Európa legfontosabb választása hamarosan itt van, és a cégek feszülten figyelik az eseményeket.

Németországban vasárnap járulnak az emberek az urnák elé, miközben az európai vezető ország gazdaság régóta gyengélkedik, és a vállalatok arra figyelmeztetnek, hogy gyorsan romlik a környezet, ami veszélybe sodorja az ország ipari jövőjét.
Azonban léteznek néhány alapvető kérdés, amelyek komoly kihívások elé állítják a vállalatokat.
A német politikai élet meghatározó szereplői, mint a kereszténydemokraták (CDU/CSU), a szociáldemokraták (SPD), a zöld párt és a szélsőjobboldali Alternatíva Németországnak (AfD), egyaránt azt hirdetik, hogy céljuk a bürokrácia és a kiadások mérséklése.
A kormányalakításra legnagyobb eséllyel pályázó CDU/CSU a vállalatok számára kedvező intézkedéseket készül bevezetni, hiszen a társasági adó kulcsát 25 százalékra kívánják csökkenteni, ami jelentős mérséklést jelentene a jelenlegi több mint 30 százalékos szintről. Emellett tervezik a nemzeti ellátási láncról szóló törvény eltörlését is. A párt bizonyos fokú nyitottságot mutat az adósságfék reformjának mérséklése iránt, ami a piacok figyelmének középpontjában áll, hiszen ez lehetőséget nyújthat az állami támogatások felszabadítására a gyengélkedő ágazatok számára.
Mindenki egyetértene abban, hogy sürgető feladat a ipari villamosenergia-költségek mérséklése, amelyek jelenleg több mint kétszerese az Egyesült Államokban és Kínában érvényesített díjaknak. Azonban a különböző érintettek eltérő megközelítéseket alkalmaznak ennek a célkitűzésnek az elérésére.
Milyen irányt vesznek a részvények jövője?
A német gazdaság alapját képező kis- és középvállalkozások várhatóan jelentős előnyöket fognak élvezni az üzletpárti intézkedések révén, hiszen eladásaik túlnyomó része hazai piacon realizálódik, szemben a nagyobb, blue-chip cégekkel.
A Morgan Stanley előrejelzése szerint a társaságiadó-csökkentések kedvező hatással lehetnek a DAX index bevételeire, amelyek várhatóan a következő három évben évente átlagosan 1,1% és 1,6% között növekednek. A legnagyobb mértékben érintett cégek között található a Scout24, a Porsche AG, a Commerzbank, a Deutsche Bank, az MTU Aero, a BMW, a Volkswagen, a Rheinmetall és a Lufthansa.
A Deutsche Bank elemzése alapján az autóipar új lendületet nyerhet, köszönhetően az SPD és a Zöldek elkötelezett törekvéseinek az elektromos járművek népszerűsítése érdekében. Emellett a CDU/CSU tervei, amelyek a belső égésű motorok betiltásának eltörlésére irányulnak, szintén hozzájárulhatnak a szektor fellendüléséhez.
A Goldman Sachs arra is számít, hogy a védelmi vállalatok profitálnak majd a CDU/CSU vezetése alatt várható magasabb kiadásokból.