Új irányvonal a székelyudvarhelyi diákotthon körüli eseményekben
Farkasházy Tivadar felesége gondozásával próbálja jóvátenni a múltbeli hibáit: így él most a súlyos beteg Mimi.
A Székelyhon szerint az ügyben kezdeményezett büntetőper ügycsomóját decemberben iktatták a Hargita Megyei Törvényszéken. A vádirat kivonatolt változatát a törvényszék bocsátotta rendelkezésükre. A tragédia azután következett be, hogy az épület felújítására készülve a megbízott kivitelező cég több mint két méter mély vízelvezető árkot ásott a diákotthon épületének külső falánál.
Felidézték, hogy a marosvásárhelyi regionális ügyészség gondatlanságból elkövetett emberölés és testi sértés gyanújával indított nyomozást. Ennek következtében a bíróság 60 napra hatósági felügyelet alá helyezte az árok ásását végző cég ügyvezetőjét, a tervezőt és a projektmenedzsert.
A tavaly decemberben a Hargita Megyei Törvényszéken iktatott büntetőper ügycsomója mostanra már elérhetővé vált, és a bíróság a vádirat kivonatolt példányát is rendelkezésre bocsátotta.
A 2024. december 10-én készült vádirat alapján három egyén ellen indult eljárás, ahogy azt hivatalosan is bejelentették.
Az előírások olyan építkezések tervezésére, ellenőrzésére, szakértői értékelésére és kivitelezésére vonatkoznak, amelyek során figyelmen kívül hagyták a stabilitásra vonatkozó műszaki követelményeket. Ez a mulasztás nemcsak egy vagy több ember életét és testi épségét veszélyezteti, hanem súlyos következményekhez is vezethet, beleértve emberéletek elvesztését, komoly sérüléseket, valamint az épület vagy a hozzá tartozó berendezések részleges vagy teljes megsemmisülését. Ezt a problémát részletesen kifejtette a cikk.
Eszerint a jogszabály említett előírásainak megszegése 3-tól 10 évig terjedő szabadságvesztést von maga után.
Ezen felül a fent említett személyek sérelmére elkövetett erőszakos cselekedetek, valamint engedély nélküli vagy a vonatkozó szabályok figyelmen kívül hagyásával végzett építkezési tevékenységek kapcsán is bűnrészességgel vádolják őket.
A műépítészt továbbá azzal is vádolják, hogy olyan műszaki dokumentumokat készített és írt alá az építkezési munkálatok engedélyezése érdekében, amelyek eltérnek az egyetemi diplomájában meghatározott szakosodástól.
A szöveg egyedi átfogalmazása: Fontos megemlíteni, hogy a projektvezetőnek jogi kötelezettsége lett volna, hogy a kész tervet szakértői csapat előtt ellenőriztesse. Ezen kívül a tervező is felelősséggel tartozott, hogy a terveit bemutassa az ellenőrzés céljából.
Az épület részleges leomlásának okait vizsgáló szakértők megállapították: ez a nem megfelelő módon, az előírások be nem tartásával végzett ásás miatt történt. A három vádlott részéről történt törvénysértések miatt az épületben tartózkodó összes személy veszélybe került - mutat rá a vádirat.
A Székelyhon cikke szerint a perben polgári félként további 11 személy szerepel, ők erkölcsi kártérítési igényeket fogalmaztak meg. Ezek összege egyenként 125 ezer és 600 ezer euró között változik, az összérték eléri a 4,7 millió eurót. A per egyelőre előkészítő szakaszban van, még nem tűzték ki a tárgyalási időpontot - írták.
A székelyudvarhelyi Tamási Áron Gimnázium diákotthona 2023. december 18-án súlyos károkat szenvedett el, amikor az épület kétszintes szerkezetének körülbelül egyharmada összeomlott. Az incidens hátterében a külső fal melletti, két méter mély vízelvezető árok ásása állt, ami kritikus instabilitást okozott.
A romok négy diákot temettek maguk alá: egy földszinten lakó 17 éves fiú a helyszínen életét vesztette, és az emeleti szoba romjai alól kimentett három lány egyike is súlyosan megsérült, ő pár héttel a tragédia után a kórházban elhunyt.