Hódok népesítik be a Tarna partjait | EgerHírek A Tarna folyó mentén egyre nagyobb számban bukkannak fel a hódok, akik látványos jelenlétükkel nemcsak a tájat, hanem a helyi ökoszisztémát is gazdagítják. Az állatok ügyes építkezései és vízhozam szabályoz


A Tarna partján a hódok olyan mértékben elszaporodtak, hogy a hódvárak következtében a víz már a kertekbe is beszivárog. Ráadásul ezek az állatok gyakran betörnek a kerítéseken, rombolva azokat, és nem kímélik a gyümölcsfákat sem, amelyeket elhurcolnak.

Január végén egy figyelemfelkeltő bejegyzés jelent meg Istenmezeje Község hivatalos közösségi oldalán. A posztban arról tájékoztatták a lakosságot, hogy a település környékén drámaian megnövekedett a hódpopuláció, ezért tanácsot kértek a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságától a megfelelő védekezési módszerekkel kapcsolatban.

A sokszínűvidék.24.hu újságírói megkeresték Istenmezeje polgármesterét, Nagypál Zsófiát, aki megosztotta, hogy információi szerint körülbelül másfél éve bukkantak fel a hódok a település belterületén. Eddig soha nem szembesültek hasonló helyzettel.

A lakosság folyamatosan jelezte számunkra, hogy a Tarna, amely a Zagyva egyik mellékfolyója, mentén számos hódvár bukkant fel. Ezek a hódvárak elterelik a patak vizét, ami miatt a felhalmozódott víz a házakhoz tartozó kertekbe áramlik be.

- emelte ki a polgármester, aki hozzátette, hogy még ennél is nagyobb problémát jelent, hogy már a patak parti fákat, illetve a kertekben lévő magántulajdonú gyümölcsfákat is kirágják a hódok.

A kerítések gyakori sérülései sajnos a Tarna belterületének teljes vonalán észlelhetők, ami aggasztó tendenciának számít.

Úgy vélem, hogy a települések külterületén a folyamatosan csökkenő faállomány miatt a hódok már nem képesek biztosítani maguknak a szükséges nyugodt megélhetést. Ráadásul a hódpopuláció is jelentősen megnövekedett a környékünkön. Ahhoz, hogy megépíthessék váraikat, egyre több fára van szükségük, ezért már a települések belterületeire is behatolnak. A jelenlétünk láthatóan nem zavarja őket, ami új kihívásokat jelent a helyi közösség számára.

- tette hozzá Nagypál Zsófia.

Mivel védett fajról van szó, a ritkításuk tilos, így a lakott területek közeléből való eltávolításuk sem egyszerű feladat. A helyzet kezelésében a Bükki Nemzeti Park Igazgatóságának útmutatásai jelentős segítséget nyújthatnak.

A szakértők úgy vélik, hogy a kerti gyümölcsfák védelme érdekében első lépésként a megfelelő területen kell intézkedni. Ajánlott egy körülbelül 1 centiméter átmérőjű, erős rácsháló telepítése a fás növények, mint például a fák és cserjék törzsének köré.

A természetvédelmi megfontolások alapján elfogadhatónak ítéljük a fás szárú növényzet törzsének kezelését olyan speciális festékekkel, amelyek zavaró hatással lehetnek a hódokra. A legjobb megoldás erre az Amerikai Egyesült Államok Mezőgazdasági Minisztériuma által javasolt durva homok és latex alapú festék keveréke, amelynek arányai 560 gramm homok és 3,8 liter festék keverése.

- írta közleményében az igazgatóság.

A kerítések tervezésekor érdemes figyelembe venni, hogy a lábazati rész vagy a drótháló legalább 20-30 cm mélyen a talajba süllyedjen. Alternatív megoldásként a drótháló lefektetése is szóba jöhet, amelynek hossza legalább 50 cm-t kell, hogy elérjen a földfelszínen. Ez segít megerősíteni a kerítést, és megakadályozni a nem kívánt behatolásokat.

A nemzeti park friss tájékoztatójában kiemelte, hogy az eurázsiai hód (Castor fiber) védett állatfajnak számít. A fokozottan védett növény- és állatfajok, valamint a különleges barlangok védelmére vonatkozó 13/2001. (V. 9.) KöM rendelet 2022. augusztus 1-jétől érvényes 8. melléklete szerint ez a faj az Európai Közösség természetvédelmi szempontból kiemelkedő állatai közé tartozik.

Ezért csak a nemzeti park javaslatai szerint lehet védekezni a hódok ellen, az állatok életét veszélyeztető csapdázásra, vegyszeres irtásra nincs mód.

Forrás: sokszinuvidek.24.hu

Related posts