon belül, tehát elérhetik-e a papi rend első fokozatát. A diakónusok, akik ugyan nem celebrálhatnak misét, képesek bizonyos szentségeket, mint például keresztelés, temetés vagy esketés, kiszolgáltatni. Ez a kérdés már nem mai keletű, hiszen egyes történelmi források szerint az ősgyülekezet idején is napirenden volt. Jelenleg a vizsgálatok még nem hoztak végleges döntést, de az biztos, hogy a pápa által megnyitott diskurzus arra utal, hogy komolyan fontolóra vette a nők hivatalos szolgálati lehetőségeinek kiterjesztését az egyházban.
Ferenc pápa felismerte, hogy a nők helyzetbe hozása elsősorban az egyházi férfi vezetők felelőssége, de ahhoz, hogy ez valóban megvalósuljon, szükség van arra is, hogy nyilvánosan elismerjük: a nők között is akadnak kiemelkedő szakemberek. Vannak, akik ennél is messzebb mennek, és a női papságot támogatják, de fontos hangsúlyozni, hogy Ferenc pápa eddigi lépései már önmagukban is történelmi jelentőséggel bírnak. Ezen intézkedésekkel sokat tett a nőkért, valamint a női szerepek egyházon belüli újragondolásáért.