ESG: Miért maradnak háttérben a gazdaság láthatatlan óriásai?


Az ESG (környezeti, társadalmi és irányítási) szempontok a fenntarthatóság alapvető mércéinek számítanak. Amikor azonban az ESG-megfelelésről esik szó, leginkább a nagyvállalatok és a tőzsdén jegyzett cégek kerülnek a középpontba. De mi a helyzet a középvállalatokkal, amelyek sok esetben a nemzetgazdaság motorjaként működnek? A Grant Thornton szakértői egy átfogó nemzetközi kutatás keretében elemezték a középvállalati szegmens előtt álló kihívásokat és lehetőségeket, különös figyelmet szentelve a magyar piac sajátos viszonyainak.

A középvállalatok alapvető pilléreket képeznek a nemzetgazdaságok működésében, így elengedhetetlen, hogy figyelembe vegyék a fenntarthatósági stratégiákat is. Legyen szó a karbonkibocsátás mérsékléséről vagy a zöldfinanszírozás új lehetőségeiről, az ESG (környezeti, társadalmi és irányítási) tényezők rendkívül fontos szerepet játszanak ezen cégek életében. A fenntarthatóságra való törekvés nem csupán társadalmi felelősség, hanem üzleti előny is, amely hozzájárulhat a hosszú távú sikerhez és a versenyképesség megőrzéséhez.

A jelenlegi szabályozás még nem vonatkozik a hazai középvállalati kategóriára, ám egyrészt idővel sorra kerülnek, másrészt sokak már most is szembesülhettek vele, hogy nehézkessé válik ESG nélkül az érvényesülés.

A nagyvállalatok jelentéstételi kötelezettsége kiterjed az ellátási láncokra is, ami azt jelenti, hogy már most is elvárják beszállítóiktól, hogy az ESG-szempontok figyelembevételével működjenek. Manapság, amikor a középvállalatok egy része a globális szereplők beszállítóiként tevékenykedik, és sok magyar középvállalat számára ez a pozíció maga az üzleti cél, elengedhetetlen, hogy foglalkozzanak az ESG kérdéseivel. Ezt a szemléletbeli eltérést jól tükrözi a Grant Thornton felmérése is: a nemzetközi piacokon a középvállalatok 19%-a a brand és vállalati hírnév érdekében foglalkozik a fenntarthatósággal. 14%-uk a piaci verseny szempontjából, míg 11%-uk a kedvezőbb finanszírozás reményében fordul az ESG irányelvekhez.

Dr. Balásfalvi-Kiss András, a Grant Thornton ESG és Fenntarthatósági vezetője megosztotta véleményét arról, hogy Magyarországon a fenntarthatósággal összefüggő vállalati érdekek közül az ellátási láncban való megfelelés áll az élen. Ezt követi a jogszabályi előírásoknak való megfelelés, míg a kedvező finanszírozási lehetőségek a harmadik helyen szerepelnek.

Related posts