A Garabonciások varázslatos utazásra indulnak Erdély szívébe, felfedezve a vidék rejtett kincseit és titkos történeteit. Az ősi falvak, mesés hegyek és varázslatos legendák világában kalandozva új élményekkel gazdagodnak, miközben a helyi kultúrával és ha

Bökös Borbála Nagyváradon látta meg a napvilágot, és jelenleg a Partiumi Keresztény Egyetem Bölcsésztudományi és Művészeti Karának dékáni posztját tölti be. Írói pályafutása során ifjúsági fantasy regények mellett meséket és történelmi regényeket is jegyez. Debütáló könyve, a Szmirkó, 2015-ben vált ismertté, és azóta sok fiatal olvasó szívébe belopta magát. Műveiben gyakran merít a magyar történelem gazdag múltjából, valamint az erdélyi néphagyományokból, amelyek színesítik történeteit. Célja, hogy szülőföldje, Erdély kulturális kincseit a szélesebb közönséggel is megismertesse, így írásaiban a helyi utalások, nevek és történelmi események is fontos szerepet játszanak.
Nem kivétel ezalól a Ciceró kiadó gondozásában megjelent új könyve, a Garabonciások sem, amely tizenkét évvel a romániai forradalom leverését követően játszódik egy alternatív történelmi valóságban, egy olyan Nagyváradon, amely csak ebben a kötetben létezik.
A kötet főszereplője Szilke, a kis lelenc, akiről kiderül, hogy maga is garabonciás. A regény cselekménye javarészt az ő útját mutatja be jól követhető, nem túl ijesztő, de izgalmakkal teli módon. Az egész történet pont annyira magával ragadó, hogy nehezen lehessen letenni, de azért ne okozzon fejfájást a megfejtése. Ugyanakkor sok alapvetően fontos dologra is megtanít, például a család jelentőségére, sorsunk felvállalásának fontosságára, miközben kutatásra ösztönzi az olvasót, hogy utánajárjon az egyes nevek, szereplők és helyszínek eredeti történetének.
A Bestiarium Hungaricum leírása szerint a garabonciás első említése a 1514-1519 között készült Cornides-kódexben található, ahol "garabonchas" néven szerepel. Ez a név a görög "nekromanteia" (halottidézés) szóból származik, és latin, valamint olasz közvetítéssel került a magyar nyelvbe. A garabonciás legfőbb képessége az idővarázslás: képes irányítani a zivatarfelhőket, jégverést és viharokat előidézni. Bökös Borbála műve nemcsak e varázslatos képességek bemutatására fókuszál, hanem egy gazdag világot teremt, ahol e mitikus lények nemcsak léteznek, hanem tanulnak és versengenek egymással. Ez a dinamika párhuzamba állítható az emberek világával, ahol a versengés és az együttélés mindennapos jelenség.