Ferenc pápa arra szólít fel, hogy utasítsuk el az erőszak minden formáját, és közösen munkálkodjunk a közjó érdekében! - Vatican News

A Szentatya csütörtökön fogadta a Vatikánban az Albániából érkezett vallásközi küldöttséget, amely a helyi bektási muzulmán közösség vezetőjével érkezett az audienciára. A vallásközi párbeszéd rendkívül fontos szerepet tölt be egy olyan jövő kialakításában, amely a kiengesztelődés, az igazságosság és a béke alapjaira építkezik.
Ezekben a nehéz időkben mindannyiunk hivatása az, hogy elutasítsuk az erőszak és a széthúzás logikáját, helyette pedig a találkozás, a barátság és az együttműködés logikáját válasszuk a közjó keresésére. Ezt állapította meg Ferenc pápa az audiencián, amelyen az Albániából érkezett delegációt fogadta az Apostoli Palota könyvtárában. A küldöttség vezetője Haxhi Baba Edmond Brahimaj volt, aki a tiranai muzulmán bektási közösség élén áll.
Minden alkalommal, amikor vallási vezetők a kölcsönös tisztelet szellemében egyesülnek, és elkötelezik magukat a találkozás kultúrájának népszerűsítése mellett, a párbeszéd, a kölcsönös megértés és az együttműködés révén, felélénkül bennünk a vágy egy igazságosabb és jobb világ iránt. Korunkban mennyire szükség van erre a reményre! - hangsúlyozta a Szentatya, emlékeztetve minket arra, hogy a katolikus egyház, Albánia és a bektási közösség közötti baráti kapcsolatok mindannyiunk érdekét szolgálják. Reméljük, hogy ezek a kötelékek tovább erősödnek, elősegítve a népek közötti testvériséget és a békés együttélést. Vallási meggyőződésünk lehetőséget ad arra, hogy mélyebben átéljük ezeket az alapvető értékeket, amelyek az emberi mivoltunkból erednek, és így a különböző hangok egy szép és harmonikus együttest alkotnak. A pápa felidézte a bektási közösséggel és a katolikus egyházzal folytatott baráti találkozókat is, mint például a 1993-as Balkáni békéért tartott imát vagy a 2011-es Assisi Béke Imavilágtalálkozót.
A Szentatya határozottan hisz abban, hogy a bektási közösség, más albániai muzulmánokkal, keresztényekkel és különböző vallású hívőkkel együtt, kulcsszerepet játszhat a kiengesztelődés és a kölcsönös gazdagodás előmozdításában. Ez a folyamat nem csupán Albániában, hanem Kelet és Nyugat közötti hidat is képezhet. A jelenlegi nehézségek ellenére a vallások közötti párbeszéd rendkívül fontos a békére, igazságosságra és kiengesztelődésre épülő jövő kialakításában, amelyre a világ népei, különösen a fiatal generációk, egyre inkább törekednek.